מכל הלב: דרכי התנדבות מרכזיות בבאר שבע

מטיילים עם כלבים, מבלים עם ניצולי השואה וגם עוזרים לבני גיל הזהב. בבאר שבע קיימים שלל מרכזים ועמותות שצריכים מתנדבים - לכם רק נותר לבחור את הנושא הקרוב לליבכם. בואו לעזור
11/03/2018
מכל הלב: דרכי התנדבות מרכזיות בבאר שבע (הגדל)


אספנו עבורכם מספר דרכי התנדבות בבאר שבע, בשלל תחומים ומטרות. חשוב להדגיש שאנחנו מציגים כאן רק קמצוץ קטן מאד מדרכי ההתנדבות האפשריות בבאר שבע. המעוניינים לתרום לקהילה - ואנחנו ממליצים לכל אחד לעשות זאת בדרכו שלו - יכולים להוריד את אפליקציית המעורבות העירונית SMART7, שמציעה בין היתר אפשרות למצוא מקומות התנדבות בהתאמה אישית לתחומי העניין של כל משתמש (לצד פונקציות חיוניות דוגמת דיווחים למוקד העירוני, קבלת עדכונים על אירועים בעיר ובשכונה ועוד).

עמותת באר שבע אוהבת חיות

עמותת באר שבע אוהבת חיות פועלת לרווחתם של בעלי החיים באזור ומבוססת באופן מוחלט על המתנדבים. קודם כל מחפשים כאן אומנה, כלומר, אנשים שיהפכו את ביתם למעונו של הכלב עד לאימוץ המיוחל - האומנה היא בחסות מלאה של העמותה. דרכי התנדבות נוספות הן שמירה זמנית על כלבי העמותה בהתאם לצורך (דוגיסטר), הוצאת כלבי הסגר לטיולים (בימים ראשון וחמישי בשעות 9:00-13:00 ובשלישי בשעות 13:00-17:00), סיוע בתפעול ימי אימוץ הנערכים אחת לשבועיים וכן התנדבויות נקודתיות כמו ליווי כלבים לשדה התעופה או עריכת סיורים בל"ג בעומר. ההתנדבות מתאימה גם למי שאינו יכול להתחייב לפעילות קבועה אבל כן יכול לתרום מספר שעות מהזמן שלו.

הכלבייה העירונית

נשארים עם בעלי החיים ועוברים לכלבייה העירונית, אשר גם בה ניתן להתנדב למען החברים הטובים ביותר שלנו. מערך המתנדבים של הכלבייה הוא רחב בכל קנה מידה ומשלים את הצוות הפועל במקום בדרך קבע. מתנדבים כאן בני כל הגילאים, החל מבני נוער ועד לבני הגיל השלישי, כאשר אחת המטרות היא לשלב את בעלי הצרכים המיוחדים במערך ההתנדבות. בין התפקידים הרבים שניתן למלא כאן: הוצאה של הכלבים לטיולים והאכלה שלהם, פעולות תחזוקה שוטפות של הכלבייה ומתן סיוע בימי האימוץ. כמובן שבעלי כלבים יכולים לתרום לכלבייה ציוד שאין בהם צורך בו - מיטות, שמיכות, בגדים, צעצועים וכן הלאה.

המרכז לבריאות הנפש באר שבע

המרכז לבריאות הנפש בבאר שבע מספק שירותי אשפוז בתחום לכל אוכלוסיית הנגב. במרכז פועל מערך התנדבות רחב, במסגרתו ניתן להתנדב בשלל מחלקות בו: מחלקת מימון והשהייה, המחלקות הסגורות, המחלקה הגריאטרית והפסיכו-גריאטרית, מחלקת הנוער, המועדון החברתי, חנות הבגדים, מרכז הליווי והתמיכה למשפחות ועוד. בין הפעולות שהמתנדבים יכולים לקבל על עצמן ניתן למנות חונכות אישית של מאושפזים, ליווי מטופלים, העברת פעילויות חברתיות או העשרה, העברת חוגים בנושאים שונים, עבודות תחזוקה וגינון ועוד. מאד פתוחים כאן לקבל מתנדבים, שאף יכולים להציע דרכים משלהם לתרום למקום החשוב הזה.

יחידת החילוץ העירונית

יחידת החילוץ העירונית "רעם 7" היא חלק מההיערכות בשגרה למצבי חירום. היא הוקמה על ידי העירייה ומבוססת על עשרות מתנדבים שהם "מלח הארץ". היחידה מיועדת להעניק סיוע במצבי חירום דוגמת אירועים ביטחוניים, מעשי טרור, רעידות אדמה, תאונות ועוד. המתנדבים עוברים הכשרה מקיפה ולוקחים חלק מרכזי בפעילות החילוץ וההצלחה. היחידה הפכה לשם דבר בישראל והצליחה במהלך שנות פעילותה להציל חיים של לא מעט אנשים.

עמותת עמך

עמותת עמך נוסדה במטרה לשפר את הרווחה הנפשית של ניצולי השואה. היא פועלת בכל רחבי מדינת ישראל באמצעות מערך מקיף של מתנדבים, כאשר מוקד פעילות מרכזי הוא באר שבע. ניתן למצוא בעיר מספר אופני התנדבות, הכוללים מפגשים אישיים עם ניצולי וניצולות השואה, העברת חוגים ופעילויות להנעמת זמנם, ביקורים בבית הניצולים או במועדון עמך ועוד. מלבד הסיוע לאחת הקבוצות שזקוקות לו יותר מכל, הפרויקט מאפשר יצירת קשרים אישיים עמוקים והרבה מאד חוויות עבור אוכלוסיית המתנדבים.

סיירת עו"ז

סיירת עו"ז - קיצור של "עוצמה לזקן" - היא פרויקט חשוב וייחודי בבאר שבע. מדובר בסיירת ביטחון אשר חבריה הם מתנדבים גמלאים, שלוקחים חלק מרכזי במאבק הכלל ארצי באלימות כלפי קשישים. הסיוע של הסיירת בפועל כולל תגבור של הנוכחות בסניפי הדואר והבנקים (בעיקר בימי קבלת קצבת הזקנה), במטרה לשמש כוח מרתיע בפני אלה שזוממים לפגוע בקשישים - בכך ניתן לתרום לתחושת הביטחון של הקשישים כאשר הם מגיעים למרחב הציבורי. לצד זה עוסקים חברי סיירת עו"ז בפעילויות הסברה לקשישים בנושא שיפור הבטיחות שלהם ואף מספקים לקשישים המעוניינים בכך ליווי אישי עד לביתם.

גינות קהילתיות

פרויקט הגינות הקהילתיות הוא אחד המסקרנים בבאר שבע. ברחבי העיר, הנחשבת לאחת ממובילות התחום בישראל, פועלות עשרות גינות כאלה - אחת מגולות הכותרת היא החווה העירונית ועמוסת הצמחים, הגידולים, והתבלינים אשר ממוקמת בשכונה ג'. התכנון, ההקמה והטיפול השוטף בגינות הקהילתיות נעשה על ידי מתנדבים קבועים, הנעזרים בגורמים רלוונטיים בעירייה ובארגונים חברתיים וסביבתיים. לכל גינה יש חוקים משלה מהבחינה הזו, אבל המכנה המשותף הוא תרומה לקהילה ולסביבה גם יחד, הטמעת ערכים חשובים בסביבה ויצירת קשרי גומלין בין התושבים המשתתפים בפרויקט ספציפי.

באדיבות: עכבר העיר (הארץ)


 

עבור לתוכן העמוד