הכוח לשנות: גם הנוער אחראי על העתיד

26/03/2017 20:00

לפני כשנה, לראשונה בחיי, הבנתי את הכוח שיש בנו, בני הנוער, להוביל ולעשות שינוי. עד אז, חשבתי שהיכולת להוביל ולשנות, היא נחלתם של המבוגרים. "האסימון" הזה, נפל לי אחרי שנוכחתי לראות כיצד פרויקט שהקמתי, בשם "זיכרון מוזיקלי", הצליח לגעת בחייהם של מאות אנשים.

 

מדובר בפרויקט, המחבר בין בני נוער וניצולי שואה באמצעות מוזיקה. המיזם, הגיע לשיאו ביום השואה האחרון, כאשר העלנו יחד, מופע מרגש ב"יד ושם", שבו הצגנו את התוצר המוזיקלי המשותף, מול קהל של 1,200 איש. בזמן המופע, הבנתי את העוצמה של הפרויקט שיצרתי בעצמי, ואת הכוח שלי כנערה להשפיע על החברה בה אני חיה.


אז איך הכל התחיל? ולמה בכלל כילדה בת 17 אני יוזמת פרויקט כזה? לפני כשנתיים, כשהייתי תלמידה בכיתה י', במסגרת תכנית המחויבות האישית בבית-הספר, חבריי ואני החלטנו להתנדב עם ניצולי שואה. פנינו למספר ארגונים ועמותות בירושלים העוסקים בנושא, וקיבלנו מענה שלילי. הסיבה - הם לא מקבלים מתנדבים מתחת לגיל 18, בעיקר בגלל טעמים בירוקרטיים. 


היינו חסרי מנוחה. לא מצאנו אף מסגרת, שבה נוכל ליצור חיבור עם ניצולי השואה, החיים בקרבנו. באותו זמן, נפלה בחלקי הזכות, להצטרף לארגון Lead, מסלול לפיתוח מנהיגות, שהוקם במטרה לפתח את דור המנהיגים הבא של מדינת ישראל. ב-Lead, התבקשתי לחשוב על פינה חשוכה, שברצוני להאיר, ולנסות להשפיע. שם לראשונה בחיי, נתנו לי להרגיש, כי יש לי את הכוח להוביל שינוי. הרגשתי איך מסתכלים עליי בגובה העיניים ואומרים לי: "את יכולה יותר, ואין סיבה שלא תעשי". הפנמתי, שאני לא צריכה להמתין לסיים תיכון, צבא ואוניברסיטה, אלא שגם כתלמידה בת 17 יש לי את הזכות והיכולת להשפיע.


ברגע הזה, נזכרתי במקרה שחוויתי בכיתה י', והחלטתי לפעול. היה חשוב לי לבנות מסגרת ותכנית המאפשרת לבני נוער, שמעוניינים בלמידה משמעותית חיבור אישי עם ניצולי שואה. האור הגיע, מבית-הספר הבינלואמי לחקר השואה ב"יד ושם", שהסכים לשתף איתי פעולה. במסגרת התהליך, נפגשנו אחת לשבוע עם ניצולי השואה, במטרה לתעד את סיפוריהם ולעבוד על קטע מוזיקלי, המובסס על שירי ילדותם.


כך נולד המופע "זיכרון מוזיקלי", שסיכם מסע מרתק אל ניגוני וסיפורי הילדות של ניצולי השואה בשילוב יצירה מוזיקלית שלנו, בני הנוער. באולם ב"יד ושם" בו מועברים בדרך כלל טקסים ואירועי זיכרון, העלנו את המופע, ויחד הצלחנו לציין את יום השואה, בדרך מקורית ושונה. פילסנו את הדרך הנעימה לגשת אל שבילי השואה בזוית חדשה, דרך הניגונים וזיכרונות הילדות היפים, והוספנו משמעויות אחרות ליום השואה. 


כבני נוער שפעילים ברשתות החברתיות, ומעודכנים באירועים המתרחשים סביבנו, אין כל סיבה, שרק המבוגרים יפעלו ויחליטו עבורנו, איך יראה העתיד במדינה. גם אני מעולם לא חשבתי, שאצליח לסחוף אחרי 70 בני נוער בגילי, ולרתום אותם לפרויקט שאני מנהלת. הצלחתי לגייס לפרויקט כ-100 אלף שקלים מ"יד ושם" לטובת היוזמה, יש לנו את הכוח לפעול ולתרום, גם בתחום עיצוב הזיכרון הקולקטיבי של השואה.


באדיבות אתר ynet.

לכתבה: לחצו כאן. 

עבור לתוכן העמוד