פרויקט תרמילאים ותורמים - קמבודיה

ליצירת קשר:
למידע נוסף ניתן להיכנס
לאתר הפרויקט
להתקשרות
ניתן לפנות לגיל: 077-3334584,
או דנה: 03-6839911

יעד הפרוייקט:
"תרמילאים ותורמים" הנו מיזם משותף ל"ארגון לתת" – סיוע הומניטרי ישראלי ולקבוצת חברות "למטייל" ומשרד החוץ הישראלי,שנוסד בשנת 2003, במסגרתו נרתמים תרמילאים ישראלים במהלך מסעם בחו"ל לתקופת התנדבות בקרב אוכלוסיות חלשות במדינות מתפתחות.המתנדבים הישראלים מהווים באמצעות הפרויקט שגרירים של רצון טוב לשיפור תדמיתה של החברה הישראלית בעולם תוך חיזוק ערכים של חברה אזרחית והתנדבות בקרב הדור הצעיר של החברה הישראלית.

מטרות הפרויקט:
o        התכנית מקנה לאוכלוסייה הצעירה בישראל ערכים של חברה אזרחית פעילה ומתנדבת המאמינה באחריות הדדית  ובעזרה לאוכלוסיות חלשות באשר הן.
o        התוכנית מתייחסת לבעיות ההומניטריות של האוכלוסייה בארצות היעד וליכולתן של אוכלוסיות חזקות להושיט סיוע,  ולו חלקי, לתושבי מדינות מתפתחות.
o        גיוס התרמילאים ופעולתם ההתנדבותית על מנת לעלות קרנה של החברה הישראלית בארצות ההתנדבות.
o        טיפוח ערכים של התנדבות, הומניטריות וסובלנות בקרב הדור הצעיר, על מנת לסייע ביצירת חברה המכבדת   את הזולת ופתוחה לסבלו, בארץ ובעולם ללא הבדלי דת, גזע ומין.
o        הכרות בלתי אמצעית של המתנדב עם אוכלוסיה מקומית, תרבות, אזורים ונופים בדרך בלתי שגרתית.
o       הארכת משך המסע התרמילאי של המתנדב תוך מתן אפשרות להרגשת תרומה אמיתית.

איזור הפרויקט
צ'י פאט (Chi Phat) הוא איזור של ארבעה כפרים, בנפת Koh Kong שבדרום מערב קמבודיה. במקום מתגוררים כ-3,000 תושבים, שעסקו עד לא מזמן בכריתת יערות ובימים אלו מחפשים את פרנסתם ביעור, חקלאות ודייג. לכפר יש הנהגה מקומית שפועלת באופן סדיר, אבל סובלת ממחסור תקציבי, וכן שני בתי ספר שמספקים לאוכלוסיה חינוך בסיסי ביותר. האוכלוסיה הביעה בעצמה את הרצון לקבל מתנדבים לתחומה, והיא רואה בפרויקט הזדמנות לקדם את רמת החיים במקום. הכפר נמצא במרכז קרחת יער באיזור יערות הגשם של קמבודיה, באיזור ירוק ויפהפה, עם פוטנציאל תיירותי. בין היתר יש כאן מפלי מים, בעלי חיים, ואפשרויות לעשות טרקים באורכים שונים וברמות קושי שונות. התשתית באיזור היא בסיסית, הן מבחינת השירותים לתייר, והן מבחינת תחבורה, אבל שיפור התשתיות ברמה הלאומית מבשר גם על פוטנציאל שיפור בתחום זה.

הסיבות לבחירת האזור
קמבודיה נבחרה ליעד הפעילות, לבקשת שגרירות ישראל בתאילנד ובקמבודיה – היוזמת המרכזית של הפרויקט. את החסות לפרויקט נתן משרד החוץ, הרואה לנכון את קידום הפעילות ההומניטארית הבינ"ל כדרך לקידום היחסים ההדדיים בין המדינות ושיפור תדמית ישראל בעולם. תרמילאים ותורמים נרתמה גם היא למטרה זו, וראתה באזור שנבחר פוטנציאל משמעותי להתנדבות: להשפיע, למנף ולסייע בצורה משמעותית לקהילה הענייה שבמקום. המקום גם אטרקטיבי לקהילת התרמילאים - המתנדבים המרכזיים בפרויקט. עוד שיקול משמעותי בבחירת האיזור היה הרצון שהביעה האוכלוסייה המקומית. תרמילאים ותורמים מאמינה שכדי שהפרויקט יהיה אפקטיבי, הגורם המשמעותי ביותר הוא נכונות של האוכלוסייה המקומית לקבל סיוע. הקהילה בצ'י-פט הביעה בעצמה את רצונה באירוח המתנדבים שלנו.

הפעילויות של פרוייקט צ'י-פאט
בצ'י-פאט פועל אירגון בינלאומי בשם Wildlife Alliance שעוסק בתחומי שימור טבע, יעור ושיקום בעלי חיים וכן בתחום של תיירות אקולוגית המופעלת ע"י הקהילה המקומית. תוך שיתוף פעולה עם ארגון זה, תרמילאים ותורמים הציבה לה למטרה להעצים את האוכלוסיה המקומית, כלומר לתת לה כלים להמשיך את תהליכי הפיתוח גם לאחר  .שהמשלחת האחרונה של הפרויקט תסיים את פעולתה.

כדי לקיים זאת, בחרנו לנו מספר פרויקטים:
חינוך - הוראת אנגלית ומקצועות נוספים בבתי הספר הקיימים בכפר.
בריאות - שימוש במבנה המרפאה הקיים כדי לשפר את רמת ההגיינה באיזור ולהדריך את האוכלוסיה בתחומים כמו מניעת איידס ומניעת מחלות.
פיתוח כלכלי - באמצעות פיתוח תיירותי ואחר. מניסיוננו, המשימות המפורטות כאן צפויות להשתנות ולהתגמש, בהתאם לצרכים המשתנים, וליכולות המתנדבים.

 מסייעים ותומכים:
ארגון Wildlife Alliance
– בתמיכה הפרויקט באתר.
מכון אדום מילוא – במיון מתנדבים ובהשתתפות בקבוצת ההיגוי.
איריס דותן כץ ותני כץ, מכון מנהיגות – בהיגוי וליווי התכנית.
קרן צוק – יועצת ארגונית – בליווי וריכוז מערך ההכשרות
אתר "למטייל ברשת" – בעיצוב ותחזוקת אתר האינטרנט.
משדר יחסי הציבור "הראל מורדי" – בתקשור הפרויקט במדיה השונות
רותי ודני גולדשטיין – מתאמי הפרויקט בצ'י-פאט
דבי להב – בהקמת וליווי תחום הוראת האנגלית.

 

עבור לתוכן העמוד