מכון תודעה
הגדל

התייחסות החברה לתופעת הזנות מושפעת ממיתוסים וסטריאוטיפים, היוצרים תמונה מעוותת של החיים בזנות כמקום של בחירה וכתופעה עתיקה שאין צורך להיאבק בה. המציאות הפוכה וקשה ופורסת לפנינו תופעה עגומה של אלפי נשים, גברים, נערים ונערות הנתונים לחיי ניצול ואלימות. כניסתם לעולם הזנות מקורה מדפוסי חיים של ניצול על רקע מיני, להם היו חשופים בילדותם. עשרות אלפי אנשים אלו חיים במצוקה יומיומית. הם מסביבנו, בדירות, במועדונים וברחובות. מכון תודעה, פועל להסרת מסיכת הצביעות וחשיפת האמת שבחיי הזנות. תרומתו של מכון תודעה לחברה הישראלית הינה יוצאת דופן, בהתגייסותו להושיט יד ולשקם את אלו הלכודים בתעשיית המין.

רקע:

מכון תודעה הינו עמותה ללא כוונות רווח (מלכ"ר) ומטרתו העיקרית היא הבאת בעיות של זנות, סחר בנשים לתעשיית המין, פורנוגרפיה וניצול מיני מסחרי של בני אדם, לראש סדר היום החברתי. מכון תודעה הוא הנציג הישראלי הרשמי של ה- IAF (הפדרציה האבוליסיוניסטית הבינלאומית). ל- IAF מעמד מייעץ באו"ם, באונסקו, ביוני צף, במועצת אירופה, ב ECOSOC וב ILO. העמותה זכתה בשנת 2010 בעיטור הממלכתי למאבק בסחר בבני אדם שהוענק על ידי נשיא המדינה מר שמעון פרס.

מטרות העמותה:

 • 1. מאבק בתופעת הזנות.

  2. הרחבת שירותי השיקום לנשים, לגברים ולטרנסג'נדריות במעגל הזנות.

  3. שינוי תודעתי בגישה הציבורית ביחס לזנות.

  להשגת מטרותיה פועלת העמותה בשלוש דרכים עיקריות: יצירת שינוי על ידי הסברה, פעילות של מרכז מידע וטיפול פרטני בלכודים בזנות.

  פעילות העמותה:

  אנו פועלים לשינוי תודעתי, חברתי וחוקתי בהשקפת העולם ובתפיסות הנוגעות לזנות ולאנשים העוסקים בזנות. עמותת תודעה הינה נציגה קבועה בוועדה למאבק בסחר בנשים ובזנות. אנו פועלים לקידום החקיקה לאיסור צריכת זנות. אנו פועלים גם לקידום חקיקה והקצאת משאבים להרחבת שירותי השיקום בתחום ולהגברת האכיפה המשטרתית כנגד עבירות סרסרות וסחר למטרות מין. נציגי העמותה נוכחים בדיונים בנושא עם גורמים מהפרקליטות ומהמשטרה וכן בפורומים מקצועיים ובוועדות היגוי של משרדי ממשלה. אנו נמצאים בקשר עם מסגרות שיקומיות ומקיימים שיתוף פעולה גם עם ארגונים לא ממשלתיים לקידום סוגיות הקשורות בנושא.

  הפעילות ההסברתית כוללת קיום כנסים ומתן הרצאות בפני שופטים, עורכי דין, סטודנטים ועוד, וכן בפני גורמי רווחה, אכיפה ושיקום. כמו כן, ההסברה כוללת פרסום תגובות ומאמרים בנושא המאבק בזנות באמצעי המדיה השונים, והשתתפות בכתבות עיתונאיות העוסקות בנושא.

  במשך השנים יצרנו בסיס מידע ייחודי בנושא הזנות וסחר בבני אדם למטרות מין בארץ ובעולם, הכולל נתונים על היקפי התופעה ועל מאפייניה: על הנמצאים והנמצאות במעגל הזנות ואודות הסיבות להימצאותם בו, אודות התנאים הפיזיים והנפשיים עימם מתמודדים הנמצאים והנמצאות בזנות והמקשים עליהם לצאת מהזנות.

  עמותת תודעה מציעה סיוע פרטני ותמיכה לנפגעות ולנפגעי הזנות, באמצעות רשת של מטפלים ומטפלות המעניקים ייעוץ פסיכולוגי, ייעוץ משפטי, ייעוץ להעצמה אישית ותכנון מסלולי שיקום וסיוע, וכן עזרה בנושאים בירוקרטים כגון מימוש זכויות ועוד.

צוות מכון תודעה:

 

עידית הראל שמש, מנהלת שטח - , iditharel@bezeqint.net

טלי קורל, רכזת מתנדבים - tali.koral@gmail.com
עבור לתוכן העמוד