"התנדבות בשבילי היא משהו מובן מאליו"

19/11/2018
"התנדבות בשבילי היא משהו מובן מאליו" (הגדל)


כמה פעמים זרקו לעברכם את המשפט "הנוער של היום הוא לא הנוער של פעם...". אז נכון, הנוער של היום לא מייבש ביצות ונוטע פרדסים, אבל זה לא אומר שהוא פחות אכפתי או פחות מעורב.

בני נוער רבים מעורבים חברתית ומתנדבים בארגונים שונים, במטרה להעניק מזמנם ומכישוריהם לחברה ולסביבה. שלושה בני נוער המתנדבים בתחומים שונים, מספרים לנו למה הם בחרו להתנדב ולמה גם לכם כדאי להצטרף אליהם.

"לעשות משהו טוב בשביל החיות ובשביל עצמך"

ליאור רגב החליטה להקדיש את זמנה הפנוי ולהתנדב למען בעלי החיים. ליאור מתנדבת במרכז הזואולוגי ת"א ר"ג - הספארי, ופותחת את היום שלה בארוחת בוקר עם דובים וטיגריסים. "יש כמה מחלקות בהן אפשר להתנדב עם בעלי החיים", מסבירה ליאור, "מחלקת טורפים, האכלת חוץ, זוחלים, קופים, פינת חי, ציפורים ופילים ג'ירפות. בכל מחלקה מתחילים בשעה שבע בבוקר. מגיעים ומתחילים לעבוד. העבודה בבוקר היא בעיקר ניקוי החצרות, תאי הלינה הכנת אוכל והאכלה. העבודות אחר כך הן בעיקר האכלה והעשרות. אני מתנדבת במחלקת טורפים. החיות שנמצאות במחלקת הטורפים הן דובים, טיגריסים, נמרים, טפירים, דובי נמלים, חוטמנים, דורבנית מקסימה ועוד הרבה חיות מדהימות ומעניינות".

איך הגעת להתנדב בספארי?

"אני מאוד אוהבת בעלי חיים. בעלי חיים הם לפעמים הרבה יותר רגועים ונחמדים מאשר בני אדם. בתור ילדה הייתי באה לקייטנות של הספארי, אחרי כמה שנים כשקצת גדלתי, באתי להיות עוזרת מדריך בקייטנות ושם סיפרו לי על מחנה טיפול ותצפית בספארי. המחנה מיועד לילדים בני 18-14 שבסופו, מי שמתאים להתנדבות ולאחריות הזו שאנחנו צריכים להראות, יכול להמשיך להתנדב בספארי. בתחילת היום במחנה אנו מתנדבים במחלקות ובשאר היום יש הרצאות ופעילויות שקשורות לבעלי חיים ולספארי בכלל".

מהי המשמעות של התנדבות עבורך?

"המשמעות של ההתנדבות בשבילי היא עצומה, זה מספק וכיף בטירוף, לבוא בבוקר ולדעת שאתה עושה משהו טוב בשביל החיות ובשביל עצמך. לבוא ולעשות משהו שאני אוהבת. ובנוסף לפגוש חברים מדהימים שיש לי המון במשותף איתם בגלל ההתנדבות.

כמובן שהעבודה עם החיות מדהימה ואני מאכילה ומתקרבת ומקבלת אהבה, פוגשת ועובדת עם גורים חמודים ואפילו מאכילה את הדובים בדבש עם כף והם כל כך מתוקים. אבל אני חושבת שיש עוד חלק לא פחות חשוב שהוא החברים שמצאתי שם. מצאתי חברים מדהימים ומקסימים מהרבה מקומות בארץ במחלקת הטורפים יש עוד כמה מתנדבים בגיל שלי, ואנחנו אפילו נפגשים לנגן ביחד, יש לנו הרכב קטן של הטורפים".

"התנדבות בשבילי היא משהו מובן מאליו"

יובל אפי גל כהן מתנדבת במקלט לנשים אריתראיות בדרום תל אביב, שם היא דואגת להעסיק את הילדים הקטנים בזמן שהאימהות לומדות עברית. "פעמיים בשבוע יש לנשים שיעורי עברית, בהם הן לומדות לדבר, לכתוב ולקרוא בעברית בכדי שיבינו יותר טוב מה הולך סביבן, בעבודה שלהן וכו'. בגלל שרובן אמהות ואין להן כסף לבייביסיטר, הן מביאות את הילדיםות ואת התינוקות לשיעור. תפקידי הוא בעצם להיות הבייביסיטר, לשחק איתם ולתת לאמהות את השעתיים שקט בשביל ללמוד".

 

איך הגעת דווקא לסוג זה של התנדבות?

"אני משתדלת להיות פעילה בכל מיני מאבקים שאני מאמינה בהם וכשראיתי פרסום של 'ארגון סיוע לעובדים זרים', שבדרך כלל מתעסקים בנושא העובדים הזרים אבל הם תומכים כמובן במאבק של הפליטים, ישר התקשרתי ומאז כמעט כל שבוע אני פוקדת את המקלט".

מהי המשמעות של התנדבות עבורך?

"התנדבות בשבילי היא משהו מובן מאליו. מובן לי מאליו שיש א/נשים שמסיבה כזו או אחרת זקוקים/ות לעזרה שלי ושל אלו שיכוליםות לעזור. התנדבתי בכל מיני מקומות בחיים ואני יודעת שעוד אתנדב. בעיניי התנדבות זה תרומה של זמן בשביל מטרה שאת מאמינה בה. שזה בעצם הפעולה ההפוכה למשפט הקפיטליסטי 'זמן זה כסף', כי בהתנדבות מקדישים זמן מסויים מהחיים, אם זה שעתיים בשבוע ואם זו שנה שלמה בשנת שירות, ללא מחשבה על כסף. התנדבות בשבילי זה גם כיף, אני נהנית מזה וזה נותן לי כח להמשיך לעשות את מה שאני עושה ולעודד אחרים לעשות גם כן".

כהן מספרת כי פעם אחת, אחת הילדות הקטנות ביקשה לשמוע סיפור, "אבל הסיפור שהיא רצתה בכלל היה באנגלית, אז היא לקחה את הסיפור והקריאה לי בעצם מילים בעברית שהיא ממציאה על המקום לפי התמונות בסיפור. היה לסיפור התחלה אמצע וסוף וזה ממש הקסים אותי! איך הדמיון יכול לקחת למקומות כזה מגניבים".

להיות חלק מארגון שמתעסק בהצלת חיים

רוני תומשוף, מתנדבת במגן דוד אדום, ארגון ההצלה הלאומי בישראל, במסגרתו משמשים המתנדבים כחלק מהצוות הרפואי באמבולנס, כל אחד בהתאם להכשרתו.

"אני מתנדבת בתחנת כפר סבא, מרחב ירקון", מספרת רוני, "בנוסף להתנדבות במשמרות על אמבולנסים אני מדריכה מתנדבים חדשים מבני הנוער בקורסי עזרה ראשונה, וחלק מהוועד של התחנה".

במה מתרכזת הפעילות ההתנדבותית שלך?

"הוועד עובד בשיתוף פעולה מלא עם אחראי המתנדבים, ובעצם אחראי על השיבוצים של המתנדבים במשמרות ובאבטחה רפואית באירועים שבהם המתנדבים לוקחים חלק. תפקיד המדריכים- להכשיר את דור העתיד של המתנדבים. בנוסף אנו עוסקים בפעילות הומניטרית מגוונת למשל אוספים מזון למשפחות נזקקות, מחלקים סופגניות בחנוכה בבתי החולים ועוד".

איך הגעת להתנדב במד"א?

"את ההתנדבות התחלתי כשהייתי בכיתה י׳, במסגרת 'מחויבות אישית' שבה התלמיד חייב להתנדב 60 שעות, ומאז לא הפסקתי".

מהי המשמעות של התנדבות עבורך?

"מד''א הוא מקום שכל הזמן אפשר לגדול ולהתפתח בו. כל הזמן אפשר להרחיב ולפתח את הידע, ותמיד יש לאן לשאוף. אף פעם לא יהיה משהו שיחזור על עצמו בהתנדבות הזו. אף מקרה לא יהיה בדיוק כמו המקרה הקודם. ההתנדבות הזו היא התנדבות מיוחדת, מדהימה ומאוד מעשירה. אנחנו מגיעים לאנשים במצבים הכי קשים שלהם, ובסופו של דבר אנחנו מביאים אותם עם חיוך לבית החולים. אין דבר יותר מספק מזה. זה ארגון שמתעסק בהצלת חיים ועצם העובדה שאתה חלק מזה היא כבר גאווה".

מאת:https://www.mako.co.il/special-success/young/Article-adc6e95cc9f6241006.htm  צילום: תומר ושחר צלמים

עבור לתוכן העמוד