מתנדבי התוכנית "עושים שכונה"
הגדל

 

 

 

ככה בונים קהילה

 

עוז, סטודנט באוניברסיטה העברית, לא האמין שפרויקט "עושים שכונה" אליו הצטרף בעיקר כדי למלא חור בלו"ז, יהפוך להיות קהילה חלוצית חמה שהוא חלק ממנה היום. "לא האמנתי שאוכל להגיד זאת, אך אני בהחלט רואה את המשך חיי בירושלים"

התוכנית "עושים שכונה" לא הייתה בראש מעיניי בתחילת השנה. אם לומר את האמת, הצטרפתי לפרויקט ברגע האחרון, רק כדי למלא חלל שנשאר לי בלו"ז. במהלך הקיץ, גמרתי אומר לעשות משהו טוב לטובת הכלל בשנה הקרבה והחלטתי גם, שעל ה"משהו" הזה להיות חלק מרעיון גדול. הרגשתי צורך בבנייה, בתהליך, ולא רק בעשייה נקודתית.  

התוודעתי לפרויקט "עושים שכונה" באמצעות אחד הדוכנים שהוצבו בעיר מטעם הרשות לפיתוח ירושלים ועמותת "רוח חדשה". פרויקט זה, שמטרתו להשאיר צעירים בירושלים, כולל עשייה חברתית בשכונות ספציפיות וחיזוקן על ידי הקמת קהילות צעירים – כלומר, ניסיון לשדרג את השכונות ולהפיח בהן רוח חדשה, באמצעות אוכלוסייה צעירה, שתתמקם בשכונה ותעצים אותה. כמי שבא מאזור המרכז ובהחלט לא ראה עצמו נשאר בירושלים, בטח ובטח שלא בשכונות שאינן במרכז העיר ושאין בהן צעירים, נרתעתי מרעיון הכניסה לקהילה זרה וסגורה שאני כלל לא מחובר אליה. בכל זאת, החלטתי להירשם לתוכנית ומצאתי את עצמי חלק מצוות שפעילותו מתרכזת בשכונות קטמונים וקריית יובל.  

הצעירים באים

מבחינת עשייה בקהילתנו הדו-שכונתית, ניתנו לנו מספר אפשרויות להתנדבות וכל אחד מאיתנו השתלב בפעילות שנראתה לו מתאימה. באופן אישי, בחרתי להצטרף לצוות "שכונה צעירה" - פרויקט של עיריית ירושלים, שנועד לשלב אוכלוסייה צעירה בשכונת קריית יובל. מטרתנו הייתה להנגיש את שכונת קריית יובל לקהל צעיר בגילאי 22-30 וליצור עניין בשעות הפנאי במסגרת קהילה מתהווה - מעין תנועת נוער למבוגרים. רצינו להראות שיש מה לעשות בשעות הפנאי גם בשכונה רגילה בירושלים ולנסות להתמודד עם תחושת הניכור שקיימת בקרב צעירים כלפי העיר.


המטרה: להשאיר צעירים בירושלים ולייצר פעילות לשעות הפנאי גם בשכונות

בנוסף למגורים אחד לצד השני בשכונה ולמפגשים היומיומיים, הצוות שלנו נפגש אחת לשבוע למשך כשעתיים (שהתארכו תמיד, כי אף אחד לא רצה ללכת הביתה מרוב עניין וכיף) לטובת גיבוש התוכנית והפעילויות. צוותנו התרכז השנה ביצירת באזז וכניסה לתודעתם של הסטודנטים השוכנים בקרית יובל, לצד מיפוי מספרם ומיקומם בשכונה. 

במהלך השנה, כחלק מהעשייה להשגת מטרות אלו, הפקנו אירועים שונים כדוגמת ניקוי מקלט ב"יום מעשים טובים", מדורת ענק חינמית לסטודנטים בשכונה, ולבסוף אירוע שיא של מרוץ שכונתי בשם "המרוץ למפלצת", שכלל משימות קבוצתיות ברחבי קריית יובל. בנוסף, נפגשנו אחת לשבוע עם המנחה המופלא שלנו, רואי, שהדריך את הקבוצה בעדינות לכדי יצירתה של קהילה. לעיתים, הוסבו מפגשים אלו לכדי ערבי הוואי וגיבוש ואחת לחודש נפגשנו ביום שישי לסיור ברחבי העיר, כשכל סיור התבונן על ירושלים בפריזמה אחרת – דת, חברה, פוליטיקה, אמנות ועוד ועוד.

מידי פעם, ערכנו ארוחת ערב שבת חגיגית, עם בני זוג, בביתו של אחד מבני הקהילה. מפגשים אלו היו ה"דובדבן שבקצפת" של חיי הקהילה החברתיים - זמן לדבר בניחותא עם חברי הקהילה על חייהם האישים, הקשיים שהם נתקלים בהם, ובכלל זמן להיות ביחד בכיף – תענוג צרוף.

למעשה, מתחילת הפרויקט, הייתי מאוד ציני בנוגע להצלחתה של "קהילה". חשבתי לתומי שהאנשים שבתוכנית אינם רוצים באמת ובתמים להקים קהילה ומעוניינים רק במלגה. להפתעתי, ככל שהתקדמה השנה וראיתי שהאנשים סביבי הופכים אט אט לחברים (ותודה חבר'ה על האוכל לשבת, עכשיו כשנועית ילדה) נדהמתי לראות שאני מתחיל "לשחרר" ולתת סיכוי אמיתי לפרויקט ולקהילה שהפכתי להיות חלק ממנה.


לאט לאט ובעדינות, אפשר לבנות קהילה
 כרגע, הקהילה שלנו עומדת בפני שנה חדשה, מסקרנת ומרגשת בעלת אתגרים, הפתעות, קשיים וניצחונות לא מעטים. הפעם, אני מגיע נטול ציניות ומלא שאיפות כבר מהרגע הראשון. מבחינתי, בפרויקט "עושים שכונה" הכל אפשרי. לא האמנתי שאוכל להגיד זאת, אך כיום אני בהחלט רואה את המשך חיי בירושלים וסביבותיה.

פרויקט "עושים שכונה" הוא פרויקט של הרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י), עמותת "רוח חדשה" ועיריית ירושלים. הפרויקט מעודד סטודנטים לגור במסגרת קבוצתית בשכונות שונות בעיר ולפעול כקבוצה בשכונה במשימות שמטרתן לחזק את השכונה ולהפכה לאטרקטיבית יותר לצעירים.

לפרטים נוספים על הפרויקט, היכנסו לאתר "עיר אקדמיה" של הרשות לפיתוח ירושלים. 

בואו גם אתם לעשות קצת טוב! אלפי פרויקטים התנדבותיים ממתינים לכם ביום מעשים טובים, 5 במרס 2013.

יש לכם רעיון לפרויקט שיכול לעשות טוב? שלחו לנו וננסה להוציאו לפועל ביום המעשים הטובים.  לפרטים נוספים - "יום מעשים טובים" גם בפייסבוק . באדיבות ynet  

http://www.ynet.co.il/home/0,7340,L-10667,00.html

עבור לתוכן העמוד