יום השואה תשע"ב
הגדל

 נראה כי כמו שבכל דור ודור צריך אדם לראות עצמו כמי שיצא מארץ מצרים, כך וביתר שאת, בכל דור ודור מעתה ועד עולם צריך כל יהודי לראות עצמו כאילו יצא מאוושויץ, מטרבלינקה, ממיידנק, מברגן בלזן ומסקסנהואזן.

ההוויה שלנו נטועה עמוק עמוק, כישראלים וכיהודים בחווית השואה.היא מלווה אותנו על כל צעד ושעל , יושבת ונטועה עמוק במעמקי התודעה שלנו. המחשבה שעם אחר, עם שנחשב תרבותי ומשכיל רצח בדם קר, שישה מליון יהודים, מתוכם מליון וחצי ילדים מזעזעת את כל נימי נפשינו גם בחלוף כשבעה עשורים.

הידיעה הזו,שיש מי שרוצה להשמיד אותך ,  אך ורק בשל היותך יהודי, שרוצה לכלות אותך בשל גזעך, אינה נתפסת ואינה מובנית אך היא אירעה באמת ובתמים והיא מחייבת אותנו גם היום להביט בעיניים מפוכחות ולעשות הכל כדי שלא נגיע למקום הרע הזה, אשר בו אויבינו מבקשים לכלותינו ויש ביכולתם לעשות זאת.

השואה אינה רק  מאורע היסטורי מעבר רחוק, השואה היא לקח מעשי לימינו אנו, על כל אחד ואחת מאיתנו מוטלת החובה המוסרית והערכית להיות טובים יותר, לתקן את העולם, לא לתת לרוע להשתלט עליו, לא לעמוד מנגד ולהחשות, להתערב, לשפר, לתקן, להוסיף אור וטוב וצדק וחסד לעולם.

אולם, אין די בהוספת הטוב לעולם, אלא הצד השני של המטבע הוא  להיות חזקים,נחושים ואמיצים, להילחם ברוע, לסלק את העוול לפעול בשני המישורים של כפות המאזניים בבחינת: "סור מרע עשה טוב בקש שלום ורודפהו".

החזון של עם ישראל  נשען על החרב אך מושתת ומובנה על הרוח .
החרב בלית ברירה, על מנת להבטיח את קיומינו מפני מי שמבקש את נפשינו  ורוצה להשמידינו גם כיום, רק בשל היותינו ישראלים ויהודים,

והרוח כדברי דוד בן גוריון שמתווה את דמותה האידאית של מדינת ישראל בעיני רוחו ובונה קווים לדמותה: "...אילו נדרשתי למצות את כל מהותה של ההיסטוריה היהודית במילים אחדות הייתי אומר 3 מילים "איכות מול כמות". תמיד בכל הדורות מימי יהושוע בן נון ועד מלחמות צה"ל עמדנו מעטים מול רבים, גם אם נצליח ואני מאמין כי נצליח להעלות עוד מליוני יהודים, נהיה מעטים מול רבים ורק אם נהיה נאמנים לייעוד ההיסטוריה היהודית ונאמנים לחזונה, נעמוד בסגולותיו המוסריות והאינטלקטואליות.
אין העם היהודי הקטן והמופלא הזה, נופל מהגדולות שבאומות וחינוכו צריך לטפח ולהגביר סגולות אלו עד שיא יכולתן.
רק בכוחן נעמוד בעולם של תחרות שנאה ועושק ובכוחן לא יבצר מאיתנו להראות דרך חדשה לעולם, דרך של שלום וצדק וחירות ואחווה אנושית.
לא ע"י הטפה והסברה אלא ע"י היותינו מופת בחיינו, במשטרינו, בהליכותינו. כי שומה על מדינת ישראל להיות מדינה למופת"

המועצה הלאומית להתנדבות יזמה את תוכנית בזכותם שסייעה לכ15,000 ניצולי שואה למצות את זכויותיהם עם אחרים, על מנת להפיג את הבדידות ולשמר את זכרון השואה.

נזכור את כולם ביום העצוב הזה ונזכור גם את השיעור  החשוב שלמדנו מהשואה ,להיות טובים יותר וחזקים יותר, לראות את צלם האנוש שבאדם, את הטוב שבו, להתנדב ולהושיט לו יד תומכת ואוהבת מחד אך לא להתעלם מהרוע , לא להפנות את המבט  ולעצום עיניים כאשר הוא מתקרב אליך ,להילחם בו ובעוול בן בריתו הרע, סופו של הטוב לגבור על הרע.

 יהי זכרם של הנספים ברוך ובבינין ירושלים ננוחם.

עבור לתוכן העמוד