גם למבוגרים יש שרות לאומי
אות המופת החברתי, שניתן במסגרת כנס שדרות לחברה, הוענק השנה לתנועת של"מ, על פועלה בתחום ההתנדבות. בשל"מ חברים כיום כ-7,200 מתנדבים, כולם גמלאים, הפועלים במסגרת המתנ"סים בכ-80 סניפים ברחבי הארץ. חיים פלטנר, מי שהיה בעבר הכתב לעניני כלכלה בערוץ הראשון, מספר על הצטרפותו לתנועה ועל פעילותו בה
הגדל

לתנועת של"מ- שרות לאומי למבוגר - הצטרפתי לפני כשבע שנים, זמן קצר לאחר יציאתי לגמלאות. ההתנדבות היא "מחלה משפחתית" אצלנו. זכור לי שבילדותי התנדבה אמי לעזרת עולים חדשים ששהו במחנות ליד המושבה פרדס חנה, מקום מגורי. אשתי רינה המשיכה במסורת - היא סייעה לעולים חדשים שהגיעו מברית המועצות בתחילת שנות ה-90. בנוסף לכך הקימה את סניף המשמר האזרחי ברמת אילן ובמשך כמה שנים היתה מפקדת השכונה ועל כך הוענק לה אות המתנדב מידי הנשיא החמישי יצחק נבון.  

במהלך עבודתי בערוץ הראשון ככתב לעניני כלכלה התוודעתי למצוקה החברתית והכלכלית בארץ ולכן היה לי ברור, שעם פרישתי לגמלאות גם אני אשתלב במסלול ההתנדבות כדי לתרום לחברה. הבחירה נפלה על תנועת של"מ, אשר הוקמה על ידי משרד החינוך ופועלת במסגרת חברת המתנ"סים. 

חברי התנועה עונים על צרכי הקהילה שבה הם חיים ולרשותם מגוון רחב של תכניות: של"מ בחינוך- סיוע לתלמידים חלשים וצמצום תופעות האלימות בבתי הספר; זהב בגן- במסגרת התכנית משתלבים סבים וסבתות בגני הילדים; של"מ אור ירוק - חבריה עוסקים בהקניית הלכות זהירות בדרכים בקרב ילדי הגנים ומפעילים את מועדוני אור ירוק בישובים שונים; קהילה מטיילת היא תכנית, שחבריה מקימים מועדוני מטיילים במתנ"סים ועורכים טיולים לקשישים ולמתנדבים; מל"ה - מומחים למען הקהילה- כוללת מומחים בתחום הכלכלי, המייעצים לקהל הרחב בנושאים כלכליים ופיננסיים. 


 מתנדבי של"מ פועלים גם במועדוני קשישים, מסייעים לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים, מחלקים מזון לנזקקים, עוסקים בין השאר בגישור בקהילה וכן משתלבים בהקמה, תחזוק והפעלה של צוותים לשעת חירום.   

כבר בתחילת דרכי בתנועת של"מ צורפתי להנהלת התנועה בתפקיד רכז התקשורת, מה שאיפשר לי להכיר מקרוב רבים מחברי התנועה, גמלאים חסרי מנוח, הלהוטים לתרום לחברה מן הידע והניסיון שצברו במהלך חייהם. לא פעם פגשתי גם זוג מתנדבים, שכל אחד מהם פועל בתכנית נפרדת של של"מ. בשלב מאוחר יותר הצטרפתי לחוג "עמיתים", שבו מתנדבים חונכים פגועי נפש. 

בחלקי נפל לחנוך בחור צעיר שחיש מהר הפכתי לחבר בוגר שלו והוא הפך לבן בית אצלנו. בשנים הראשונות, נפגשנו מדי שבוע לכמה שעות שאותן העברנו בביקורים במוזיאונים, בטיולים, בארוחות צהריים וכן בפגישות בביתי, שאליהן הצטרפו לעתים בני המשפחה. באחרונה, לאחר שהחל לעבוד, אנו נפגשים אחת לשבועיים בביתי    
 
 
לארוחת ערב, וכדרכנו משוחחים על האירועים שאנו חווים וגם דנים בבעיות שונות שהוא מתחבט בהן, כאשר אני מנסה לסייע לו בפתרונן.

 אינני פסיכיאטר או עובד סוציאלי, אבל אני יכול לדבר עמו בגובה העיניים, כאיש לרעהו, תוך הבנה למצבו המיוחד, מה שחיזק במהלך השנים את אמונו בזולת, את בטחונו העצמי ואת תחושתו כי חרף נכותו הנפשית הוא יכול להשתלב בחברה. בשנה האחרונה הוא עובד כשש שעות ביום בעבודה מוגנת וברשותו גם מכונית. 

כיום אני חש סיפוק עצום מכך שאכן תרמתי במשהו לשיפור מצבו, כפי שחשים ודאי גם אלפי המתנדבים בשל"מ, שהמוטו שלהם הוא "אני תורם, משמע אני גם נתרם", וזו אולי כל תורת ההתנדבות על רגל אחת.

 
 לפרטים נוספים והצטרפות לתוכנית של"מ של החברה למתנסים לחצו כאן .
 "בגוף ראשון"- מדור המאפשר למתנדבים לספר בעצמם על פעילותם והמקום בו הם מתנדבים. חומרים ותמונות ניתן לשלוח ל shlomit-sh@y-i.co.il ולציין בנושא - עבור מדור "בגוף ראשון". הפרסום בהתאם לשיקולי המערכת.
לעדויות נוספות של מתנדבים לחצו כאן .

 

 

עבור לתוכן העמוד