״פותחים ת'עיניים ואומרים תודה"

18/01/2018
״פותחים ת'עיניים ואומרים תודה"

 כ-4,000 בני נוער יצאו אמש (ג'), למאות מוקדים מרכזיים ברחבי הארץ בכדי להודות לנותני שירותים במרחב הציבורי: מאבטחים, מנקים, אחים ואחיות, נהגים, קופאים, לוחמי אש ועוד. אנשים שבשגרת היום לרוב לא זוכים להוקרת תודה.

 

את המבצע הוביל ארגון "נוער לתת" כשהמטרה הייתה להגיע לכמה שיותר עובדים ונותני שירות ברחבי הארץ, חלקם הגדול עובדי קבלן, ולהביע בפניהם תודה על עבודתם עבור הציבור. המבצע הארצי נוצר מיוזמה עירונית של חניכי ומדריכי נוער לתת במספר ערים והיום הוא התפשט לכל הארץ במגוון רב של מוקדים כמו תחנות מרכזיות, בתי חולים, קניונים, בתי ספר, בתי אבות, תחנות כיבוי אש ועוד.


חלק נוסף וחשוב של הפעילות היה לאפשר גם לציבור הרחב לקחת חלק ולהודות בעצמו לנותני השירות. בני הנוער במוקדים השונים חילקו את גלויות התודה גם לעוברים והשבים כך שיוכלו  "להעביר את זה הלאה" ולהודות גם הם לנותני השירותים.


ליאל פרץ, בת 15 מנוער לתת באר שבע מספרת: "יש אנשים חשובים בחיינו, אך רובנו לא שמים לב לחלק מהם. אלו אנשים שקמים יום יום ועבודתם היא בשבילנו ולטובתנו. עצוב שאנחנו מתעלמים מאותם אנשים ולמעשה כבר התרגלנו לנוכחות השקטה שלהם בחיינו. זה לא צריך להיות ככה, אותם נותני שירות הם חלק מאתנו. לא יזיק אם נציע להם כוס מים ביום חם, נברך אותם בבוקר טוב ונגיד להם תודה כשאנחנו פוגשים אותם. את היום כולו הקדשנו כדי לומר את אותה תודה לאותם אנשים".


אילה מרקוביץ', רכזת "נוער לתת" בירושלים ואחת מיוזמות הפעילות, מסכמת: "כחלק מהפעילות בנוער לתת רצינו לעשות יוזמה ברמה עירונית, יוזמה שתיתן לחניכים השראה ותגרום להם להביט באופן שונה על אוכלוסייה או קבוצת אנשים שלא הייתה מול עיניהם ולנסות להציף צורך חברתי ולתת לו מענה מסוים.


לאחר מחשבה משותפת עם בני הנוער על מהם הדברים הנעלמים מעיננו בחיי היום יום, איפה אנחנו מפספסים אדם או לא רואים מצבים מסוימים, הבנו שיש קבוצה שלמה של אנשים שלרוב נשארת בלתי נראית בעיננו. אנשים שעיסוקם העיקרי הוא הקלה ועזרה לשגרת יומנו, העבודה ממנה הם משתכרים היא מתן שירות לחברה ולרוב אנחנו לא שמים לב אליהם ולא רואים את העבודה המסורה והשקטה שהם עושים. אני שמחה שהיוזמה שלנו הפכה לפרויקט ארצי שבו ביום אחד אלפי בני נוער אמרו תודה לנותני השירות בכל הארץ".

 

שקד אלמה, בת 17 מנוער לתת חולון: הרעיון שהגיע מצורך אמיתי - להוקיר תודה ולשים לב לאנשים אחרים גרם לי לשנות את התפיסה שלי, לשים לב יותר לנותני שירות, לאנשים שסובבים אותי ובעיקר גרם לי להבין שיש לנו כוח לשנות וליצור שינוי חברתי רחב ממדים שיוצר ערבות הדדית ואפס אנוכיות. שמחה וגאה להיות חלק מהיוזמה המבורכת הזו ומהארגון".


באדיבות YNET

תמונות באדיבות "נוער לתת"

https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-5072245,00.html#autoplay

עבור לתוכן העמוד