סקר יד שרה: אם תפרוץ מלחמה - רוב הישראלים יתנדבו
12/06/2007
הגדל

עולה מסקר שנערך עבור אגודת "יד שרה" לקראת כנס עיוני העוסק בניהול מתנדבים. מרבית הנשאלים, מעידות תוצאותיו, יתנדבו לקחת חלק בעבודתם של עמותות וארגוני הסיוע אם תפרוץ מלחמה נוספת בארץ. 34% מהם משוכנעים שיעשו זאת, ואילו 41% מהם חושבים שיצטרפו לפעילות. בנוסף, 64% מהם מדווחים כי בבואם לבחור מקום עבודה, מידת תרומתו הכספית לקהילה והפעילות ההתנדבותית המאורגנת של עובדיו תשפיע לחיוב על החלטתם. 

 תוצאות הסקר מתפרסמות לקראת כנס בינלאומי שיקיים בשבוע הבא המכון לניהול התנדבות של האגודה, ויעסוק בתהליכי השחיקה וההתחדשות הכרוכים בניהול מתנדבים. "לעתים קרובות, מנהלי מתנדבים מוצאים עצמם בין הפטיש לסדן כשעליהם להתמודד עם הקשיים הכרוכים בהנעת מתנדבים מול דרישות הארגון בו הם פועלים", מסבירה החוקרת סיגל פרידמן-גמליאל. "בניגוד לניהול עובדים,

ניהול מתנדבים גובה מחיר רגשי כבד ממנהלי המתנדבים. בשל הצורך המתמיד להתייחס לצורכי אוכלוסיית המתנדבים המגוונת, הם נתונים בשחיקה תמידית".

לדבריה, "ארגונים רבים מסתמכים על מתנדבים בכדי לבצע חלק ניכר מעבודתם. על מנהלי המתנדבים מוטלת אחריות למצוא את שביל הזהב בין הנעתם ובין הוקרתם והדאגה לרווחתם. לאורך זמן המצב הזה עלול לעייף מאוד, ולהוביל לפגיעה לא מודעת במתנדבים עצמם. לכן חשוב ליצור עמדה עניינית במערכת היחסים עימם", פרידמן-גמליאל מוסיפה. "היא אמנם תיתן מקום לצרכים הרגשיים, אך ביסודה תאפשר להציב גבולות, ליצור מרחק וגם להביע ביקורת על המתנדבים, אם יש בכך צורך".

 "ניהול מתנדבים כרוך בהשקעה רגשית רבה", מסכמים אנשי "יד שרה", שיארחו בכנס את סוזן אליס, מומחית בינלאומית לניהול מתנדבים. "דפוסי התנהגות כמו גילוי 'נחמדות' יתר מצד מנהלי המתנדבים, מתן תגמול רגשי והתנהלות עמומה, כל אלו גורמים המאיצים תהליכי שחיקה. אבל ניתן להיחלץ מהמלכודות הללו, וליצור התחדשות ורעננות בעבודת המתנדבים".

פורם לראשונה בYNET  12.06.2007

עבור לתוכן העמוד