מתן הכרה רשמית למתנדבים
הגדל

קורות החיים, אותו מסמך שמלווה אותנו מראשית חיינו המקצועיים, הם דבר מתעתע למדי. כמה שורות קצרות אמורות לספר עליך, על ניסיונך ולמעשה על כל עולמך. אבל  מה עושים עם ההתנדבות? איך מכמתים את העבודה ההתנדבותית לכלל ניסיון מקצועי ואיך יכול ארגון המתנדבים סייע למתנדביו בכך?

מהי הכרה רשמית?
הכרה רשמית הוא תהליך שבמהלכו מוערכים הישגי המתנדב, לפי סטנדרט ארגוני פנימי או סטנדרט חיצוני כללי. במילים אחרות, זהו אישור שמעיד על כך שביצועיו של אדם עומדים בסטנדרטים מסויימים. בביצוע ההערכה הזו נלקחים בחשבון הניסיון והלמידה של האדם כמו גם הפעילות ההתנדבותית שלו.

יתרונות השיטה
מדוע להיכנס לתהליך כזה של הערכת המתנדבים, אתם ודאי שואלים. התהליך הזה מגביר את המוטיבציה של המתנדבים, מגדיל את הסיכוי של המתנדבים לקבלה לעבודה בתשלום, מגדיל את הסיכוי להתפתחות אישית של המתנדבים ומעניק להם הכרה רשמית במאמציהם.

גם ארגון המתנדבים יכול להרוויח מכך. באמצעות הערכה כזו הופכים המתנדבים למיומנים יותר וכשירים יותר להתנדבותם, הארגון משפר את התגמול שהוא נותן למתנדבים. בעקבות זאת קל יותר לארגון לגייס מתנדבים חדשים.

בכל מקרה, לפני שמבצעים תהליך של הכרה רשמית במתנדבים כדאי לחשוב מה הן המטרות של תהליך כזה. כך יהיה קל יותר להגיע לשיטה המתאימה ביותר לארגון לעשות זאת.

שאלות למחשבה
0 מתן הכרה רשמית לעבודה התנדבותית עלול למשוך מתנדבים שמטרתם העיקרית היא להתקדם לקראת עבודה בתשלום. יש להבהיר כי ההכרה הרשמית נועדה לכולם, ולא להשוות אותה למבחנים רשמיים. יש להציג ולהסביר אותה כראוי כדי לא להרתיע מתנדבים שיש להם ניסיון רע עם בחינות או מתנדבים שלא בטוחים ביכולותיהם.
0 מתן הכרה רשמית עלול להכניס אל העבודה ההתנדבותית מתח תחרותי שמקורו ברצון לקבל הערכה חיובית. יש לקחת בחשבון כי יש אנשים המגיעים לעבודה התנדבותית כדי להימלט מלחצים כאלו, בהם הם נתקלים בחיי היומיום שלהם.
0 כדי שההערכה הרשמית תהיה יעילה, על המתנדב לבצע משימות מסויימות שמוכיחות כישורים מסויימים. דבר זה מצריך הגדרת תפקיד כלשהי של המתנדב, דבר שעלול לפגוע בגמישות הפעילות שלו. כמו כן צריך הארגון לשמור על רישומים מסודרים של ההתנדבות, כדי לספק הוכחה לאמינות ההערכה.
0 מתן הערכה רשמית יעלה, ככל הנראה, לארגון בשעות אדם, אשר יוקדשו לסטנדרטיזציה של הפעילות, לבחינת ביצועי המתנדבים ולהכשרת מתנדבים חדשים.

הכרה רשמית פנימית
בשיטה זו מציע הארגון את הערכתו בנוגע לכישורים, ליכולות ולניסיונו של המתנדב. הארגון צריך להציב סטנדרטים אחידים לשיפוט ההתנדבות. מתנדבים אשר ימלאו אחר הסטנדרטים יזכו לתעודה של הארגון שמעידה על הכישורים שפיתחו.

כבר ציינו את היתרונות שיכולים המתנדבים להפיק משיטה שכזו. החיסרון של השיטה הזו הוא שההכרה הרשמית היא פנים ארגונית בלבד, ולא מציידת את המתנדב בהערכה שכוחה יפה גם מחוץ לארגון.

הכרה רשמית חיצונית
בתהליך זה משתמש הארגון בקריטריונים חיצוניים לשיפוט המתנדבים, קריטריונים שנקבעים על ידי גופים להערכת מתנדבים. שיטה זו מבטיחה כי הקריטריונים מוגדרים מראש ויכולות המתנדבים נבדקות בחומרה.

הכרה חיצונית מעניקה למתנדב סטטוס גבוה יותר גם כאשר הוא משתמש בה כדי לקבל עבודה בתשלום. עם זאת, ייתכן כי קריטריונים חיצוניים לא יהיו מותאמים לכל ארגון התנדבות, משום שייתכן שהם כוללים קריטריונים שאינם רלוונטיים לארגון.

והכי חשוב: להתייעץ
לא משנה איזה סוג של הכרה אתם מעונינים להעניק למתנדבים שלכם, חשוב מאוד להתייעץ עם הפעילים בארגון ולהבין את ההשלכות הצפויות של תהליך שכזה.

מבוסס על המאמר Accreditation of voluntary work, באדיבות המכון להתנדבות אנגליה.

 

עבור לתוכן העמוד