מתנדבים למען גאורגיה
הגדל

1. במהלך שלושת השבועות  האחרונים למעלה מ 160,000 אלף אזרחי גאורגיה נעקרו מבתיהם בשל פלישת הכוחות הרוסיים. אלפים איבדו קרובי משפחה ונפצעו במהלך הלחימה. פליטים אלה מתגודדים במחנות ארעיים, בתנאי מחיה קשים ביותר, ולרבים חסרים אמצעי הקיום הבסיסיים ביותר.  בשבוע האחרון חוזרים בהדרגה הפליטים לבתיהם באזור גורי וסביבתה. רבים איבדו את כל רכושם וחוסים באוהלים ובמתקני מקלט זמניים.

2. ארגוני סיוע הומניטארים בינלאומיים החלו לפעול בשטח, וכבכל אסון ומשבר הומניטארי גדול, היקף הסיוע הדרוש רב מאד. לישראל מסורת ארוכה של הענקת סיוע הומניטארי במצבי משבר, ובימים אלה אנו עוסקים בשיגור סיוע לגאורגיה, בת ברית נאמנה לישראל וליהדות מאז ומעולם.

3. בעקבות פניה של שגרירות גאורגיה בישראל התגייסו ארגוני החברה האזרחית הישראלית הםועלים במסגרת הקואליציה הישראלית לסיוע הומניטארי   -   I Relief  , ובכללם ברית עולם – תנועת ההתנדבות הישראלית יהודית הבינלאומית , הקרן ההומניטארית של התנועה הקיבוצית, מד"א - יחידת התיאום לצלב האדום, המועצה הלאומית להתנדבות בישראל, מת"ן – הדרך שלך לתת, , טופז לרווחת ילדים ובני נוער, המכון הבינלאומי למנהיגות, וגורמי סיוע נוספים, בתיאום ובשותפות עם משרד החוץ ועם גורמים שלטוניים אחרים בישראל, לשיגור משלחות סיוע ואמצעים לגאורגיה. הדגש מושם על מעורבותם ופעילותם בשטח של מתנדבים מומחים מישראל (בתחומי הרפואה הקהילתית, טיפול במצבי פוסט טראומה, שיקום ועוד), שלצד האמצעים שיביאו איתם (ובכלל זה תרופות וציוד רפואי) בשטח ירכשו אמצעים נוספים ובכלל זה שמיכות, מזון וביגוד עפ"י צורכי המחנה שבו תפעלנה משלחות הסיוע מישראל. כל משלחת מתנדבים תשהה בשטח ארבעה שבועות. בהמשך תתמקד התוכנית בשיקום אזור נפגע ובכלל זה בהקמת מרפאה, בית ספר, גן ילדים.

4. משלחת הסיוע הראשונה שלנו  ובה מומחים מתחומי הרפואה, הפוסט טראומה החינוך והלוגיסטיקה הגיעה לגורי לפני כשבועועוסקת במתן סיוע ותמיכה, בתיאום ובצמידות למרכז לסיוע הומניטארי של ממשלת גאורגיה, הרשויות האזוריות של גאורגיה ובשותפות עם ארגוני סיוע מקומיים שונים ובכלל זה הצלב האדום של גאורגיה.

5. ביום חמישי הקרוב (04.09.2008) ממריאה משלחת נוספת ובה ארבעה מומחים בתחומי הפוסט טראומה, בשותפות עם בתי הספר לעבודה סוציאלית במכללות תל חי ומכללת ספיר, להרחיב ולהעמיק את העובדה עם האוכלוסיות הפגועות והתומכות השונות בשטח. במשותף עם ארגון המזון העולמי נחל גם בחלוקת מזון חיוני במחנות הפליטים.


6. העם הגאורגי הינו העם היחידי באירופה כולה שפתח את ליבו, כעם וכמדינה, לפליטי החרב היהודיים שהיגרו אליו ממזרח אירופה. הכנסיה היוונית האורתודוכסית הגאורגית אוהבת יהודים ורואה בהם אחים. אחים ממש. ליהדות גאורגיה היסטוריה ארוכה הנמשכת עוד מתקופת הבית הראשון, ובעיר קוטאייסי, בית כנסת שמתקיים, על פי המסורת 2600 שנים.  אנו מאמינים כי היום, כשאדמת גאורגיה  שותתת דם, כל בן תרבות חייב לקרוא להפסקת האש הזאת, לשמירה על העם הזה, אולי האחרון מבין עמי הקווקז שאוהבים תרבות, אוהב יהודים, אוהב אדם .

7. מהצרכים המסתמנים בשטח עולה כי נדרש סיוע רב בתחום רפואת הילדים (לבית החולים האזורי בגאורגיה,  בנושאי חרום ופוסט טראומה, ובסיוע בשיקום ופיתוח מוסדות חינוך, ילדים ונוער. אנו פונים אליכם לקחת חלק בעשייה הומניטארית חיונית וחשובה זו.

8. חשבון בנק מיוחד נפתח לטובת המבצע, אליו מתועלים כל כספי המבצע.

מספר החשבון הינו 00-80-72-63-90 , בנק דיסקונט סניף  אוניברסיטת תל אביב, מספר הסניף 105.

 

בברכת
חסד ואמת נפגשו, צדק ושלום נשקו (תהלים, פ"ה, י"א)

בשם מטה המבצע

ד"ר מייק נפתלי                                                  הנרי אלקסלסי
       יו"ר ברית עולם                      ראש הקרן ההומניטארית של התנועה הקיבוצית


עבור לתוכן העמוד