מבית הספר לבית אבות: על שגרת יומו של אחד המתנדבים הצעירים בארץ.

28/01/2018
מבית הספר לבית אבות: על שגרת יומו של אחד המתנדבים הצעירים בארץ. (הגדל)


 

בגיל שש הגיע לראשונה לעזור בבית אבות ומאז נשבה בקסם הנתינה לזולת. הכירו את עומר שרעבי, מתנדב מסור וותיק בן 11 וחצי שאוהב לעזור לקשישים ולאנשים עם צרכים מיוחדים

 

חוגי ספורט, משחקי כדורסל או כדורגל ובעיקר בילוי עם חברים, הם הדברים שמעסיקים את רוב הבנים בגיל 11 בשעות הפנאי שלהם. אבל במקרה של עומר שרעבי מכפר ארבל, הפעילות המועדפת עליו היא דווקא לעזור בבתי אבות ובמוסדות לילדים עם צרכים מיוחדים.

 

"עומר נכנס לשגרת ההתנדבות כבר בגיל שש", מספרת אמו, גילי שרעבי. "הוא התלווה אלי כשהייתי מגיעה להתנדב בבתי אבות, בבתים לילדים עם צרכים מיוחדים ומיד הוא מאוד התחבר. מהרגע הראשון הרגשתי שזה מולבש עליו כמו כפפה ליד".

 


כשהגיע לגיל שבע הרגיש עומר בשל לתת סיוע במוסדות הזקוקים לכוח ההתנדבות ולעזור לצוות העובדים במקום. "הוא התחיל להפעיל את המבוגרים בבתי אבות ביצירות, משחקי חברה ופשוט היה מצטרף אליי לכל פעילות התנדבותית שאני הגעתי אליה", מספרת שרעבי. "כולם הופתעו לראות כמה הוא פעיל ונמרץ, מרגיש בנוח עם כולם ועוזר לכל מי שצריך עזרה".

 

גם במעון למען ילדים עם צרכים מיוחדים עומר הרגיש בנוח וניקה את הגינה עם ילדים חירשים, עזר באפיית עוגיות לילדים ונתן יד איפה שאפשר. "הוא גדל עם הערכים האלה בבית", מסבירה שרעבי. "מבחינתו לתת ולעזור זה דבר מובן מאליו".

 

היום, כשהוא בן 11 וחצי ובכיתה ו' וכששגרת השבוע שלו כבר יותר תובענית וכוללת מחויבויות ללימודים ובילוי עם חברים, הוא בכל זאת מנצל את הזמן הפנוי שנישאר לו לטובת התנדבות. "הוא לא מתנדב קבוע אבל מנסה להגיע בזמן הפנוי שלו לפחות פעם בשבוע שבועיים לבתי אבות בטבריה, להביא עוגה או עוגיות או אפילו לשיר שם ולשמח את הקשישים", מספרת אימו. אם הולכים למקום עם אנשים עם מוגבלויות הוא יפעיל אדם עם מוגבלות. הוא מוכן לעשות הכל".

 

 

ואיך החברים מגיבים להעדפות של עומר לבילוי בזמן הפנוי? "עומר ממשיך בשלו ולא מתרגש מהשאלות של חברים", מספרת אמו. " הוא לא מושפע ממה שאומרים בחבר'ה. אין לו בעיה ללכת לכל מקום להתנדב. לפני שנתיים הוא הצליח אפילו להלהיב את חבריו לכיתה והוציא אותם לפעילות התנדבותית ביום מעשים טובים".

 

"זה שהם אנשים עם מוגבלויות לא אומר שהם לא כמונו", אומר עומר. הוא מספר שהוא הכי אוהב לעזור במשימות פשוטות, לשחק בחישוקי גומי או בקליעה למטרה, לעזור לילדים חרשים, ליצור יחד אומנות וגם לעשות הפעלות של חידות, טריוויה.

 

"אני שמח שאני יכול לראות אותם מאושרים ומאוד מתרגש אם אני מצליח להעלות להם חיוך על הפנים".

 

באדיבות ynetעבור לתוכן העמוד