רז לוי, מתנדב בעמותת "בקהילה" מספר
הגדל

"אור גדול וחזק שזורח לי בלב"

"כשאתה בפנים, בלב העניינים, ואתה רואה הצלחה של ילד שעבדת איתו, שמציון קבוע של 30 במקרה הטוב הגיע ל-90, אתה מבין מה חשוב בחיים האלה - חיוך של ילד שאתה אוהב, שלפני רגע היה אתה בעצמך". רז לוי, מתנדב בעמותת "בקהילה" מספר 'בגוף ראשון'

הסיפור שלי מתחיל עם המעבר לחטיבת הביניים. מתלמיד שקט וחרוץ ביסודי שמוציא 100 בכל מבחן, הפכתי לנער שטותניק שהלימודים לא עומדים יותר בראש מעייניו. לאחר שלוש שנים כאלה, הגיע המשבר. המנהלת סירבה בתוקף להעלות אותי לתיכון בגלל ההתנהגות הבעייתית והציונים הנמוכים שלי, שהיום

אני יודע להגיד שהם נבעו מחוסר השקעה בלימודים שפשוט לא עניינו אותי - ולא מחוסר יכולת.

 

טל, המחנכת שלי, המשיכה להאמין בי בכל הדרך, לחצה ולא ויתרה, והיא שכנעה את המנהלת לתת לי עוד צ'אנס אחד, עם תנאים - כדי שאוכל להמשיך לתיכון. הצוות החינוכי נלחם עלי ממש יום יום, ולאחר שנים של שפל כשהציונים היו בתחתית, הממוצע שלי קפץ מ-20 ל-85. סיימתי תיכון עם בגרות מלאה והצטיינות חברתית, ובעיקר עם הרבה אמונה בעצמי שפיתחתי בעזרת האמונה של המחנכת ושאר המורים. מהחוויה האישית שלי החלטתי לדחות את הצבא בשנה ולהתנדב לשנת שירות בעמותת בקהילה.

 

בקהילה פועלת ב-8 שכונות בירושלים הן במגזר היהודי והן במגזר הערבי במטרה לצמצם פערים חברתיים ולטפח מנהיגות חברתית. העמותה הוקמה לפני 12 שנה על ידי אראל ודבי מרגלית ובימים אלה לראשונה יוצאת מגבולות העיר ופותחת מרכז למידה בעין ראפה.

 

"הטפיחה הזו על השכם, המבט החם בעיניים והבקשה האישית אל התלמיד 'תנסה, אל תוותר'"

 אני מתנדב עם תלמידים בכיתה ו׳ בשכונת פסגת זאב בירושלים. במהלך שעות בית הספר אני נמצא עם הילדים בכיתות ונותן מענה לקשיים שלהם ולמצוקות האישית שהם סוחבים עליהם. בשלב הזה של השנה זה הכי "טבעי" ונורמלי בשבילם שאני נמצא בכיתה, ועם זאת, הטפיחה הזו על השכם, המבט החם בעיניים והבקשה האישית אל התלמיד "תנסה, אל תוותר" מניבים פירות מתוקים - ההצלחות הקטנות שלהם בשיעורי הבית, במבחנים ובסוף התהליך גם בתעודה, ויותר מכל - בהרגשה שלהם כלפי עצמם.

 

"לקבל כלים לחיים ותשומת לב גדולה ומשמעותית"

לאחר שעות בית הספר אני מפעיל ביחד עם מורות מקצועיות ועם חברי לצוות השינשינים מרכז למידה שפועל לאחר הלימודים. התלמידים מגיעים לשם קודם כל כדי לצמצם פערים לימודיים, אבל לא פחות חשוב - כדי לקבל כלים לחיים ותשומת לב גדולה ומשמעותית. אני רואה שהם מחכים למרכז וכמה כיף להם להגיע למקום שאוהב אותם ומאמין ביכולות שלהם להצליח.

 

בנוסף אני פוגש כמה מהילדים למפגשי חונכות אישית. אני חושב שהתרומה שלנו כשינשינים כאן משמעותית כי אנחנו לא עוד מורים פרטיים שבאים ללמד את התלמידים, אלא חווים אותם כל יום, מכירים אותם, מרגישים אותם, ונותנים להם יחס אישי ואמיתי. במפגשים האלה הם משתפים ופורקים את מה שהם מרגישים, וזה מה שמפנה להם מקום ללמוד, כי זה משחרר מראשם את מה שמטריד אותם, מה שמעסיק אותם ו"יושב עליהם", ולפעמים גם דברים קשים שבזכות השיתוף איתנו יכולים גם להציל אותם ממש

  ח"כ אראל מרגלית, מקים עמותת "בקהילה" 

 

אני אוהב את הילדים שלי אהבת נפש. אהבה שלעיתים באה לידי ביטוי בדמעות כשאני רואה אותם מצליחים, אהבה שגורמת לי לפעמים לא להירדם בלילה מרוב מחשבות עליהם ועל התהליך שלנו ביחד. אהבה שגורמת לי לחבק אותם כל כך חזק וממש לא מרחמים. פשוט כי אני רואה בהם, לגמרי, את עצמי. מהמקום הכי אישי שלי כילד, שהמורים האמינו בו, ולא ויתרו עליו גם כשהתחצף והיה מייאש, ובמיוחד אהבו אותו אהבה גדולה, אני רוצה לתת את כל מה שקיבלתיו ולהעביר את זה הלאה.

 

בתור ילד יחיד שמעולם לא היו לו אחים, רכשתי השנה אחים קטנים שאמנם הם לא דם מדמי, אך הם אור גדול וחזק שזורח לי בלב.

 

את הכל אני עושה ביחד עם 11 חברים נוספים שהחליטו גם הם להתנדב לשנת שירות. ביחד אנחנו חיים בדירה אחת, ״הקומונה״, ודואגים לכל מטלות הבית: לנקות, לבשל, לצאת לקניות ולחפש הנחות, והכל בתקציב חודשי קבוע שאיתו אנחנו צריכים להסתדר. כל זה בנוסף לעובדה שאנחנו חיים בלי ההורים, כך שכל אחד אחראי על עצמו ועל חבריו - זו ללא ספק חוויה מעצבת ולבסוף גם מעצימה ומפתחת מאוד.

 

שנת השירות לבסוף נתנה לי הרבה יותר מכל מה שיכולתי לתת. פעם חשבתי שחינוך זה דבר שלעולם לא אתקרב אליו, אך כשאתה בפנים, בלב העניינים, ואתה רואה הצלחה של ילד שעבדת איתו, שמציון קבוע של 30 במקרה הטוב הגיע ל-90 , אתה מבין מה חשוב בחיים האלה - חיוך של ילד שאתה אוהב, שלפני רגע היה אתה בעצמך.

 

  • רז לוי, בן 19, הוא חבר שנת שירות בעמותת בקהילה - עמותה שהוקמה על ידי ח"כ אראל מרגלית ואישתו דבי לפני 12 שנה, בעמותה ישנם כ- 60 שינשינים (שנת שירות) הפועלים בשכונות מוחלשות בירושלים והגיעה כבר למעלה מ 25,000 ילדים. בקהילה שמה לעצמה מטרה לשבור את מעגלי העוני בעיר, ולטפח מנהיגות חברתית בישראל.

 

  • "בגוף ראשון" - מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות שלחו לshlomit-sh@y-i.co.il וציינו - למדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.

 

 

  • רוצים להתנדב? עמותת "רוח טובה" מחברת בין אנשים הרוצים להתנדב וארגונים הזקוקים לעזרת מתנדבים. העמותה מתאימה התנדבות לפי תחומי עניין, שעות נוחות ואיזור מגורים. היכנסו או התקשרו ל-9093*.

יאיר גולומב תמונה   

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4656738,00.html   באדיבות   ynet

עבור לתוכן העמוד