מעגן מיכאל: ענפי הקיבוץ ביוזמות התנדבותיות

יוזמה מיוחדת במעגן מיכאל לקידום המעורבות בחברה הישראלית: כל ענף במשק מקבל עליו אחריות לפרויקט התנדבותי - המזכירות, הכולבו וענף ההלבשה כבר נרתמו
6/06/2016
מעגן מיכאל: ענפי הקיבוץ ביוזמות התנדבותיות
מעגן מיכאל: ענפי הקיבוץ ביוזמות התנדבותיות

"נקווה שעזרנו להן לראות ולו קצה של אפשרות וסיכוי לצורת חיים אחרת", אמרה חברת מעגן מיכאל לסיכומו של יום אירוח ופינוק שהעניק לאחרונה צוות עובדות ענף ההלבשה בקיבוץ לקבוצת נשים ממעון לנשים מוכות ביישוב סמוך. רוב הביקור הוקדש, על פי העדפת האורחות, לחבילה של פינוקי גוף - עיסוי, רפלקסולוגיה, מניקור, תסרוקת ואיפור - שהעניקו להן חברות מקצועניות מהקיבוץ במועדון לחבר.

שתיים מהאורחות, שהגיעו עם בנותיהן הקטנות, "שוחררו" לפינוקים בעזרת שמרטפיות מתנדבות מהקיבוץ. עובדות ענף ההלבשה נכחו במקום כדי לשוחח, להקשיב ולהכין את הארוחה המשותפת. לאחריה, המשיכו האורחות עם המארחות לחנות יד שנייה בקיבוץ, שם שמעו עצות וקיבלו טיפים בתורת הסטיילינג, וכל אחת גם יצאה משם עם שי אישי קטן.

"לארח קבוצה של נשים - שרוב ימיהן עוברים בהישרדות נפשית ופיזית קשה, ולראותן מרפות לרגע, מעזות ליהנות, לקבל, לבכות, להתמסר, לשתף, ולקראת הסוף אפילו קצת להשתובב ולהשתטות - זו חוויה עצומה, מרגשת וממלאת", אומרת אחת החברות המארחות. "התחייבנו לשמור על קשר עם המעון, ונמשיך ללוות את הנשים האמיצות האלה, שאזרו כוח לעשות שינוי מהותי ואמיץ כל כך בחייהן".

על האירוע המוצלח הזה, אומרת שׁהם עדי, רכזת המעורבות החברתית בקיבוץ, שהוא אחד משורת אירועים במסגרת יוזמה מיוחדת לקידום ההתנדבות במעגן מיכאל. כל ענף מענפי הקהילה מקבל עליו אחריות לפרויקט התנדבותי. "הכוונה", היא מסבירה, "שכל ענף יאמץ ארגון או גוף מבחוץ, יטפח אתו קשר ארוך טווח ויקיים אתו פגישות בתדירות שנוכל לעמוד בה".

"החלטנו לעשות קפיצת מדרגה בנושא ההתנדבות", אומרת אורלי רם, מזכירת הקיבוץ. "אם עד כה התבססה ההתנדבות שלנו בעיקר על פעילות אישית של חברים, עכשיו אנחנו מוצאים לנכון לייצר גם התנדבות מאורגנת, בדומה לדגם של פלסאון, שם היא מתבצעת כבר שנים בשתי הרמות - הפרטית והמחלקתית. השילוב של השתיים יכול לחולל שינוי בסדר היום הארגוני ולהגביר באופן ניכר את אפקט המעורבות החברתית שלנו".

כך למשל התגייסו עובדי ענף המזכירות למיון מזון במוקד "לקט ישראל" ברעננה, ונציגות מכובדת מעובדי הכולבו, בראשות המְנהל, התפנתה למבצע שיפוץ וגינון במתחם של פנימיית "בית טף" בפרדס חנה. כתף אל כתף עם הנערים המתגוררים במקום ועם צוות העובדים, ניקו החברים מהכולבו את המתחם, הכשירו את הקרקע לשתילת גינת תבלין וירקות בכניסה לבית, עשו מתיחת פנים לזוּלה, בנו ספסלים, ולקינוח - בסיום יום עבודה מאומץ - כיבדו את הילדים בגלידה שהביאו אתם.

"בסופו של דבר המתחם נראה נוצץ ומזמין", התרשם אחד מעובדי הכולבו. בחודש הבא, הבטיח, ישובו החברים לפנימייה להשלים עבודות וגימורים. "תענוג לראות את החיבור בין אנשים שאכפת להם, לבין נערים שמעריכים את הנתינה ונרתמים לעשייה משותפת", סיכם החבר.

הכתבה פורסמה לראשונה באתר mynet בתאריך 31/05/2016

עבור לתוכן העמוד