חיפושדלג על חיפוש
תוכן מרכזי בעמודדלג על תוכן מרכזי בעמוד

התנדבות בשעת חירום- צריכים אתכם ועכשיו

בשעת חירום מתגלה הציבור הישראלי בגדולתו ואחוזי ההתנדבות מזנקים. אולם התנדבות יעילה בחירום מתחילה דווקא בשגרה. אם אתם מאלה שרוצים לתת כתף בשעת חירום ומעוניינים שתרומתכם תהיה משמעותית, התחילו להתכונן כבר עכשיו

בשעת חירום מתגלה הציבור הישראלי בגדולתו ואחוזי ההתנדבות מזנקים. אולם התנדבות יעילה בחירום מתחילה דווקא בשגרה. אם אתם מאלה שרוצים לתת כתף בשעת חירום ומעוניינים שתרומתכם תהיה משמעותית, התחילו להתכונן כבר עכשיו

חירום
 
יש מדינות שבהן צמד המילים "מצב חירום" הוא בעיקר תיאורטי, ויש את מדינת ישראל. מצבי החירום התכופים כאן אומנם מביאים איתם חרדה ואי שקט, אך גם אחדות לאומית וערבות הדדית. אין המדובר במילים בלבד; המספרים מוכיחים זאת פעם אחר פעם, כאשר אחוזי ההתנדבות בקרב בני נוער ומבוגרים בשעת חירום מזנקים בעשרות אחוזים.
 
התנדבות בשעת חירום: האם באמת צריך את זה?
חד משמעית: בשעת חירום הצורך במתנדבים גובר. הדבר נובע משתי סיבות עיקריות: ראשית, אנשים אשר בשעת שגרה מסתדרים באופן עצמאי, הופכים לתלויים באחרים בשעת חירום. לדוגמה – קשיש שביום רגיל ייסע לבדו באוטובוס כדי לרכוש תרופות ומזון, יחשוש פעמים רבות לצאת מביתו בשעת חירום, או שהתחבורה הציבורית תהיה מוגבלת והוא יזדקק לסיוע. שנית, מספרם של נותני הסיוע יורד – חלקם מגויסים למילואים, חלקם נאלצים להישאר בבית עם ילדיהם וחלקם מועברים לתפקידים אחרים. שילוב נסיבות זה יוצר צורך משמעותי בשטח במתנדבים רבים.
בנוסף, התנדבות בשעת חירום נדרשת גם כדי ליצור חוסן חברתי גבוה. מחקרים מראים שההתנדבות מסייעת לאזרחים עצמם להתמודד טוב יותר עם מצב החירום, לחוש תחושת שליטה גבוהה יותר, ליצור לכידות חברתית וכתוצאה מכך לתגבר את החוסן החברתי.
 
התנדבות בשעת חירום: חייבים להתחיל להתכונן בשגרה
מחקרים שבחנו מתנדבים מאורגנים, אשר הגיעו עם תפקיד מסוים שנקבע מראש ועברו הכשרה לתפקיד זה, לעומת מתנדבים ספונטניים, הראו כי המתנדבים המאורגנים היו חסינים יותר מנטלית ופיזית להתמודדות עם מצב החירום, וכתוצאה מכך גם אפקטיביים יותר.
זו הסיבה שאם ברצונכם להתנדב בשעת חירום, מומלץ לבדוק כבר עכשיו את האפשרויות השונות, להירשם כמתנדב לשעת חירום ולקבל הכשרה והכנה לתפקידכם בחירום. לשם כך ניתן לפנות ליחידה להתנדבות ברשות המקומית, אשר תדע להפנות אתכם לתפקידים הדרושים ביישובכם ולספק לכם את ההכנה המתאימה.
מגוון סוגי הסיוע שניתן לתת בשעת חירום הוא כמעט אינסופי. מעבר להתנדבות לכוחות הביטחון והעזרה הראשונה, ניתן לסייע גם בתגבור מוקדי המידע לתושבים (למשל מוקד 106), ביקורי בית וסיוע לאנשים אשר אינם יוצאים מביתם, ביצוע פעילויות הפגה לילדים ומשפחות, ואפילו "אומנה" לבעלי חיים אשר בעליהם נדרשו לעזוב את ביתם. לכל תפקיד נדרשת הכנה שונה, ולכן חשוב לדעת מראש מה תפקידכם ולהתכונן אליו.
בהרבה מקרים, התנדבות קבועה בשגרה היא ההכנה הטובה ביותר להתנדבות אפקטיבית בשעת חירום. אם תלכו למשל לבקר קשיש פעם בשבוע, הרי שבשעת חירום, כאשר הקשר שלכם כבר חזק ואתם מכירים את הצרכים המרכזיים שלו, תוכלו לסייע לו בצורה הטובה ביותר. באותה מידה, אם אתם מגיעים פעם בחודש לעמותה המסייעת לבעלי חיים עזובים, הרי שבשעת חירום העמותה והעבודה מול בעלי החיים יהיו מוכרים לכם, ותוכלו לסייע להם מבלי לגזול זמן על הכשרה נוספת או על בדיקת ההתאמה שלכם לתפקיד.
 
התנדבות בשעת חירום: חשיבות התיאום
בשנת 1999, לאחר רעידת האדמה הגדולה בטורקיה, זרמו למקום אלפי מתנדבים שרצו לסייע. מתנדבים אלו יצרו פקקים גדולים בכניסה לאזור הרעידה וחסמו את הדרך בפני כוחות ביטחון וסיוע. תופעה דומה אירעה בגל השריפות בישראל בשנת 2016. רכזי התנדבות רבים באזורי השריפות דיווחו כי הם עסקו רוב היום במענה לטלפונים של ארגונים הרוצים לסייע ובהדיפתם, במקום בסיוע עצמו.
סיפורים אלו מדגישים עד כמה חשובים ההיערכות מראש והתיאום המוקדם, ויותר מכך עד כמה חשוב התיאום במהלך שעת החירום עצמה. אם הגיעה שעת חירום וטרם שובצתם בתפקיד ייעודי להתנדבות, פנו אל הגורמים הרלוונטיים בעירייה או בכוחות ההצלה כדי לקבל הפניה למקומות שבהם צריכים אתכם באמת, ושבהם אין סכנה כי תפריעו למאמצי ההצלה. כמו כן ודאו כי אתם מוכנים באמת למצב בשטח ומבינים מה נדרש מכם, על מנת שלא להפוך לנטל על כוחות ההצלה במקום לסייע.
 
מחירום לשגרה: בניית מעגל התנדבות
במצבי חירום רבים, במיוחד כאלו הנובעים מאסונות טבע וממאורעות בלתי צפויים, החזרה לשגרה קשה לא פחות ממצב החירום עצמו. התנדבות בתהליך החזרה לשגרה היא חשובה לא פחות, ואולי אף יותר, מאשר התנדבות בשעת החירום עצמה. בסופו של דבר יש כאן מעגל – השגרה בונה את החירום, והחירום בונה את השגרה. אם נשכיל להבין זאת ולהתכונן מראש להתנדבות בשעת החירום ולאחריה, נצליח לסייע ולחזק בצורה הטובה ביותר.
הרשמה לניוזלטר
הרשמה לניוזלטרדלג על הרשמה לניוזלטר
שדות המסומנים בכוכבית הינם שדות חובה
*
*
checked
צור קשר
עבור לתוכן העמוד