הכינו את המסרגות: חורף חם לחולי סרטן

9/06/2019
הכינו את המסרגות: חורף חם לחולי סרטן (הגדל)

שוקולד ופרחים התברגו איכשהו לראש רשימת המתנות שמביאים למאושפזים בבית חולים, בעוד שיש כמה דברים שימושיים יותר. כובע צמר, למשל, יעזור הרבה יותר מצרור גלדיולות בצלופן, בעיקר לחולה סרטן שאיבד את שיער ראשו בטיפולים כימותרפיים וצריך לעבור את החורף ללא שיער.

לחיבוק החם שמעניקים כובע, צעיף או כפפות שנסרגו בעבודת יד יזכו החורף חולי סרטן המאושפזים בבתי חולים ברחבי הארץ במסגרת פרויקט "עוטפים בחום את חולי הסרטן" של האגודה למלחמה בסרטן היוצא בימים אלה לדרך.

באגודה קוראים לסרגנים (יש כאלה?) ולסרגניות מכל רחבי הארץ לשלוף את המסרגות לטובת החולים. זה יכול להיעשות עצמאית או בקבוצה, כמו זו של נשות נתניה וכפר יונה. "ארגנו פה מעגל סריגה", מספרת סיגל אקל, רכזת סניף נתניה של האגודה למלחמה בסרטן וחובבת סריגה בעצמה. "חלק מהנשים שהגיעו הן בעצמן חולות או מחלימות, והיו גם נשים בריאות, שנרתמו לעניין ובאו לתת מזמנן.

"הגיעו למשל אמהות ובנות בגילי העשרה שסרגו ביחד, שזה משהו באמת מיוחד, כי בנות בגיל הזה עסוקות בדברים אחרים, וכאן הנתינה עמדה מעל הכול. גברים לא ראינו בקבוצה, אבל אני יודעת שבקבוצות אחרות יש גם כאלה".

מאיפה הרעיון לסרוג לחולי סרטן?

"בחורף שעבר פנתה חולת סרטן לאחת המתנדבות שלנו שהיא סרגנית, בבקשה שתסרוג לה כובע כי קר לה בראש. החלטנו לקחת את הרעיון ולהרחיב אותו, למיזם שמאפשר לנשים לסרוג ביחד בכיף ולהיות שותפות לנתינה ושמספק לחולים משהו שהם באמת זקוקים לו".

בין הסרגניות שהתנדבו למיזם יש גם נשים העוסקות ב"סריגה אורבנית" או "סריגת גרילה", סוג של גרפיטי, אפשר לומר, שנעשה במסרגות במקום בתרסיס צבע. הטרנד, שנולד בטקסס ב-2005 והתפשט בעולם (ובמקומות מסוימים איננו חוקי), כולל סריגה בחוטים צבעוניים במרחב הציבורי, סביב עצים, מעקות, גדרות, תאי טלפון ציבורי ואפילו בתוך סדקים בקירות או במדרכות. בחלק מהמקרים נועדה סריגת החוצות למחות על משהו או לבטא אמירה פוליטית, הרבה פעמים פמיניסטית.

סריגת הכובעים והצעיפים לחולים פשוטה בהרבה. "קיבלנו תרומה של חוטי צמר מ'ויטלגו'", מספרת אקל, "והייתה לנו מדריכת סריגה שנתנה הוראות. כל אחת סרגה משהו לפי בחירתה, במסרגה אחת או בשתי מסרגות ובסוג וצבע החוט שהיא רצתה, ויצאו דברים מקסימים. צעיפים, מחממי ידיים, כובעים. השבוע נגיע לבית החולים "לניאדו" ונחלק אותם לילדים המאושפזים ביחידה האונקולוגית, כולל סופגניות לכבוד החג". 

הצלחת מעגל הסריגה הביאה להתארגנות למפגשים נוספים, כולל סדנת סריגה מתוכננת לנשים שרוצות לתרום ממעשה ידיהן, אך אינן שולטות במסרגות. "המיזם הוא ארצי, והתארגנויות כאלה קיימות במקומות נוספים בארץ ויימשכו כל החורף".

ומה אתם מחפשים כרגע?

"תרומות של פריטי צמר מוכנים או אנשים שמוכנים לסרוג פריטים מחומרים שיינתנו על ידינו. אנחנו רוצים להרחיב את מעגל הסרגניות, כדי באמת לעטוף את החולים בכמה שיותר חמימות".

באדיבות: אתר מוטק'ה

https://www.motke.co.il/index.php?idr=400&p=2010273

צילום:dreamstime

 

עבור לתוכן העמוד