זה ה-call בשבילכם
את חברת "כל (call) יכול", חברת השמה למוקדים טלפוניים בהם מועסקים אנשים מוגבלים, ד"ר גיל וינש מהוד השרון ומנהל אותה אמיר בר נתן, גם הוא תושב העיר, שמסבירים איך עבודה יכולה להיות גם מהנה, גם מועילה חברתית וגם מספקת
הגדל

"כל (call) יכול" הינו מיזם חברתי ראשון מסוגו בעולם. מדובר בחברה עסקית הפועלת בשוק החופשי ומספקת שירותי אאוטסורסינג לחברות וייחודה בכך שרוב העובדים הם אנשים עם מוגבלויות.

"כל (
call) יכול" מקימה רשת של מוקדים טלפוניים נגישים לאנשים עם מוגבלויות. סביבת העבודה משלבת פתרונות טכנולוגיים למגוון רחב של מוגבלויות יחד עם שעות עבודה גמישות וליווי אנשי מקצוע. דרך פעילות זו עם אוכלוסייה השומרת על יציבות תעסוקתית גבוהה מהממוצע מקטינים את עלויות תחלופת כוח האדם ללקוח ומביאים להתמקצעות גבוהה התורמת למתן שירות איכותי.

בראש קבוצת היזמים עומד, כאמור, ד"ר גיל וינש, בעל דוקטורט בפסיכולוגיה מאוניברסיטת תל אביב. במשך 15 שנים שימש כיועץ עצמאי לחברות הגדולות במשק ובשנת 2001 הקים את חברת "טנדם" לייעוץ ארגוני והדרכה. בתחילת שנת 2008 הקים גיל את חברת "כל (
call) יכול".

את "כל (
call) יכול" מנהל אמיר בר נתן, שניהל במשך 12 שנים מוקדי שירות, שימור ומכירה טלפוניים אשר הכילו מאות עובדים. בתפקידו האחרון ניהל בר נתן את מערך ההדרכה של חברת 'פלאפון' ולו היכרות רוחבית עם תהליכי גיוס, הדרכה והכשרה של נציגים ומנהלים.

אמיר: "אחת הבעיות המרכזיות בתחום זה הוא תחלופת העובדים. 'כל יכול' נותנת מענה לחברות בעלי מוקדי טלפונים ונציגי שירות של אנשים כמוני וכמוך רק עם מגבלה פיזית. לא פעם אותם אנשים זוכים לתשובות שליליות מצד מעסיקים הן בשל דעות קדומות והן בשל חוסר הנגישות של מקום העבודה. מסיבות אלו נותרים אלפי אנשים מוכשרים ללא עבודה. החברה 'כל יכול' באה לתת מענה לאותם אנשים שלא מצאו את מקומם במקום אחר. כאן אותם עובדים זוכים ליחס בגובה העיניים ולשכר רגיל, לא כמו שקורה בהרבה מקומות אחרים כגון מפעלים שם הם מועסקים בתנאי ניצול".

"כל (
call) יכול" הוקמה על ידי ד"ר וינש בשיתופו של שכנו יובל ווגנר, יושב ראש העמותה לנגישות וזכויות הנכים בישראל. יובל, אשר מרותק לכיסא גלגלים עקב תאונת מסוק, חבר לגיל שבא מתחום התקשורת וביחד השניים הקימו את המיזם החדש.

אמיר בר נת,ן מנהל החברה, גם הוא תושב הוד השרון, עזב את משרתו בחברת פלאפון לאחר שרצה למצוא עבודה חדשה שבאמצעותה יוכל לתרום לקהילה. מנהלו ניסה להניא אותו מלעזוב אך כשראה שאמיר מתעקש, חיבר בינו לבין גיל. אמיר הפך למנהל החברה עם הקמתה לפני כשלוש שנים. מאז הוא נפגש ומראיין לא מעט אנשים שלפני שהגיעו ל"כל (
call) יכול" נלחמו כדי להשיג עבודה.

כאמור, חברת "
Call יכול" מספקת שירותי אאוטסורסינג לחברות בתחומים בהם קיים קושי לשמר כוח אדם כגון מוקדים טלפוניים ועובדיה הם אנשים עם מוגבלויות. לאוכלוסייה זו יתרון משמעותי שכן מדובר בעובדים יציבים ואמינים המפתחים כתוצאה מכך מקצועיות רבה. זאת בניגוד לנורמה בתחום זה בו למרות ההשקעה העצומה בפרסום, מיון, הדרכה ושימור של עובדים אחוז תחלופת העובדים גבוה מאוד. חברות עסקיות רבות מעסיקות עצמן בשאלה כיצד יוכלו לגלות יותר אחריות חברתית ומחפשות כל הזמן דרכים בהן יוכלו לתרום לחברה הישראלית. שיתוף פעולה עסקי עם "Call יכול" יספק הזדמנות מצוינת לעשייה חברתית מבלי להשקיע משאבים ארגוניים יקרים ומבלי לוותר על היתרון העסקי והכדאיות הכלכלית. מדובר ב- WIN WIN קלאסי בו כל יכול מגייסת את העובדים על פי צרכי הלקוח, מעסיקה אותם, מלווה אותם ודואגת לבצע את ההתאמות הניהוליות והטכנולוגיות הנדרשות (לדוגמה תוכנות מיוחדות לכבדי ראייה) כך שהלקוחות שלך יקבלו את הטיפול הטוב ביותר.

הרבה חברות ובייחוד מפעלים מעסיקים אנשים מוגבלים ומשלמים להם שכר רעב, כיצד נוהגים אצלכם?

"החברה היא חברה רגילה, כמו בכל חברה ישנם אנשים בעלי המון מוטיבציה אך חסרי ניסיון, ישנם אנשים חרוצים וישנם אנשים עצלנים. אנחנו מעבירים כל עובד שלנו הכשרה מתאימה כפי שנהוג בכל חברת תקשורת. אנחנו נותנים הזדמנויות ומלווים כל עובד שמצטרף לחברה. לגבי השכר, אנחנו משלמים פחות או יותר כמו כולם. לא מעט מעסיקים וחברות חוששים לקבל אנשים בעלי מגבלה פיזית או נכות גופנית לעבודה וחבל. אותם אנשים שלא מצאו עבודה במשך שנים יתנו המון מעצמם וישקיעו בתפקיד החדש. בעיניי העסקת עובדים בשכר נמוך נחשב לניצול".

מינה סעודי 60, תושבת הוד השרון מועסקת כיום ב"כל (
call) יכול", נולדה עם מחלת הפוליו. בילדותה נעזרה בקביים אך כשבגרה מעט מצבה הגופני החל להידרדר והיא נאלצה להשתמש בכיסא גלגלים. מינה: "עד גיל 10 חייתי במוסד, בגיל 10 שבתי הביתה. המשפחה שלי שמרה עליי וגוננה עליי יתר על המידה. התחלתי להתמרד והפכתי להיות עצמאית. לא נתתי למוגבלות שלי להשיג דברים בחיים. התחתנתי, ונולדו לי שני ילדים. אני חברה בארגון א.נ.פ.ה. כיום, אני עובדת ב'כל יכול' ומתגוררת בהוד השרון" .

< (
call) ב?כל לעבוד הגעת>

"היה לי קשה למצוא עבודה, לפני שנים חיפשתי הרבה זמן ופניתי ללשכת העבודה. לא מצאו לי עבודה ובכל פעם החזירו אותי הביתה באמתלה שונה. כל מה שרציתי היה צ'אנס להראות מה אני שווה. למדתי פקידות טכנית ורציתי לעבוד בתחום אבל אף אחד לא קיבל אותי. פניתי במכתב לראש הממשלה ואז העניינים התחילו לזוז. באופן מפתיע קיבלו אותי לעבוד במפעל פקר פלדה שם עבדתי במשך שנים עד שאילצו אותי להכין כוס קפה וסירבתי. לאחר מכן מצאתי עבודה בבית החולים 'מאיר' באותו התפקיד. לאחר מספר שנים עזבתי את העבודה בבית החולים והתחלתי לחפש עבודה. חיפשתי באינטרנט ונתקלתי במדעה של 'כל יכול'". הגעתי לראיון עם אמיר שלהפתעתי דיבר איתי בגובה העיניים והתייחס אליי כאל בן אדם בראש ובראשונה. העבודה במקום נראתה לי ומאז אני שם".

באלו תגובות נתקלת מצד מעסיקים וחברות אליהם ניסית להתקבל בעבר?

"הרבה מעסיקים וגם אנשים חושבים שמי שנכה ברגליים הוא נכה גם בראש. קרה שאנשים שניגשו לדבר איתי האטו את טון קולם או דיברו איתי מעט כאל ילדה. הרבה מעסיקים חששו לקבל אותי לעבודה אבל אני לא ויתרתי, החלטתי למצוא עבודה. אני ממליצה לכל אדם בעל מוגבלות לא לוותר, לצאת מהבית, לא לשבת בבידוד ולמצות את עצמו".

 

 

Local     הוד השרון

 

 

עבור לתוכן העמוד