נותן מכל הלב

20/01/2018
נותן מכל הלב
החיוך הרחב והעיניים הטובות של ד"ר יהוידע חיים מקדמים את פניהם של חולי הלב במרכז לבריאות הגוף והלב O2, שבו הוא מתנדב בשמונה השנים האחרונות. 
חיים (75), שהיה סמנכ"ל בכיר במשרד החוץ ושגריר ישראל להודו ולסין, מגיע כמה פעמים בשבוע אל המרכז, הפועל בחסות ביה"ח הדסה בהר הצופים שבירושלים. הוא מדריך חולי לב לחזור לאמץ אורח חיים בריא. 
בצעירותו חיים היה מורה להתעמלות ועבד עם חולי לב בארה"ב בגישה שהיתה פורצת דרך. לאחר שסיים קריירה מזהירה במשרד החוץ ופרש לגמלאות, החליט להקדיש מזמנו למען הזולת, תוך שימת דגש על קירוב לבבות בין יהודים לבין ערבים.
"אני אוהב לעזור לבני אדם", הוא מספר ועיניו בורקות, "אין טוב יותר מאשר לסייע לאדם חולה. זה סיפוק אדיר שאני יכול לעשות שינוי באורח החיים שלהם. זה שכרי. הזכות היא גדולה בעיניי. אני רואה את החיוך שלהם, וזו הכרת התודה הכי טובה שאני יכול לקבל". 
"ניתנה לי הזדמנות לתרום ולעזור בתחום שעסקתי בו בעבר, ואני חוזר 50 שנה אחורה. הנושא הזה הוכיח את עצמו. פעם חשבו שחולה לב צריך לשכב במיטה למשך שלושה חודשים. ב־1968, בזמן שהייתי בארה"ב, גייסו אותי לעבוד עם קבוצות של מטופלים שעברו אירוע לב".
הידע והניסיון שרכש חיים בארה"ב וההתאמה שלו לטיפולים המתקדמים הקיימים כיום, הפכו את ההתנדבות שלו למשמעותית ביותר.
"יהוידע מציל חיים והוא אחד הסמלים של המקום", מבהיר ד"ר חורש דור־חיים, מנהל המרכז לבריאות הגוף והלב, "הוא נמצא במרכז שלנו, שבו מתקיים מיזוג של תרבויות, שפות וגילים, ונותן לנו ערך מוסף. הוא מחנך את מי שמגיע אלינו לאורח חיים בריא ולתזונה נכונה. המרכז שלנו פועל במטרה לשנות הרגלי חיים ולהוריד גורמי סיכון, ויש חשיבות רבה בהבנת המנטליות. כאן היתרון שלו כי הוא מבין את השפה, וכאיש משרד החוץ, ששהה בתרבויות שונות, וגם בתור מזרחן, הוא יכול למצוא את הקו שיכול להיות מאחד ומדבר איתם בשפתם.
ד"ר חורש דור-חיים מוסיף "זה החסד הגדול של יהוידע. הוא מסביר למטופלים בגובה העיניים ובגישה חברית את החשיבות שיש בשמירה על אורח חיים בריא ועל הפסקת עישון, וכך הוא מונע את התקף הלב הבא שלהם. יהוידע גם לוקח למטופלים מדדים ועוזר בקליטה שלהם ועושה את הכל בשקט מופתי ובצניעות".
חיים, המתאמן בחדר הכושר של המקום, דובר ערבית שוטפת ומשמש גם כמתורגמן עבור מטופלים ערבים. הוא מבהיר להם את החשיבות הרבה שיש בנטילת תרופות, שחלק ניכר מהמטופלים אינם נוטלים עד להגעתם אל המרכז.
בזכות ההתנדבות רבת השנים שלו יהוידע הפך לדמות המזוהה עם מרכז בריאות הגוף והלב.
http://www.israelhayom.co.il/article/529455
באדיבות אתר "ישראל היום"
עבור לתוכן העמוד