דברים ליום ההתנדבות הבין לאומי

6/05/2016
דברים ליום ההתנדבות הבין לאומי (הגדל)

דברים ליום ההתנדבות הבין לאומי

יום ההתנדבות הבין לאומי חל מידי שנה ב5/12 הוא משקף את השאיפות הנאצלות של בני המין האנושי לעולם טוב יותר, עולם של נתינה ותרומה לקהילה בבחינת דברי הכתוב " עולם חסד יבנה" שיסודותיו העמוקים של כינון העולם  הנאצל של בני האדם נטועים עמוק בחסד בנתינה בתיקון העולם ובבנין קהילה שיש בה ערבות הדדית מעורבות ואכפתיות.

יום ההתנדבות נקבע ע"י ארגון האומות המאוחדות בשנת 1985 ומטרותיו הן :

הוקרת הקהילה הבינלאומית לתרומת המתנדבים באשר הם.

העלאת המודעות הציבורית לתרומתם והשפעתם של המתנדבים על החברה והקהילה.

מתן הזדמנות למתנדבים קהילות וארגונים לקדם ולהציג את תרומתם לפיתוח החברה ברמה מוניציפאלית ארצית ובינלאומית.

אנו מציינים את יום ההתנדבות הבינלאומי במעשה, מעשה טוב מעשה שמעודד התנדבות  שמוקיר את כל הערכי והנעלה בחברתנו. לכן בחרנו לציין את  "אות קהילה מתנדבת" מידי שנה, בשבוע בו מצוין יום ההתנדבות הבינלאומי בשבוע הקרוב נעניק באשקלון , במעמד יו"ר הכנסת , את אות קהילה מתנדבת לשלוש רשויות מתנדבות מצטיינות : " רמלה , עכו, ואשקלון"  רשויות אשר הצליחו לשלב את הנתינה והחסד המעורבות החברתית של תושביהן ולשזור אותן בעשייה יום יומית. מטרת הוקרה זו אותה יזמה  המועצה ,עם שותפים נוספים: הכנסת, משרד הרווחה ,  השלטון המקומי והג’וינט היא להצמיח את ההתנדבות מלמטה מהשטח, ליצור פעילויות של התנדבות מקומית ברשויות ולהפוך את ראשי הרשויות למחוללי התנדבות , למי שמצמיחים מעורבות חברתית  ושינוי חברתי בישראל.

עשרות רשויות , מצטיינות  ניגשות מידי שנה לתחרות חשובה זו ורק שלוש נבחרות מידי שנה והרשויות הנבחרות עורכות חגיגה של התנדבות בתחומיהן, לציין את גודל המאורע וחשיבותו.

המועצה אף הייתה אחת מהיוזמות המרכזיות למיזם ההתנדבות הישראלי אשר ביחד עם משרד רוה"מ ,הג’וינט, רוח טובה  ,משרד הרווחה , האקדמיה , העסקים  ועוד רבים וטובים ,הפעלנו תוכנית ששיתפה  למעלה ממאה ארגונים חברות משרדי ממשלה ועמותות בתוכנית שמטרתה להכפיל את ההתנדבות בישראל, לבחון דרכים למדוד ולחקור את ההתנדבות, לעודד תארים אקדמיים בתחום  ההתנדבות, לחזק את מפעל קהילה מתנדבת, להשתמש בכלים טכנולוגיים חדישים, להכשיר את מנהיגי ההתנדבות ומחוללי השינוי בחברה, למצוא דרכים להגביר את המודעות לעולם ההתנדבות בישראל ולחבר קהלים חדשים לתחום, לחוקק חוקים נחוצים  לתחום ההתנדבות  ועוד.

עשרות רבות של ישיבות תכנון וחשיבה בהיקף יוצא דופן בכל קנה מידה, הושקעו בקידום וגיבוש התוכניות . השבוע אושרו התוכניות כולן . סוכם להתמקד ב13 נושאים עיקריים אשר הם יהיו מנועי הצמיחה של ההתנדבות בישראל ובעוד זמן קצר  נגבש את התוכנית התקציבית הנובעת מהתכנון ונצא לדרך.

הצמחת ההתנדבות בישראל אינה ריצת מאה מטרים. היא דומה יותר לריצת מרתון ארוכה וממושכת, כדי לשנות תודעה , כדי להצמיח התנדבות ומעורבות חברתית , כדי לשאוף  לתקן את העולם צריך אורך רוח ודבקות במשימה להתגבר על כל המכשולים הניצבים בדרכנו  כמו שאומר יגאל אלון :" המתגדרים בבקעת הריאליזים סופם לשקוע בה עד צוואר ומה שחמור יותר בעיני על בירכיהם גדל דור קונפורמיסטי נטול יצרי העפלה ובז לפסגות , דור הרואה למקרוב ואץ ללכוד את מה שבהישג יד הריאליסטים והפרגמטיסטים האלו נוטים לשכוח כי דווקא השאיפה אל מה שנראה בלתי אפשרי היא ההופכת את האדם לראוי לתוארו זה ועוד יותר מכך היא ההופכת את הבלתי אפשרי לאפשרי ".  

ההתנדבות בישראל צמחה ב5 שנים האחרונות מ15.5% ע"פ סקר של מינה צמח ב2009  ל27% ע"פ סקר של קמיל פוקס שנערך לאחרונה . בקרב בני הנוער יש שיעורי התנדבות של 46% . אנו רואים ברכה בעמלינו ואיננו שוקטים על זרי הדפנה כי עוד ארוכה הדרך ויש עוד הרבה מה לעשות ולתקן.

בשבוע שעבר , במעמד נשיא המדינה והרמטכ"ל במסגרת חלוקת אות המופת החברתי בכנס שדרות אמרתי  שאל מול הרוחות הזרות המנשבות בחברה צריך לזכור : " טובה הארץ מאד מאד ומה שיש לתקן ולעשות לשפר  ולהוסיף אנו נעשה  מפה מהבית מישראל " ! כי אין לנו ארץ אחרת.  נשיא המדינה ציין כי החברה בישראל צריכה להיות פתוחה לכולם בהזדמנויות והרמטכ"ל ציין כי צה"ל מחלק  מיליוני שקלים בתלושי מזון לחיילים שמשפחותיהם נזקקות, צמצום הפערים החברתיים ומלחמה בעוני הוא אחד הקריטריונים המרכזיים שלנו לבחירת רשויות מתנדבות מצטיינות.

ביום ההתנדבות הבינלאומי נזכור את הדרך הארוכה שעשינו  ב66 שנות קיומה של המדינה בתחומים רבים כל כך ונזכור את הדרך שיש לנו עוד  לעשות . אנו עודנו במעלה הדרך במעלה ההר, החסד בישראל צומח ועולה משתרג ומתנשא אל על ויחד בכוחות משותפים, למרות הכל, נבנה פה חברה טובה יותר , ערכית יותר , מוסרית יותר , חברה בה אדם לאדם אדם , שבה הנתינה והחסד הערבות ההדדית ותיקון העולם כרוכים זה בזה ומתעלים ומעלים את כולנו מעלה מעלה  אני נושא תפילה לה’  שנעשה ונצליח להגשים את המשימה הגדולה של דורינו.

 

ברוכים תהיו,

יורם סגי זקס עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

 

עבור לתוכן העמוד