'שלוות הנתינה'

17/12/2018
'שלוות הנתינה' (הגדל)

'שלוות הנתינה'- תוכנית ארצית ראשונה מסוגה להתנדבות של מתמודדי נפש הוצגה בשבוע שעבר בבית המתנדב בהוד השרון ביום עיון מיוחד שהיווה את נקודת הפתיחה של התוכנית אשר תופעל כשלב ראשון בהוד השרון בשיתוף בי"ח "שלוותה" ועמותת "דרור" ובשלב השני תורחב לכלל הרשויות.

התוכנית העוסקת בהתנדבותם של מתמודדי נפש בקהילה, עוסקת באיתור, גיוס והכנת מתמודדי נפש - החיים בקהילה ו/או המאושפזים במחלקות פתוחות - להשתלב כמתנדבים בקהילה. יום העיון נולד מתוך אמונה והבנה שלהתנדבותם של בוגרים מתמודדים יתרונות אישיים, מקצועיים וקהילתיים רבים. ההתנדבות מפחיתה דעות קדומות ועמדות שליליות, מפתחת יכולת קבלה וסובלנות ומאפשרת, פעמים רבות, למתמודדים ולבני משפחותיהם לצאת ממעגל הבדידות.

תחום ההתנדבות במשרד הרווחה, בשיתוף אסנת סטוצ'ינר מנהלת מחלקת משאבי קהילה והתנדבות שבאגף הרווחה והשירותים החברתיים בעיריית הוד השרון ורמי סטויצקי המתמחה בפיתוח תשתיות התנדבות, פיתחו ומפעילים תוכנית אסטרטגית זו אשר תקדם בשנים הקרובות את התנדבותם של מתמודדי נפש בכלל ומתמודדים המטופלים בבריאות הנפש ובקהילה ואת התנדבותם של אנשים עם צרכים מיוחדים בפרט, כחלק מהרחבת עולם ההתנדבות ופתיחתו לאוכלוסיות שעד היום מיעטו להתנדב. התוכנית הינה הרחבה של תוכנית 'עוצמת ההתנדבות' הפועלת ברמה הארצית ומקדמת את התנדבותם של אנשים עם מוגבלויות ואוכלוסיות מוחלשות.

במסגרת יום העיון הציג ד"ר שלמה מנדלוביץ, מנהל בי"ח "שלוותה", את השפעתה ואת חשיבתה של ההתנדבות להצלחת הטיפול במתמודדים. באתגר שמציבה התנדבות זו למטפלים, לבני המשפחות ולארגונים בהם פועלים המתנדבים. אביטל בר מנהלת האגף לשירותים חברתיים בעיריית הוד השרון וכפיר רייך, מפקח תחום התנדבות במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים דיברו על משמעות ההתנדבות וחשיבות שילובם של מתמודדי נפש כמתנדבים בקהילה. ענת לייכטר מנהלת תחום התנדבות במשרד הבריאות הדגישה את חשיבות היחס המכבד לאחר במיוחד בימים אלו. איה אשל מעמותת דרור, הדגישה בהרצאתה את המשמעות, הדילמות והניסיון שנרכש בעמותה בתחום. הרב בני וורצמן תיאר את חייו לצד אשתו ואת חשיבות היציאה להתנדבות של מתמודדי הנפש ושל בני משפחותיהם.

 אסנת סטוצ'ינר, מנהלת המח' למשאבי קהילה והתנדבות בעיריית הוד השרון,  ציינה שמהניסיון הרב שנצבר במחלקה, עולה בבירור שישנו פוטנציאל אדיר לשילוב מתמודדים בקהילה, ובחלק גדול מהמקרים אף לשיקומם באמצעות תהליך התנדבותי מקצועי ומעמיק.

 "בין עקרונות היסוד אותם הגדרנו כאשר פיתחנו את התוכנית כללנו עקרונות חברתיים רחבים 'התנדבות הינה זכותו הבסיסית של כל אדם'" מוסיף רמי סטויצקי "ועקרונות ייחודיים 'התנדבות הינה חלק מזכותם של אנשים עם צרכים מיוחדים להיות שותפים מלאים בחברה ובקהילה'.

כתבה באדיבות: local

צילום: דוברות עיריית הוד השרון

http://www.local.co.il/document/52,79,158432.aspx

עבור לתוכן העמוד