תקווה לשינוי: למה בני הנוער רואים בהתנדבות מילה גסה?

13/11/2018
תקווה לשינוי: למה בני הנוער רואים בהתנדבות מילה גסה? (הגדל)

התנדבות ועזרה לזולת הם שניים מהערכים שברור לכולנו שחשוב וטוב שיהיו בחברה; עם זאת, בשנים האחרונות בני נוער רבים מעורבים פחות ולא מוצאים חשיבות גדולה במעורבות חברתית.

 בשנת 2014 ניסה שי פירון לשפר את המצב ובמסגרת רפורמה שהוביל, חויבו התלמידים בשעות מעורבות חברתית כתנאי לקבלת תעודת בגרות. הרפורמה אמנם הביאה להתנדבות של בני נוער, אך הגיעה בעיקר מהרצון לסיים את התיכון עם בגרות - כך לפחות טוען אריאל לוצקי שיזם את פרוייקט "מחוברים" במסגרת LEAD- המסלול לפיתוח מנהיגות בישראל.

 לוצקי, שסיים לא מכבר את לימודיו בבית הספר, אומר לנו כי "הפרוייקט נולד ממקום שבו משרד החינוך השקיע מיליונים במעורבות חברתית, אבל הפך את הפעילויות הללו לסוג של שיעורי בית - אם לא תתנדבו לא תקבלו תעודת בגרות". לדבריו, הרפורמה החיובית הביאה דווקא לתוצאה הפוכה: "בני הנוער הבינו שהתנדבות היא מילה גסה. לדעתי מערכת החינוך נמדדת בשאלה איזה בוגרים יוצאים ממנה ועל איזה ערככם הם עומדים - ולא רק כמה הם קבלו במתמטיקה".

 "העובדה שאתה לא מעורב חברתית זאת בחירה שלך"

המטרה של "מחוברים", לדברי לוצקי, היא "לחבר נוער לעשייה ומעורבות חברתית מתוך בחירה ולגרום לבני נוער להיות אזרחים מעורבים יותר ולא להסתכל מהצד כשנעשות עוולות". כדי להפוך את המטרות האלה למציאות, מתקיימות סדנאות בכיתות ברחבי הארץ בשישה מפגשים שמועברים על ידי בני נוער מובילים. "הסדנאות מעוררות סוגיות מעצבנות - כמו למשל, העובדה שיש לך אחריות למה שאתה עושה, או שעצם העובדה שאתה לא מעורב חברתית זאת בחירה שלך".

 לדבריו, נראה כי לפרוייקט השפעה ניכרת; כך למשל בסוף אחד המפגשים ניגש אל לוצקי נער שאמר לו "תודה רבה על שאמרת לי את מה שלא אמרו לי מעולם". בהמשך אותו נער פיתח והוביל את "מחוברים" גם לכיתות ח'.

קיימים עשרות פרוייקטים שמציעים התנדבות, איך הפרוייקט שלכם שונה?

 "יש המון פרוייקטים שאומרים בואו נלך להתנדב בכל מיני מקומות, ההבדל כאן הוא שאנחנו רק מציגים להם את הבחירה שיש להם ומאתגרים אותם סביב הבחירה הזאת. בכל מקום שבני הנוער שיצאו מהפרוייקט יפגשו דברים 'לא בסדר', אם הם לא יגידו אותם אף אחד לא יגיד. היום הרבה אנשים מתעלמים, וגם זו בחירה שלנו. וזה מה ש'מחוברים' מנסה לשנות".

 "מחוברים" הוקם במסגרת ארגון LEAD- המסלול לפיתוח מנהיגות בישראל בו מתנסה כל אחד מהמשתתפים במנהיגות מעשית באמצעות הקמה וניהול של פרויקט חברתי. כל אחד בוחר את המקום ואת האופן בו ירצה לפעול והיום עומדים בזכות עצמם מאות פרויקטים בכל רחבי הארץ שהוקמו על-ידי משתתפי ובוגרי הארגון.

 "הבנתי כמה כוח יש לנו בידיים"

 אביגיל צדוק שהשתתפה ב"מחוברים" מספרת לנו כי לפני הפרויקט אמנם ראתה בהתנדבות דבר חשוב, אך לא באמת פעלה לקידום הנושא. "הייתי בטוחה שזה דבר חשוב וצעד שאנשים עושים שהוא אפילו מרשים, אבל הסרתי מעצמי את האחריות לזה. לא כי אני לא בן אדם שחשוב לי לעזור לאנשים, או לתרום מעצמי לסביבה - פשוט המודעות שלי סביב הנושא לא הייתה בשמיים".

 בעקבות הפרויקט, מספר צדוק כי החלה להיכנס גם היא לעשייה החברתית "חטפתי הלם. הבנתי את המשמעות של הדבר ועד כמה זה גם נוגע לחיים האישיים שלי כנערה מתבגרת. בכיתה ט׳ בחרתי להדריך ילדים שנה מתחתיי ולהעביר להם את הפרויקט. שם הבנתי כמה כוח יש לנו, הדור הזה, בידיים."

 

כתבה באדיבות: 10tv

תמונה: dreamstime.com

https://www.10.tv/online/174663

עבור לתוכן העמוד