מחזירים את הצבע הירוק לגליל
הגדל

רוטרי ישראל, בשיתוף קק"ל יוצאים במבצע לייעור הגליל לאחר מלחמת לבנון השנייה

המטרה – איכות סביבתית, שיתוף בין שתי המדינות משני עברי הגבול, עיבוי יער פאול האריס

מלחמת לבנון השנייה, הותירה את מרחבי הגליל עם פצעים שחורים עמוקים בחלק מהיערות שכיסו לפני כן את הגליל. מכתשי הפצצות, לועי הקטיושות שנפערו באדמה והשרפות שפרצו בעקבות כך, הם אולי העדות האילמת הבולטת ביותר לנוראות המלחמה ההיא. הד"ר רן לין, נגיד מועדון רוטרי ישראל, אומר כי רוטרי ישראל, יוצא בשיתוף קק"ל, במבצע לייעור הגליל לאחר מלחמת לבנון השנייה.

לצורך בדיקת הנושא ויישומו, הוקמה וועדה בה פועלים נציגים מכל מועדוני רוטרי השונים בארץ. המדובר בנטיעת יער שיקרא :"יער רוטרי לשלום"! והיער ינטע בחלקת אדמה שהקרן הקיימת לישראל תעמיד לצורך כך. היער ינטע על הגבול עם לבנון, משני צדדיו. כאשר על הנטיעות בחלק הישראלי תהיה אחראית רוטרי ישראל, ובנטיעות בצד הלבנוני, תהיה אחראית רוטרי העולמית באמצעות רוטרי לבנון. נטיעת היער תהיה הרחבת הפעילות של עמותת פאול האריס, על מנת לקדם את נושא הייעור בקרב המגזר הערבי והיהודי כאחד, לאחר השרפות בגליל כתוצאה מהמלחמה האחרונה."היעד של המבצע", מדגיש הד"ר לין, " הוא לטעת 200,000 עצים בצד הישראלי, והסכום הנדרש לכך הוא מליון דולר. העצים שינטעו הם עצי חורש טבעי".

לאחרונה נפגשו נגיד רוטרי ישראל, הד"ר רן לין והנגיד המיועד יעל לצרוס, עם יושב ראש הקק"ל, אפי שטנצלר, שבעקבות הפגישה כתב להם :"אני מודה לכם על היזמה הברוכה להיות בין החלוצים לסיוע בשיקום יערות הגליל, אשר נפגעו ונשרפו בחלקם במלחמה האחרונה."

ליזמה של רוטרי ישראל, כבר יש הדים רבים בארץ ובעולם. הגיעו מכתבי הערכה מנגידי רוטרי ברחבי העולם, וכן היתה ידיעה על כך בעיתון יומי ישראלי.לצורך איסוף הכספים לנטיעת היער, נבדקת האפשרות להכנת 'קופסא ירוקה' שתשמש כקופסת התרמה. הקופסא תעוצב בעיצוב של עצים ירוקים עם סמל רוטרי. הקופסאות יחולקו למועדונים אשר יציבו אותן, כל מועדון באיזורו, באופן ובמיקום הנראה להם. בנוסף, תיערך גם התרמה של מועדונים מחו"ל, וגיוס כספים בארץ ובחו"ל.

הנגיד המיועד לרוטרי ישראל, יעל לצרוס, העומדת בראש פרוייקט ייעור הגליל, הציגה אותו בכנס במקווה ישראל. כאשר סיכום יעדי הפרוייקט הם: המשך הנטיעות בשטח הריק ביער פאול האריס הקיים. הקצאת שטח בגבול לבנון לייעור חדש, פעולה שתיעשה מול מועדוני רוטרי לבנון. הקמת פארק שעשועים למשפחות ביער בירייה. השקת 'קופסא ירוקה' של רוטרי בתמיכת הקק"ל. השקת והפצת סיכות של ייעור הגליל של רוטרי. במסגרת הפרוייקט, יתקיימו מספר פעילויות באיזור הצפון, ביניהם: צעדת רוטרי למען החזרת הירוק לגליל, מסלול רכיבה על אופניים, תערוכות אמנים, קונצרט, תכנית רדיו, טלתרום ועוד.

בכנס רוטרי במקווה ישראל, נטלו חלק כ-42 מועדוני רוטרי מכל רחבי הארץ. תנועת רוטרי העולמית פזורה על פני כל העולם (171 ארצות) ומונה מליון ורבע חברים. התנועה הוקמה בשיקגו על ידי פאול האריס לפני יותר ממאה שנים. רוטרי היא תנועה וולונטרית ומסייעת לקהילות על ידי ביצוע פרוייקטים בהיקפים בינלאומיים.

בישראל יש כ-60 מועדונים ובהם כ-1300 חברים.

עבור לתוכן העמוד