ויהי אור
הגדל

ד"ר איתמר ישורון וד"ר חגי אביזמר, רופאי מחלקת העיניים במרכז הרפואי "וולפסון", הצילו את מאור עיניו של פעוט עיוור בן ארבע מקמרון, שנמצא נטוש בתעלת ביוב. "הוא ראה היטב, החל לתפקד והפך ילד שמח", אומרים ב"וולפסון".

 

במרכז הרפואי "וולפסון" כבר הוכח העבר כי הרפואה חוצה גבולות ומטשטשת לאומים. פרויקט "הצל ליבו של ילד" פועל בבית החולים כבר מספר שנים, ובמהלכו נערכים ניתוחי לב לילדים חולים מכל רחבי העולם, הפעם סיפור הצלה רפואי שמגיע מאפריקה, קמרון ליתר דיוק. ד"ר איתמר ישורון וד"ר חגי אביזמר, רופאי מחלקת העיניים במרכז הרפואי "וולפסון", הצילו באחרונה את מאור עיניו של סאלית, פעוט קמרוני עיוור בן ארבע, שנמצא נטוש בתעלת ביוב בפאתי יאונדה, בירת קמרון. סיפור ההצלה המופלא החל כאשר מנהל מחלקת העיניים בבית החולים המרכזי ביאונדה פנה אל חברו ד"ר ישורון, בישראל. לשניים הייתה היכרות מוקדמת משהות משותפת במחנה לטיפול במחלות עיניים באפריקה. הרופא הקמרוני ביקש את עזרתו של ד"ר ישורון וזה יצא לקמרון ובדק את הילד הפגוע. מהבדיקה התברר שבעין אחת יש העדר ראייה ובעין השנייה שרידי ראייה קלושים, וכל זאת על רקע עכירות קשה של שתי הקרניות. בהערכת מצב רפואית, הוחלט לנתח את העין "האבודה" כדי שלא לסכן את שרידי הראייה בעין השנייה. בהעדר ציוד מתאים בקמרון, נשלח הפעוט ארצה והגיע עם רופאו למרכז הרפואי "וולפסון". ב"וולפסון" הוא נותח במחלקת העיניים של ד"ר חגי אביזמר, ראש שירות הקרנית וד"ר איתמר ישורון, ראש השירות לניתוח רשתיות וזגוגיות. במהלך הניתוח הושתלה בשיטה חדשנית קרנית במקום הקרנית העכורה וביצע שיחזור של שטח פני העין הפגועה באמצעות השתלת רקמה שנלקחה מהעין הבריאה יותר. הקרנית נתרמה על ידי ארגון בנקי הקרניות "ויז'ן שייר" מארצות הברית, באמצעות ויויאן גוטמן, נציגת בנק הקרניות בישראל. מיד לאחר הניתוח ניכרה הטבה בראייתו של סאלין, ולאחר ההחלמה הוא שב לארצו. לאחרונה יצא ד"ר ישורון שוב לקמרון כדי לבדוק את מצבו הרופא של סאלין, ובמהלך הבדיקה הוא ביצע ניתוח קטרקט בעין שטופלה. ד"ר ישורון מצא שסאלין רואה היטב בעין המנותחת, הוא החל לתפקד כילד רגיל, מזהה אנשים, והפך לילד שמח.

המרכז הרפואי "וולפסון" נמסר השבוע כי הקשר עם הילד, משפחתו ורופאיו נמשך, בעתיד הקרוב מתכוונים להשתיל קרנית גם בעינו השנייה.

עבור לתוכן העמוד