המטרה: להציל את הכלבייה השיקומית

10/01/2018
המטרה: להציל את הכלבייה השיקומית (הגדל)


הכלבייה השיקומית ב"הדסה נעורים" מייצרת מסע משותף לחיזוק הביטחון העצמי של הכלבים הנטושים ובני הנוער, המתמודדים עם קשיים לימודיים ומשפחתיים, המלווים אותם. כדי להמשיך את פעילותה מצילת החיים היא זקוקה לתרומות

 

כפר הנוער 'הדסה נעורים', המנוהל על ידי הסוכנות היהודית וארגון נשות הדסה, שוכן על צוק קסום מעל חופי הים התיכון, סמוך לבית ינאי. במקום מתגוררים כ-400 בני נוער, תלמידי כיתות ט' עד י"ד, שרבים מהם מתמודדים עם קשיים לימודיים ומשפחתיים. בכפר הם זוכים לבית חם וצוות של אנשי מקצוע

מלווה אותם בפנימייה, בבית הספר ובמכללה הטכנולוגית של הדסה נעורים. לצד מערכת החינוך הפורמלי, מופעלות בכפר תכניות העשרה ופרויקטים שנועדו להעצים את בני הנוער ולפתח את הפוטנציאל האישי שלהם.

 

הכלבייה השיקומית, פרויקט ראשון מסוגו שהוקם לאחרונה בכפר ביוזמת 'הרוח הישראלית', ארגון הפועל לצמצום פערים חברתיים בישראל, היא אחד הפרויקטים המיוחדים האלה. המיזם החדש מאפשר לבני הנוער לקחת חלק משמעותי בתהליך השיקום של כלבים נטושים שבסיומו שבים הכלבים לחיות בקהילה והילדים שמלווים אותם נחשפים ליכולות שטמונות בהם.

 

מנהלת הכלבייה, רייזל פיינשטיין היא צעירה כריזמטית המכונה בפי תושבי הכפר "הלוחשת לכלבים". היא זו שאחראית על שיקום הכלבים שהולכים אחריה בהערצה ועל הדרכת בני הנוער שמטפלים בהם. פיינשטיין מסבירה שהכלביה קולטת כלבים נטושים ופגועים שאינם בשלים לצאת לאימוץ מהכלביות שבהם הוחזקו. חלקם נמצאים בסכנת המתה רפואית.

 

 

בכלבייה השיקומית, שמכונה גם מפ"ל (מרכז פסיכולוגי לכלבים), הם עוברים תהליך שיקום התנהגותי בן מספר שבועות שנועד לחדש את האמון שלהם בבני אדם ולעזור להם להשתלב בחיים שבחוץ. "המטרה שלנו היא שכלב שעבר את תהליך השיקום יהיו כלב נוח לאימוץ" מסבירה פיינשטיין, "בתהליך הזה מרוויחים כולם גם הכלבים וגם הילדים. הילדים שעובדים עם הכלבים עוברים תהליך טיפול רגשי התנהגותי וזה סופר חשוב."

 

המפגש עם הכלבים גורם לי הנאה וזה כמו המקום מפלט שלי

המחזור הראשון של הכלבייה השיקומית החל לפעול לפני שלושה חודשים ובקרוב יוכלו הכלבים המתחנכים בו לצאת לאימוץ ולמצוא בית חם ומחזור חדש יגיע למקום. ארז (שם בדוי, השם המלא שמור במערכת) הוא תלמיד כיתה י' שנקלט בהדסה נעורים רק השנה. בכל בוקר הוא מגיע לכלבייה כדי לטפל בדרור אחד הכלבים שסובל מבעיות התנהגותיות קשות וחושש מבני אדם.

 

ארז מטייל עם הכלב דרור מאכיל אותו ומקבל הדרכה צמודה כיצד לחזק את ביטחונו. השניים נפרדים רק בסופי השבוע כששי חוזר לביתו במרכז הארץ: "אני בא להתנדב בכלבייה בעיקר בגלל שזה משחרר אותי. המפגש עם הכלבים גורם לי הנאה וזה כמו המקום מפלט שלי. כאן, במקום הזה, אני שוכח מכל הצרות שלי ופשוט נהנה איתם".

 

הצרכים להפעלת הכלבייה גדולים והרוח הישראלית, ארגון שתומך בפרויקטים לחיזוק אוכלוסיות חלשות ולהעצמת ילדים ובני נוער בסיכון, יצאה בקמפיין גיוס המונים כדי לממן את פעילות הצוות והצרכים של הכלבים (הכנת הכלביה לחורף, מזון, טיפולי חירום, טיפולים וטרינרים, מטפלים בכלבים, קיום ימי אימוץ, אביזרי אילוף, צוות מקצועי ועוד).

 

מנכ"לית הרוח הישראלית, מיקי דהב, מסכמת: "הילדים שמשתתפים בפרויקט וגם הכלבים זקוקים ליד מקצועית, אוהבת ומלטפת כדי להתגבר על קשיי העבר, לחדש את האמון שלהם במבוגרים ולמצוא את המקום שלהם בחברה. אני קוראת לציבור הישראלי לסייע לנו ולתמוך בפרויקט כדי להמשיך לייצר את הקסם שביחסי האהבה בין בני הנוער הנהדרים האלה לבעלי החיים".

 

באדיבות ynet


עבור לתוכן העמוד