פיתוח יוזמות להרחבת מעגלי ההתנדבות

התנדבות ומעורבות חברתית הן פעילויות המתאימות לכולם. עם זאת, ישנן אוכלוסיות ייעודיות, המתנדבות פחות ממגוון של סיבות. צוות המועצה להתנדבות מומחה בפיתוח מודלים ותכניות ייחודיות, המתמקדים באוכלוסיות אלה ומעודדים התנדבות ומעורבות בקרבן.

להלן דוגמאות למודלים ייחודיים שכבר פותחו:

התנדבות ומעורבות חברתית של אזרחים ותיקים – תכנית מתחברים: פיתוח וקידום ההתנדבות של אזרחים ותיקים ברשויות המקומיות על מנת לצמצם את בדידותם, בשותפות מפעל הפיס, המרכז לשלטון מקומי ואזורי ומשרדי ממשלה. התכנית פועלת ברמה הרשותית וברמת הפרט, ועוסקת בפיתוח מגוון תשתיות, פלטפורמות, ידע ותוכניות, המעודדות אזרחים ותיקים להתנדב ולהיות מעורבים חברתית.

מעורבות חברתית של צעירים- תכנית אפקט Y: פיתוח מקצועי של תחום המעורבות החברתית במרכזי צעירים. בשותפות המשרד לשוויון חברתי, קרן גנדיר ורשות הצעירים.  במסגרת התכנית פותחו הכשרות ייחודיות וייעודיות למרכזי הצעירים, המתמקדות בהנעה ובחיזוק מערך המעורבות החברתית ובמגוון דרכים ייחודיות לעודד השתתפות ומעורבות חברתית ואזרחית בקרב צעירים.

אקטיביזם ומעורבות של צעירים עם וללא מוגבלות, לקידום זכויותיהם- תוכנית “לינק 20”: תנועה חברתית גלובלית לקידום זכויותיהם של אנשים עם מוגבלות. בשותפות קרן משפחת רודרמן, קרן אריסון וקרן גנדיר. הצעירים עם וללא מוגבלות מובילים שינוי באמצעות הרשתות החברתיות: לוקחים חלק ביצירת קמפיינים להגברת מודעות, לשינוי תודעה ולשינויי מדיניות, משתתפים באירועי מנהיגות ונטוורקינג ובתכניות מנהיגות והכשרה ומבצעים מגוון פעולות חברתיות.

אקטיביזם ומעורבות של צעירים עם וללא מוגבלות, לקידום זכויותיהם- תוכנית “סמן”: בשותפות עם התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית ומשרד הרווחה והביטחון החברתי. סטודנטים וסטודנטיות עם וללא מוגבלות פועלים יחד בקהילות ברחבי הארץ, למען קידום נגישות וזכויות א.נשים עם מוגבלות בקמפוסים. בנוסף, קהילת סמ”ן פועלת למען שינוי עמדות וניפוץ סטיגמות בקרב הציבור הסטודנטיאלי הרחב והסגל האקדמי.

התנדבות של טוענים מוסמכים בבתי משפט לתביעות קטנות: על מנת להתמודד עם הצורך של אוכלוסיות במצבי סיכון, המתקשות לייצג עצמן בבתי דין לתביעות קטנות בהם אין ייצוג על ידי עורכי דין, הוקם שירות משפטי על ידי מתנדבים, שאינם משפטנים. טוען מוסמך הוא מי שהוסמך לסייע בהתנדבות בבית משפט לתביעות קטנות. תעודת ההסמכה מונפקת לבוגרי קורס טוענים מוסמכים, על ידי המועצה הישראלית להתנדבות, על פי אישור שר המשפטים.

דילוג לתוכן