סוזן אליס:"תיבת נח נבנתה ע"י מתנדבים בניגוד לטיטאניק שנבנתה ע"י מקצוענים"
הגדל

במילים אלו סיכמה סוזן אליס את עקרונות ההתנדבות לפי אמונתה. במפגש בירושלים עם ראשי ונציגי תנועות ההתנדבות לבין הגב' סוזן אליס, הנשיאה, הרוח החיה של האתר energize - המשמש כמרכז מידע וכמקור למאמרים מקצועיים בנושאי מנהיגות וניהול מתנדבים.

סוזן אליס הוזמנה להתארח בארץ ע"י המכון לניהול התנדבות על שם לר ביד שרה

מפגש זה התארח במשרד לעינייני גימלאים בירושלים, אשר העומד בראשו, השר רפי איתן, ומנכ"ל משרדו, מר מאיר חזן נטלו על עצמם לייצג את תנועת ההתנדבות בממשלת ישראל. בפגישה- שהייתה מפגש מקדים אינטימי, מקצועי ויעיל נכחו כ-20 מראשי תנועת ההתנדבות בישראל, נציגי משרדים ממשלתיים המפעילים מתנדבים (משטרת ישראל, משרד הבריאות ורשות המיסים)- נוהל והונחה ע"י נשיא המועצה הלאומית להתנדבות בישראל הד"ר ברוך לוי, כאשר עיקר הדיון התמקד  במערכת הגומלין והקשרים המורכבת שיש בין ארגוני המתנדבים לשלטון המרכזי בישראל.

לפי דברי אליס, פעילות מתנדבים נדרשת היכן שהשלטון פשט את הרגל או ידי הפקידים כבולות – ולכן ישנו צורך אדיר במתנדבים בכל התחומים, במיוחד במדינה עם משימות לאומיות ובעיות חברתיות\כלכליות\סביבתיות כישראל.

מנכ"ל המשרד לעינייני גימלאים, מר מאיר חזן, התייעץ עם סוזן אליס לגבי פיתוח מודל לשיתוף פעולה ומתן תמריצים ממשלתיים לאזרחים על התנדבות ומילוי החסר הממשלתי – והופנה למודל הבריטי, אשר הפעיל משרד מיוחד המטפל בהתנדבות. המשרד כפוף לשר הפנים.

למראית עין נוצרת בעייתיות, מאחר ומחד תנועת ההתנדבות ממלאת את מקום הממשלה בתחומים מסויימים – אך להפך הוא הדבר – המתנדבים משלימים את פעולות הממשלה.

אליס השתמשה בדוגמת שבדיה: בשבדיה החליטו, במאה ה-20 להעלות את רף המיסים ולחתור לכך שהמדינה תתן את כל השרותים האפשריים לאזרח. לאחר כמה שנים נוצר מצב של חוסר אכפתיות – מאחר והאזרחים ידעו שאם יזדקקו למשהו יהיה מישהו מועסק מטעם המדינה, שיעשה זאת בשבילם – הרחובות היו נקיים, מאחר והועסקו אנשים בשכר מלא לצורך כך, בבתי אבות ומרכזים בריאותיים הועסקו אנשים כך שלא נוצר מצב בו אזרחים היו תלויים בבני משפחותיהם ולא בצוות הרפואי\סיעודי, הטבע נשמר מאחר והועסקו בעלי תפקידים, אשר היו אחראים על אכיפת החוק בתחום זה – אך נוצר מצב של דור שלם, ללא ערכים וללא אכפתיות כלפי הסביבה, הזולת והחברה.

לכן, המסקנה היא כי על תנועת ההתנדבות להיות כח משלים לממשלה ולא לתפוס את מקומה כרשות מבצעת.

 

עבור לתוכן העמוד