היה ידידותי לסביבה
הגדל

  
גם בחופשה סטנדרטית של שבוע אפשר לצמצם את הנזק שאנחנו עושים לסביבה שלנו. קבלו כמה טיפים לחופשה ידידותית לסביבה שרצוי וכדאי ליישם גם בימים רגילים.

 
סביר להניח שכבר שמעתם על ecotourism, תיירות אקולוגיות, או נתקלתם ברעיונות יצירתיים אחרים לחופשות ידידותיות לסביבה, אבל מסע להצלת אורנג-אוטנגים בחווה בבורנאו, רעיון מקסים ומועיל, לא מתאים לכל אחד.

גם בסתם חופשה סטנדרטית אפשר לצמצם את טביעת כף הרגל האקולוגית שלנו. אפילו בסוף שבוע באילת. הנה כמה טיפים:

התנדבו
אם אתם יוצאים לחופשה ארוכה, של כמה שבועות או יותר, אתם יכולים לשלב התנדבות בחלק מהזמן. כאן www.volunteerinternational.org תוכלו למצוא לכם תוכניות התנדבותיות לפי מקום בעולם, מתקופה של שבוע אחד או שניים ועד חודשים רבים.

אל תבזבזו
מלונות מציעים כל מיני פינוקים שמפתים אותנו להתנהגות בזבזנית מהסוג שלא היינו מרשים לעצמנו בבית. ותרו על החלפה יומית של מצעים ומגבות בחדר המלון שלכם ותחסכו בכל יום עשרות ליטרים של מים והרבה דטרגנטים שמשמשים לכביסה. נכון, המלון או האכסניה משלמים את חשבון המים ואינם מחייבים יותר את אלה שאוהבים מקלחות ארוכות (טוב, זה לא כולל את מקלחות הדלי החביבות בהודו, שבהן דווקא כן משלמים לפי כמות), עדיין זאת לא סיבה לבזבז מים, ולא משנה של איזו מדינה.

אם אתם בחופשה רומנטית, הכניסו את הרומנטיקה לאמבטיה לרחצה זוגית. זה חוסך מים אבל לא חוסך כיף, להפך.

אותו הדבר נכון גם לגבי חשמל. כבו אורות, מזגנים ומכשירים אחרים כשאתם יוצאים מהחדר.  

אכלו באופן מתחשב
העדפת מזון מקומי, מוצרים עונתיים ואוכל מן הצומח, ממשיכים להיות תקפים ומועילים בכל מקום בעולם, גם בחופשה. את האננס שלכם עדיף לאכול בקוסטה ריקה ולא בפינלנד ועל מקדונלד'ס אפשר לוותר איפה שזה לא יהיה. אכילה מקומית (וטעימת יינות מקומיים, כמובן) היא הזדמנות להכיר את התרבות שבה אתם מתארחים גם דרך הלשון.
   
עשו שימוש חוזר בבקבוקים
כדי לחסוך בקבוקי מים מזהמים וכדי לפתור אתכם מהצורך לחפש פחי מחזור, השתמשו בבקבוקי מים או במימיות רב פעמיים. כדי להיפטר מחיידקים, הרתיחו את המים בחדר למשך דקה וצננו אותם. זה גם יחסוך לכם כסף.
 
היפטרו מהגאדג'טים
מטיילים נוהגים להצטייד בגאדג'טים אלקטרוניים מסוגים שונים. אם אפשר, הטעינו את המכשירים בשקעי החשמל בחדר או לפחות השתמשו בסוללות נטענות. כדאי לנסות לנוח מהמכשירים האלה לכמה ימים ולתת לעצמכם חופש מהם, מה שבטח יאפשר לכם לראות עוד כמה דברים שלא עשויים מפיקסלים.
 
פצו על הנזק
מטוסים, כואב אבל נכון, הם גורם זיהום אוויר משמעותי. כדי לפצות על הנזק, תרמו סכום כסף לארגון ירוק כלשהו, או פשוט גשו למשתלה אחרי שאתם חוזרים הביתה, קנו עץ צעיר, תרמו או שתלו אותו איפה שאפשר.

אל תסעו במכונית
עד כמה שניתן, נצלו את התחבורה הציבורית ביעד - לא רק מוניות, אלא גם אוטובוסים ורכבות. זה זול יותר מרכב שכור, מזהם פחות ולא פעם מזמן חוויות והיכרויות שלא תזכו להן בבידוד שמציע הרכב הפרטי.

בהרבה ערים בעולם, מתל אביב ועד ניו יורק, אפשר לשכור אופניים לפי יום או לפי שעה. זאת דרך מצוינת להכיר את העיר. הליכה ברגל טובה לא פחות ויכולה לשמש תחליף לביקורים שלכם בחדר הכושר שאותו לא תראו בזמן החופשה. יש חדרי כושר במלונות, אבל נחמד יותר לטייל בסנטרל פארק או בשאנז אליזה, פשוט מגבירים את קצב ההליכה ומעלים את הדופק.

 
תנו עדיפות לעסקים שמתחשבים בסביבה
תנו עדיפות למלונות, מסעדות ועסקים שמתחשבים בסביבה, ממחזרים, מציעים סחר הוגן וההעסקה הוגנת. בכל מקרה, העדיפו עסקים קטנים ומקומיים על פני הרשתות הגדולות - זארה יש גם בארץ.
אל תשכחו את השקית אם אתם חייבים לעשות שופינג, רצוי להגיד לא לשקיות הפלסטיק ולשלוף בגאווה את השקית הרב פעמית שזכרתם לארוז לפני שיצאתם מהבית.  באדיבות  מעריב

עבור לתוכן העמוד