פורשים לגמלאות? התנדבו, כך תזכו לסביבה נעימה בתהליך הפרישה
הגדל

האם אתם ערוכים רגשית לפנסיה?

·                  "אם פרישה לגמלאות היתה מבחן, האם היית מקבל ציון עובר?" שואל דן דוברי, ראש איגוד המתכננים הפיננסיים בישראל. זו שאלה רטורית, כמובן. דוברי מעריך כי מרבית העובדים העומדים בפני פרישה לא היו צולחים מבחן כזה - בין השאר בשל הנטייה להתמקד רק בהיערכות הפיננסית לפרישה.

"רוב האנשים לא משקיעים מחשבה בצד הלא-פיננסי של הפרישה", אומר דוברי. "אנשים נכשלים בהערכה מה יקרה להם כאשר יפסיקו לעבוד. למשל, הקשרים עם החברים, ההערכה העצמית שלהם והזהות שלהם, שהיתה קשורה תמיד לעבודה. אם יש להם בני זוג, הם נוטים להתעלם מדעתו של בן הזוג לגבי פרישתם".

הניסיון שנצבר בעולם, אומר דוברי, מעלה חמישה כשלים עיקריים בהיערכות לפרישה.

1. פרישה לפנסיה מהסיבות הלא נכונות: אנשים פורשים רק משום שהגיעו לגיל פרישה והם זכאים לקבל קצבת זיקנה, מבלי לעצור ולחשוב אם הם באמת רוצים לפרוש. "כניסה לפרישה ללא תוכנית היא מתכון לצרות", אומר דוברי.

2. חוסר הכנה רגשי: אחת הסכנות הגדולות בפרישה לפנסיה היא הבדידות שעלולה לבוא בעקבותיה. רבים מהפורשים מניחים, למשל, שבן הזוג ימלא מעתה את כל הצרכים החברתיים שלהם - אך לא בטוח שבן הזוג מוכן לכך. חייבים לתאם ציפיות עם בן הזוג מראש, חייבים גם להכין סביבה חברתית ולמלא אותה בתוכן.

3. חוסר היכרות עצמית: הפרישה לפנסיה משנה את הדימוי העצמי, ואת היכולת של האדם להתמודד עם זמן פנוי, עם העסקה עצמית ועוד. יש להיות ערוכים לשינויים האלה, לרבות שינויים כמו מקום מגורים לאחר הפרישה, מילוי הזמן הפנוי ועוד. דוברי מציע לפורשים לערוך מחקר לפני פרישה - לקרוא על השפעת הפרישה, לשוחח עם פורשים ולקבל מהם עצות.

4. קושי ליצור חיים מספקים לאחר הפרישה לפנסיה: בשביל אנשים רבים, חיי העבודה היו מספקים מאוד. הם העניקו להם מעמד חברתי, קרקע ליצירתיות, מפגשים עם אנשים, נסיעות לחו"ל, סמכותיות ועוד. לא כל אלה חייבים ללכת לאיבוד כאשר פורשים. ניתן לחשוב על המשך הפעילות היצירתית, אבל בדרך אחרת. אפשר לשמור על סביבה חברתית ועל הסמכותיות באמצעות התנדבות לארגונים שונים.

5. היעדר הכנה פיננסית: לבסוף, גם ההכנה הפיננסית הכרחית כדי לשרוד את המעבר לימי הפרישה. מלבד החלטה על קצבת הפנסיה המתאימה, יש לדאוג למקור כספי למקרה של מחלה או מצב סיעודי, ולהביא בחשבון את הורשת הנכסים לדור הבא.  

באדיבות :  TheMarker

עבור לתוכן העמוד