זוכי אות מופת לשנת 2007
הגדל

מקבלי אות המופת על תרומה לחברה הינם ארגונים או יחידים אשר בפעילותם במשך השנים תרמו תרומה עצומה לחברה בישראל; הן בשיפור מצבם של פרטים וקהילות והן בטיפוח ערכים של נתינה, אהבת האדם, אחריות הדדית ועוד. הזוכים השנה הם: מר סעדי זיאד, ארגון הלב במשפט ומוקד סיוע לעובדים זרים. בעשייתם הברוכה תרמו אירגונים אלה לחיזוק המרקם החברתי במדינתנו. להלן פירוט קצר אודות תרומתם:

סעדי זיאד                                                             
פעילותו של סעדי זיאד נמשכת זה כ-17 שנה. כיום הוא משמש כיו"ר ארגון "יד לבנים" הבדוויים. סעדי הקים את סניף "יד לבנים" הבדוויים ואתר ההנצחה הממלכתי לזכר החללים בו מתקיימים כל האירועים להנצחת הבדוויים בישראל. כ 157 חללים זוכים להנצחה בארגון ו2440 משפחות בדואיות שכולות מקבלות תמיכה. בנוסף, דואג סעדי זיאד לסיוע לאלפי בדואים במצוקותיהם, בחינוכם לשרת בצה"ל וחיזוק הקשר לישראל. בפעילותו קידם ותרם להרגשת השוויון, לקרוב לבבות, להבנה, וסולידאריות חברתית חזקה. בשנת 2004 הדליק סעדי זיאד משואה כהוקרה על פעילותו.

הל"ב -  התנועה למלחמה בעוני - ע.ר.  פועל כבר 12 שנה ומונה כיום כ-500 מתנדבים.  מטרותיו הן הבאת צדק לכל אדם באמצעות מתן סיוע במימוש זכויות במשפט, הגברת הערבות ההדדית באמצעות עידוד ההתנדבות ונטילת אחריות חברתית לשינוי סדר העדיפויות הלאומי באמצעות עידוד חקיקה חברתית והגשת עתירות לבג"צ. פרוייקט הל"ב במשפט הינו הפרוייקט ההתנדבותי הגדול בישראל. במסגרת הפרוייקט מתנדבים מאות סטודנטים למשפטים, ועורכי דין מעניקים סיוע לפונים אשר נקלעו לבעיות משפטיות, אך בשל מצבם הכלכלי אינם יכולים להיעזר בעורך דין בשכר. לתנועה פרויקטים נוספים כגון: מוקדי סיוע קהילתיים בהוצאה לפועל בבתי המשפט, בסיוע בבעיות משפטיות לחולי הנפש, סיוע כללי לבאי היכל בית המשפט , פרויקט בית הדין לעבודה, לשכת יעוץ משפטי ועוד.

מוקד הסיוע לעובדים זרים הוקם בשנת 1997 ומפעיל כ-120 מתנדבים שעוסקים בפעילויות שונות; ביקור בבתי מעצר, סיוע הומניטרי לפליטים ומתן מידע במוקד הטלפוני. מטרותיו העיקריות של המוקד: סיוע למהגרי עבודה, קורבנות סחר בנשים ופליטים, ע"י סיוע מתן סיוע הומנטרי, עבודה במישור הציבורי בתחום דעת קהל, לובי וכו', ועבודה בתחום המשפטי, גם סיוע משפטי פרטני וגם השפעה על מדיניות.

הישגים עיקריים: עתירה לבג"צ (במשותף עם האגודה לזכויות האזרח) שהביאה לביטול הסדר הכבילה לעובדים הזרים. הסדר לפיו עובד זר שמגיע לארץ קשור למעסיק אחד, ואם הוא עוזב אותו, למשל בגלל שעבר התעללות או לא קיבל שכר, הוא מוגדר אוטומטית כשוהה בלתי חוקי ומגורש מישראל; הביאו לכך שהמדינה מצמידה קיום עורך דין מהסיוע המשפטי לכל קטין זר שנעצר על ידי המשטרה; החלת ביקורת שיפוטית על מעצרים של עובדים זרים. המשטרה מחויבת בעקבות עתירה של המוקד להביא עובדים זרים תוך שנעצר לביקורת שיפוטית תוך ארבעה ימים (ולא שבועיים); הענקת מעמד לילדי עובדים זרים, בין השאר בעקבות לחץ משפטי וציבורי של המוקד . (הפעם הראשונה בה ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון התייחס לנושא בפומבי, הוא דיבר על ילד של עובדים זרים שראה בכתבה בטלויזיה לבוש בבגדי חאקי. מדובר בכתבה שיזם המוקד); המוקד היה זה שפעל ראשון להעלאת המודעות לבעיית הפליטים הסודנים שמגיעים לישראל בעקבות רצח העם בדרפור והיחס הקשה של שלטונות מצרים אליהם. הם יזמו עשרות כתבות בתקשורת ופעלו מול הגורמים הממשלתיים השונים בין השאר בעתירות לבג"צ. כיום בעיית הפליטים מסודן נמצאת בראש סדר היום בישראל. השפעה על החברה הישראלית: העמותה מסייעת לחולייה החלשה בשרשרת של שוק העבודה. העבודה שעושה המוקד ועמותות אחרות בתחום מצילה במשהו את מימוש הערכים הבסיסיים עליהם נבנתה החברה הישראלית בעבר.

הכנס יתקיים בע"ה בין התאריכים 06-07.11.2007

לפרטים נוספים על הכנס לחצו כאן

עבור לתוכן העמוד