יום מעשים טובים - זה כל הסיפור
מה הקשר בין אקולוגיה, שימוש חוזר בספרי קריאה, צרכנות חברתית וקשיי התעסוקה עימם מתמודדים נפגעי נפש? תכירו את פרויקט "סיפור חוזר", שייקח חלק ב"יום מעשים טובים" 2010
הגדל

ב-16/3 אנחנו מזמינים אתכם לעצור את שגרת חייכם - ולהצטרף אלינו ליום שכולו טוב. לא תבואו?

חשבתם פעם מה עולם בגורלם של כ-35 מיליון הספרים הנמכרים בישראל מדי שנה ונבלעים בשוק המילים המקומי השוקק? יש מי שלא רק מוטרדים מהתשובה לשאלה, אלא גם פועלים כדי להאריך את חייהם של הספרים - ועל הדרך לספק תעסוקה לאנשים המתמודדים עם נכות נפשית: אנשי קבוצת "שכולו טוב", יזמו את פרויקט "סיפור חוזר" במטרה לעודד שימוש חוזר בספרי קריאה ולעודד צרכנות חברתית. במסגרת המיזם נאספים מהציבור ספרים משומשים, שמועברים על-ידי עובדי הפרויקט לעמדות מכירה הפזורות בעשרות בתי קפה בכל הארץ. והמחיר? שווה לכל נפש. רק 20 שקלים לספר.  
איך הפרויקט עובד?
זה באמת סיפור פשוט. "אנחנו אוספים ספרים מז'אנרים פופולריים שכיף לקרוא ולהעביר הלאה, ומוכרים אותם בנקודות המכירה שלנו", מסביר דולב גוטליב, מנהל הפרויקט. "תורמי הספרים מקבלים שובר זיכוי, בו הם יכולים להשתמש לרכישת ספרים מהפרויקט במחיר של 15 שקלים במקום 20 שקלים. הפרויקט הוקם כסטארט-אפ חברתי לפני כשנה וחצי והתרכז בתל אביב", ממשיך גוטליב. "מאז נפתחו נקודות מכירה גם בירושלים, חיפה באר שבע, נהריה ואפילו במצפה רמון".
הפרויקט מתמודד עם שני אתגרים: יצירת סביבת עבודה נורמטיבית עבור מתמודדי נפש הנאבקים בקשיי תעסוקה; והפחתת השימוש בנייר שייצורו גורם לזיהום סביבתי חמור. "העובדים שלנו, שמשמשים כמפיצים של הספרים, נפלטו ממעגל העבודה בשל קשיים נפשיים וחוסר הבנה מצד מעסיקים", מפרט גוטליב. "ללא מסגרת כזו, ספק אם הם היו מצליחים להמשיך לעבוד. לעבודה בפרויקט יש גם ערך סביבתי, והיא מאפשרת להם להשתלב בקהילה וללמוד יכולות עסקיות שישרתו אותם בהמשך".
את מדפי "סיפור חוזר" תמצאו בלמעלה מ-60 נקודות מכירה ברחבי הארץ, בין היתר בבתי הקפה של רשתות אילן'ס, קפה קפה, קפה ג'ו ואחרים, ובתחנות מרכזיות של אגד. וכן, אתם בהחלט מוזמנים להביא לנקודות המכירה ספרי קריאה שאין לכם עוד צורך בהם - ולהעביר אותם הלאה.
למידע נוסף על פרויקט "סיפור חוזר" ואיתור נקודות מכירה לחצו:
http://www.s-tov.org.il/siteFiles/1/236/1946.asp

פורסם:  18.02.10,  ynet מעורבות  

עבור לתוכן העמוד