מתנדבת בארגון בטרם שזכה ב"אות העמותה האפקטיבית" מספרת
הגדל

 

 להיערך מראש, לפני שיהיה מאוחר

"קרוב לשבע שנים אני מתנדבת בארגון 'בטרם'. יום בשבוע, אני מגיעה למחלקה הכירורגית בבית החולים, להדריך משפחות שילדם נפגע בתאונה. בהגיעי לראשונה למחלקת כירורגית ילדים הופתעתי מהכמות היחסית גבוהה של ילדים הנפגעים מתאונות בסביבת הבית תאונות, צפויות מראש". מתנדבת בארגון שזכה ב"אות העמותה האפקטיבית" מספרת

 

 

 

 

שנים רבות עבדתי במערכת החינוך: מורה, מחנכת, מרכזת ולבסוף סגנית מנהלת ואז פרשתי פרישה מוקדמת מהמערכת. בעבודתי החינוכית עם ילדים, נוכחתי לראותם לא פעם נפגעים בכל מיני תאונות שונות בבית הספר. לתומי חשבתי כי רוב הילדים נפגעים מחוץ לבית, בגן ובבית הספר.

מאז קרוב לשבע שנים אני מתנדבת בארגון 'בטרם' שלוחת רמב"ם. יום בשבוע, להוציא אירועים מיוחדים, אני מגיעה למחלקה הכירורגית בבית החולים, להדריך משפחות שילדם נפגע בתאונה. בהגיעי לראשונה למחלקת כירורגית ילדים הופתעתי מהכמות היחסית גבוהה של ילדים הנפגעים מתאונות בסביבת הבית תאונות, צפויות מראש.

95% מהתאונות ניתן למנוע

ארגון 'בטרם' חרט על דגלו 'לעשות בטרם', מבעוד מועד, למען עולם בטוח לילדים ושם לו למטרה לצמצם את ההיפגעות, ולהוביל שינוי בתרבות השמירה על בטיחות הילדים בישראל. בישראל, בדומה למדינות מפותחות אחרות, היפגעות מתאונות (injury) היא תופעה מרכזית בתחום בריאות הציבור בכלל, ובבריאות ילדים וצעירים בפרט (נפילות, כוויות, הרעלות, חנק, הולכי רגל, נוסעים ברכב, רוכבי אופנים, ועוד). מדי שנה מעל מיליון ילדים נפגעים בקהילה, 182,000 פונים לחדרי המיון, 24,000 מתאשפזים ו-144 ילדים מתים בגין תאונות. 95% מהתאונות ניתן למנוע!

ההדרכות שאני מעבירה מתייחסות לסוג התאונה שקרתה לילד. כשמדובר בתאונת בבית - אני מתייחסת לנושא הבטיחות בבית. מסבירה כיצד יש להפוך את הבית שיהיה בטוח לילדים, כך למשל צריך להתקין סורגים בחלונות למניעת נפילות של ילדים קטנים, או להתקין מווסתי טמפרטורת מים במטרה להוריד את טמפרטורת המים בברזים למניעת כוויה.

כשמדובר בפגיעה שאירעה בגן שעשועים אני מפנה את תשומת ליבם של ההורים לכך שצריך להיות מעורבים ולבדוק שהגן אכן בטוח לילדים מבחינת שלמות המתקנים והכיתוב על השלטים לגבי תאריך בדיקת הגן.

הדרכתי משפחות מכל רובדי האוכלוסייה הצפונית של מדינת ישראל שנפגעו בתאונות. בחלקן הגדול היו אלה תאונות שאפשר היה למנען. אף אחת מהמשפחות שהדרכתי לא צפתה שילדה יפגע בתאונה והנה, הם כאן במחלקה כי זה קרה...

מרגישה שאני עושה משהו משמעותי בעל ערך

אחרי ההדרכות במחלקה התחושה היא שעשיתי משהו משמעותי, באמת תרמתי, שיניתי משהו, כי למרות המורכבות של מפגש עם משפחה שילדה - יקירה שוכב כרגע פגוע, עדין נראה שמאוד חשוב למשפחה לקבל את ההדרכה, הם מאזינים, מפנימים את המידע והתחושה היא כי הם באמת יעשו עימו משהו בהמשך."כולנו, המתנדבים, מרגישים שלא רואים בנו דבר המובן מאליו"

ההתנדבות ב"בטרם" שלוחת ביה"ח רמב"ם חיפה משמעה לקום בבוקר ולעשות משהו שחשוב לי וחשוב לאחרים. יש משהו מאוד מיוחד מעבר לחשיבות ההדרכה במחלקה. קודם כל גיל המתנדבים: מגילאי העשרים ועד לשבעים וכולנו מרגישים שלא רואים בנו דבר המובן מאליו. נהפוך הוא!

פעמים רבות נשאלתי בשנים בהן אני מתנדבת, למה להתנדב ולמה דווקא ב'בטרם'. בשבילי 'בטרם' הוא קודם כל בית. בית שבו הרעיון הערכי הוא חזק, ברור, ובדמנו.

הנושא שמוביל ארגון 'בטרם' מאגד את כולנו מכל קצוות האוכלוסייה בישראל היודעים כמה יקרים ילדינו. 'בטרם' נותן לנו הזדמנות, הן לעשות למען ילדינו, הן להוביל ערך אבל גם להוביל שינוי חברתי אמיתי. אם ההשקעה של חבריי המתנדבים ושלי תצליח למנוע מראש ולו תאונה אחת בלבד, פציעה אחת של ילד/ה שתימנע בגללנו, ואנחנו יודעים שזה שווה את כל הזמן והמאמץ.

·         ורדה אברמוביץ היא מתנדבת ב"בטרם" במרחב צפון.

'בטרם'- העמותה האפקטיביות לעשייה חברתית 2012

עמותת 'בטרם', לשמירה על בטיחות הילדים במדינת ישראל ועל בטחונם, זכתה ב'אות האפקטיביות לעשייה חברתית' בקטגוריית העמותה האפקטיבית ל-2012. האותות הוענקו לאחרונה ע"י ארגון 'מידות' - לקידום אפקטיביות של עמותות ותורמים, בשיתוף: 'מעלה' - ארגון הגג של עסקים לקידום אחריות תאגידית ו'שיתופים' - לקידום החברה האזרחית.

מנימוקי ועדת השיפוט: "עמותת בטרם עושה רבות למען בטיחות ילדים בישראל. היא מצליחה להעלות את הנושא לסדר היום הלאומי ולהשפיע על קובעי מדיניות וגופים אחראיים, כמו: משרדי ממשלה, רשויות מקומיות ובתי חולים. בזכות מנהיגותה ושיתופי פעולה משמעותיים, הצליחה 'בטרם' להשפיע רבות הן על מדיניות ממשלתית והן על שינוי עמדות בציבור".

בטרם מודד באופן מרוכז את נושא היפגעות ילדים. היעד הראשון שהציב הארגון היה לצמצם ב- 30% מקרי תמותה של ילדים בתאונות. יעד זה הושג וב-2007 הוצב יעד חדש צמצום שיעורי התמותה מפגיעות

בכלל הילדים בישראל ב 35% עד שנת והפחתת שיעורי תמותת ילדים ערבים מפגיעות, וצמצום הפער בין המגזרים ב-25% לפחות.

בין ההישגים הבולטים שגרמו לשינוי בקידום בטיחות ילדי ישראל: קידום חוק התכנון והבניה (הגבלת טמפרטורת המים) למניעת כוויות. קידום חוק למניעת חנק בקרב ילדים עד גיל 5 מפיצוחים ונקניקיות כיתוב אזהרת חנק - תקנות בריאות הציבור (מזון) סימון אזהרה מסכנת חנק, התשס"ו 2006. הדרכת יולדות בבתי החולים בנושא בטיחות היילוד וקידום נוהל לשחרור יילודים מבית היולדות. בעקבות פעילות הארגון הוקמה וועדה בכנסת בנושא מניעת תאונות בית בילדים. קידום כתיבת תקן לבניית בתים בטוחים לילדים.

בקטגוריית תאגיד זכתה באות חברת טבע ובקטגוריית המשקיע החברתי זכתה באות שולה מוזס.

 באדיבות ynet http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4317417,00.html

 

עבור לתוכן העמוד