יוזמה חדשה: נופש למחלימים מסרטן

1/06/2019
יוזמה חדשה: נופש למחלימים מסרטן (הגדל)

 בחלק גדול מימות השנה, עומדות יחידות נופש למיניהן, כמו צימרים וחדרי מלון, ריקות. ארגון חדש מתרים יחידות נופש שכאלה מבעליהן הנדיבים ושולח אנשים שהחלימו מסרטן או מתמודדים עם המחלה לנופש לו הם זקוקים.

את הארגון, שהחל לפעול לפני כמה חודשים, ייסדה רובין שיימס, יזמית חברתית סדרתית. "קרובת משפחה שלי ששרדה את מחלת הסרטן סיפרה לי על מיזם דומה בקנדה ועל כמה שהיא נהנתה וכמה זה עזר למשפחתה להתאחד. בדיוק באותו זמן בחדשות דיברו על דירות הרפאים בארץ", היא מספרת על הרגע בו צץ הרעיון בראשה.

שיימס התחילה לבדוק את המצב בארץ וגילתה שיש הרבה צימרים וחדרי מלון שאינם תמיד בשימוש. לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בישראל 7,500 צימרים, ובירוריה העלו כי התפוסה בצימרים עומדת על 25%-30% בממוצע באמצע שבוע ו-50% בסופי שבוע. בישראל היום כ-50,000 חדרי מלון, כאשר התפוסה הממוצעת עומד על 55%.

"חשבתי שיהיה נהדר לקחת משאב שקיים ולא מנוצל עבור אנשים שצריכים את זה – חולי סרטן והמחלימים מהמחלה. יש מחקרים שמראים כי יציאה לנופש כחלק מהליך ההחלמה עוזרת מבחינה גופנית ונפשית, ועוד יותר עוזר לצאת לנופש עם אנשים שתמכו בחולה כמו חברים או בני משפחה" היא מספרת.

כדי לבחון אם התוכנית תוכל לצאת לפועל, שיימס בחרה באופן רנדומלי 100 צימרים ושלחה להם מייל לראות אם יש היענות. היא הופתעה לגלות היענות של 30%. "ההרגשה הייתה כל-כך נהדרת, לגלות שיש אנשים כל-כך טובים", היא אומרת.

בינתיים גויסו כשלושים בעלי יחידות נופש - חלקם תורמים נופש פעם בשנה ואחרים תורמים אפילו חמישה עד עשרה נופשים בשנה - והגיוס של תורמים נוספים נמשך.

אחד התורמים הוא מיטש פילצר, בעלי "כפר ציפורי" בגליל, שאירח כבר כעשר משפחות שהגיעו אליו דרך רפא-נא. "אנשים שבאים לפה מקבלים מקומות שהיו ריקים ממילא. העלות שלנו זה בעיקר הניקיון אחרי", הוא מסביר. "זה עסק שהמטרה שלו היא לעשות לאנשים יותר טוב. זה שאנחנו יכולים לתרום משהו לאנשים שעברו משהו קשה - זה משמח".

הנופשים ניתנים לשני סוגים של אנשים, ללא קשר ליכולת הכלכלית שלהם: מחלימים ממחלת הסרטן – שסיימו טיפולים ב-12 החודשים האחרונים, ואנשים שחיים עם המחלה – כאלה שסיימו טיפול אינטנסיבי ומקבלים טיפול מתחזק.

 

באדיבות: אתר מוטק'ה

https://www.motke.co.il/index.php?idr=400&p=2010524

צילום: עמוד הבית של העמותה "רפא נא" צילום מסך

עבור לתוכן העמוד