רנ"ג שי יניב (שיקל) – מתנדב מכל הלב

1/12/2018
רנ"ג שי יניב (שיקל) – מתנדב מכל הלב (הגדל)

במהלך 24 השנים בהן שרת שיקל בחיל האוויר, עברו פרחי טיס רבים "תחת ידיו". לא פלא שהוצמד לו הכינוי "הרס"ר האגדי" של בית הספר לטיסה (בתל נוף ובחצרים). בין החניכים הרבים ניתן למנות גם את תא"ל יעקב טרנר, ששימש ראש להק כוח-אדם בחיל האוויר, הרצל בודינגר, איתן בן אליהו ואביהו בן-נון, אשר לימים התמנו לאלופים ופיקדו על חיל האוויר, ודן חלוץ, שהגיע לכס הרמטכ"ל. שיקל מתאר את השנים הללו כ"שנים מעשירות שעיקר הסיפוק בהן נבע מההרגשה שנבנה משהו חדש וגדול. היה נעים לחוות את התהליך שעברו ה'פרחים'. מילדים הם הפכו לאנשים בוגרים, שספגו ממני ערכים רבים ותחושת אחריות. שימשתי להם אב רוחני ובמקביל החדרתי בהם את הרוח והמשמעת הצה"לית ואת השאיפה למצוינות".

עם פרישתו של שיקל מצה"ל הוא עבד בחברת "קוקה-קולה" כאחראי על הביטחון והבטיחות בחברה. לאחר צאתו לגמלאות, עדיין בשיא כוחו ומרצו, ועדיין בתחושת נתינה אינסופית, החל פועל בהתנדבות במגוון ארגונים, שם הוא תורם מניסיונו, מטפל ומסייע לאוכלוסיות נזקקות המשוועות לתמיכה. תקצר היריעה מלהקיף את כל הארגונים הללו, להלן חלק מהן:

עמותת אנוש, העמותה הישראלית לבריאות הנפש בכפר סבא, בה משמש שיקל נציג של "צוות" כפר סבא וחבר בהנהלה. במסגרת העמותה הוא דואג לצרכי החברים בעמותה, מסייע לתפעול הסניף, ובין היתר, מארגן כל שנה "סדר פסח כהלכתו" לחברים בעמותה.

עמותת יעלי"ם, (יוזמות, עמותה למען ייחודיות ומצוינות) העוסקת, בין שאר פעילויותיה, בהכשרה לתעופה של נערות ונערים בני העדה האתיופית. ההכשרה כוללת לימודי תעופה וטיס עד לקבלת רישיון טיס אזרחי פרטי. במסגרת זו, תוך שהוא משלב את ארגון "צוות" ו"רוטרי" בכפר סבא, אחראי שיקל לארגון הסעת החניכים ללימודים ולטיסות המתקיימים במנחת המטוסים הקלים בראשון לציון.

ברוטרי כפר סבא פועל שיקל בהתנדבות לעזרה בקהילה. הוא משתתף בפרויקטים שונים דוגמת "מדוושים בפארק", פרויקט המתקיים בפארק העירוני ועיקרו ליווי ברכיבה באופניים של ילדים המתקשים בפעילות מוטורית.

בעמותת חיל האוויר שיקל משמש חבר ההנהלה וכאחראי לרווחת החברים. בתוקף זה הוא מטפל בחברי העמותה הזקוקים לסיוע.

בפיקוד העורף בכפר סבא מבקר שיקל במוסדות החינוך לצורך בדיקת מוכנותם למצבי חירום בעיר. בנוסף לכך, במסגרת התנדבות "צוות" כפר סבא למערך החירום העירוני, הוא משמש מפקד אזור ביחידת החירום העירונית.

ב"מלוא הטנא" משתתף שיקל בחלוקת סלי מזון למשפחות נזקקות בקהילה.

בארגון "צוות" הארצי שיקל מייצג את הנגדים בוועדת הבחירות הארצית ומשמש בה חבר. פעילות משמעותית של שיקל במסגרת הארצית היא פעילותו עם פורשי צה"ל. כפי ששיקל נהג לקלוט חיילים, וללוות אותם בעת שירותו הצבאי, כך הוא נוהג היום, בקליטה וליווי של הפורשים מצה"ל. ב"יום הפרישה" הוא נפגש עם הפורשים, מתאר בפניהם את החשיבות והכדאיות שבהשתייכותם לארגון "צוות" ואת התועלת העתידית שיפיקו מכך. הוא מסביר להם מהו הארגון, מהם ערכיו ופורס בפניהם את מגוון הפעילויות שלו הן ברמה הכללית והן ברמת הפרט. בהמשך הוא מלווה את מי שפרשו באופן פרטני, מייעץ להם בנבכי הביורוקרטיה, מסייע בקליטתם בעבודה ומלווה אותם בהמשך.

במסגרת סניף כפר סבא של "צוות" מעורב שיקל בתפעול הסניף ומעורב בפעילויות המתקיימות בו.

לשאלה "מה מניע אותך למעשי ההתנדבות הרבים?" עונה שיקל: "אני רואה ערך עליון בנתינה לאחרים. זה הרצון שלי לעזור לחלשים בחברה, לתת מניסיוני ומיכולתי לקהילה העירונית ולהקל, ולו במעט, על הקשיים של אנשים הזקוקים לכך". לדבריו, "מי שנותן לאחרים מקבל לעצמו אף יותר. הפעילות מעשירה את חיי ואת חיי בני משפחתי, שסופגים את חשיבות ההתנדבות והעזרה לזולת. גם הם מתנדבים, כל אחד על פי דרכו". דוגמא לכך מהווה בת-שבע, אשתו מזה 53 שנים. בת שבע, מתנדבת ותיקה ומוכרת במחוזותינו, פועלת ללא לאות הן בסניף "צוות" בעיר והן בקהילה בכפר סבא, תורמת, עוזרת ומהווה מודל לעשייה.

באדיבות: צוות ארגון גמלאי צה"ל

צילום:dreamstime

http://www.tzevet.co.il/?CategoryID=198&ArticleID=6986

עבור לתוכן העמוד