אורן לא מוכן לוותר לעצמו ומבקש להמשיך לתרום, להיות פעיל וחיוני

8/01/2017
אורן בכר, בן 23 מכפר-סבא, מתנדב כבר מעל שנה בארגון לקט ישראל. לכאורה, עוד צעיר שמתנדב בארגון כלשהו, אך כשמכירים את סיפורו קשה שלא להתפעל.
אורן אובחן בילדותו עם אוטיזם ברמת תפקוד בינוני, אולם בזכות האמונה הגדולה של משפחתו בו וביכולותיו השתלב אורן מאז ומתמיד במסגרות החינוך הרגיל. במשך השנים, ניתבו משפחתו והצוות שליווה אותו את דרכו במסגרות בהן שולב, וכך הפך שילובו למודל ומופת לילדים רבים.

לאחר שסיים תיכון, התנדב אורן לשירות לאומי באותה מסגרת חינוכית בה למד, השנתיים בהן התנדב, אשר הפכו לשלוש, נטעו בו ובמשפחתו את ההבנה כי זו דרכו לשילוב מלא בקהילה.

"בתום תקופת השירות הלאומי, ביקש אורן להמשיך לתרום, להיות פעיל וחיוני. אחרי חיפושים רבים, גילינו את לקט ישראל, שהינו ארגון הפועל למען הזנה של אוכלוסיות נזקקות על ידי הצלה של עודפי מזון", מספרת משפחתו. "אורן עובד באופן עצמאי - ממיין, אורז, מעמיס ומסדר וכל זאת עם חיוך גדול. הצוות במקום אימץ את אורן לחיקו ורואה בו שווה בין שווים".

 

"התנהלותו של אורן, והאופן בו הוא נושא עצמו, תובעים את מקומו בחברה. אורן אדם מלא, חושב, חיובי, אינטליגנטי, אמפטי וללא ספק יש בו עוד לגלות ולהעניק", מוסיפים.


אוטיזם איננה מחלה ואי אפשר "להחלים" ממנה

חשוב להבין כי מבחינת מראם החיצוני, נראים הילדים האוטיסטים רגילים. מראה זה מתעתע, משום שלמעשה ההפך הוא הנכון. מדובר בלקות מורכבת ביותר, אשר ללא מערך תמיכה מקצועי, מדויק, אינטנסיבי ביותר ורב שנים - לא יהיו תוצאות נכונות לשילוב. מערך תמיכה זה ניתן לאורן תמיד על ידי הוריו למרות הסתייגותה של המערכת משילובו, בשל רמת תפקודו.


אוטיזם איננה מחלה ואי אפשר "להחלים" ממנה. אולם ניתן להביא אוכלוסייה זו לחיות חיים מלאים תוך שמירה על כבודם העצמי וכבודם לסביבה. למידה משמעותית ועמוקה של יכולות דוגמת הכלת תסכול, נקיטת איפוק ושליטה עצמית, וכמובן - מודעות לאחר ולאופן בו האחר רואה אותם. יכולות אלו מאפשרות להם להשתלב ולהיות חלק מהקהילה - אנשים חושבים, יוצרים, מתפתחים ומכובדים. יכולות אלו מתאפשרות בשל סיוע שמשמר את כל מה שהושג, וממשיך ומקדם את אורן ואף יוצר קשר נכון בין הסביבה לבינו.


כיום, מתנדב אורן בכלבייה וכאמור גם בלקט ישראל, עובד בחומוסייה בעירו, ואף שימש כחונך לילדים עם אוטיזם. 

באדיבות האתר "ynet".

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-476589,00.html

עבור לתוכן העמוד