"ההתנדבות נותנת לנו הזדמנות לעשייה"

9/06/2019
"ההתנדבות נותנת לנו הזדמנות לעשייה" (הגדל)

מאז התוודעתי לפני כמה שנים לחנות "אהבה שנייה" שבצומת רופין, מיזם יד שנייה חברתי של המועצה האזורית עמק חפר, אני חוזרת אליה שוב ושוב. אחרי הכול, המוני פריטי לבוש ואופנה במצב מצוין, שרבים נושאים תוויות מעצבים, במחיר חמישה עד עשרה שקלים לאחד, הם פיתוי שקשה לעמוד בו. אז מה אם צברו קצת ותק.

אבל לא רק היצע המציאות (הדורש אמנם חיטוט מעמיק, אך משתלם). גם צוות הגמלאים המקסים, שהקים ומפעיל את החנות בהתנדבות בפיקודם של ישראל וזיוה בן ארצי, שניהם סביב גיל 80, הוא מקור משיכה.

באנרגיות בלתי נדלות ובחיוך על הפנים הם מתרוצצים בין החדרים עמוסי המדפים והקולבים, ממיינים, מקפלים, עורמים ותולים ומדריכים את הקונים במבוכי החנות. הללו יוצאים מכאן עם ערימות של בגדים במחיר מגוחך, לא לפני שישראל החביב, בשלייקס ובעיניים כחולות, עושה את החשבון ואורז את הרכישות בשקית גדולה, מיד שנייה.

על הקמת והפעלת החנות, שכל הכנסותיה לנזקקים, זכו לאחרונה זיוה וישראל בן ארצי, ב"מגן שר הרווחה למתנדבים מצטיינים", שיוענק להם בקרוב בטקס מיוחד. הם גרים במושב חרב לאת, נשואים כבר 62 שנה, הורים לארבעה וסבים ל-12 נכדים.

 ישראל בן ארצי. "כשאני רואה אמא שיוצאת עם בגדים לכל החורף במאה שקל, זה עושה לי את היום".

עוד כשעבדו במשרה מלאה, הוא כחקלאי והיא כיועצת חינוכית, עסקו בפעילות התנדבותית. לפני 14 שנה, כשסגרו את משק הפרחים שלהם ויצאו לגמלאות, הפכה ההתנדבות לדרך חייהם. "החלטנו שבבית אנחנו לא יושבים", מספר ישראל. "חיפשנו דרך להתנדב ונפגשנו עם רכזת ההתנדבות במועצה האזורית, ש'הלבישה' עלינו חנות יד שנייה. המטרה הייתה להוסיף לתקציב מטופלי הרווחה וגם לאפשר להם לבוא ולקחת מה שחסר, בהשתתפות של עשרה אחוזים".

כמי שאוהב לדבריו "להרים פרויקטים", היתה הקמת החנות יש מאין במו ידיו, תפורה למידותיו. "קיבלנו מבנה נטוש של כמה חדרים, ששימש כמעבדה של בית ספר רופין", הוא מספר. "באחד החדרים היו מונחות ערימות של בגדים.

"לקח לי שלושה חודשים לפרק את הארוניות שהיו על הקירות, לפנות הכול ולהתקין מדפים חדשים לבגדים. חילקנו את החנות למחלקות - נשים, גברים, ילדים, כלי בית, צעצועים - והתחלנו למכור. לפני שנתיים וחצי העבירו אותנו למבנה הנוכחי, ששימש פעם כספרייה. הפעם לא שיפצתי בעצמי, אבל תכננתי את החנות".

מגיעים לכאן, לדבריו, קונים מכל רחבי הארץ. "יש כאלה שאוהבים יד שנייה ויש כאלה שבאמת נצרכים, ביניהם הרבה מהמגזר החרדי. למרות המחירים הנמוכים, הרווחים מאוד יפים והם משמשים לפרויקטים של המועצה כמו 'בית חם', מועדוניות, אוכלוסיות מיוחדות ועוד. זה פרויקט קהילתי שמאפשר גם לתת, גם לקבל מוצרים במחירים נמוכים וגם להתנדב בחנות".

צוות המתנדבים מונה כעשרה איש, גמלאים, לצד סטודנטים המתנדבים במסגרת מחויבות אישית. עבודתם כוללת את מיון הבגדים המגיעים, קיפולם וחלוקתם למחלקות. בנוסף נרתמת החנות למבצעים מיוחדים, כמו משלוח חבילות בגדים לחיילים בודדים, עזרה למשפחה שאיבדה את כל רכושה בשריפה ואפילו משלוחים לניצולי הצונאמי באסיה.

כמו רבים אחרים העוסקים בהתנדבות, העשייה עושה להם רק טוב. זיוה הנמרצת מספרת כיצד דווקא ההתרוצצות בחנות תורמת לבריאותה ולתפקודה הפיזי, וישראל מוסיף שהפעילות מסייעת גם מחשבתית. "העבודה הזאת תורמת לנו הרבה מאוד", הוא אומר. "היא נותנת לנו הזדמנות לעשייה. לא לשכב בית ולחכות שהיום יעבור. חוץ מזה, כשאני רואה אמא למשפחה מרובת ילדים שיוצאת עם בגדים לכל החורף במאה שקל, זה עושה לי את היום".

 

באדיבות:אתר מוטק'ה

https://www.motke.co.il/index.php?idr=400&p=2010032

צילום:dreamstime

עבור לתוכן העמוד