"טוב לדעת שאתה לא רק נתרם אלא גם תורם לאחרים"

27/12/2017
"טוב לדעת שאתה לא רק נתרם אלא גם תורם לאחרים"

טל מעיין מעיד על עצמו שהוא מגיע מקבוצת אוכלוסייה שלא תמיד קל לה לתרום. הוא והסובבים אותו, כהגדרתו, הם "אנשים שרגילים יותר לקבל ופחות לתת מעצמם לאחרים". ובכל זאת, החיים הובילו אותו להיות בצד התורם.

לטל כמה מוגבלויות מורכבות, ונוסף על כך, הוא גם לקוי ראייה (דרגה אחת לפני עיוורון) ולבקן. עם השנים למד להתגבר על המגבלות הרבות, ככל האפשר, והוא עובד ברשת מלונות פתאל בתל אביב, ולא פחות חשוב מכך - הוא מתנדב פעמיים בשבוע וחונך נערים אוטיסטים במגוון פעילויות. טל נפגש עם ארבעת הנערים במועדונית לילדים חריגים "בית עמיחי" בהוד השרון במסגרת תוכנית של עמותת "כיוונים" למתנדבים בעלי לקויות. הוא גם מסייע לצעירים לקויי ראייה ולאחרונה סיים קורס ABA לטיפול התנהגותי

"אחי, שקטן ממני בחמש שנים, עבר בגיל 5 שבץ מוחי וכילד היה מגיע לפעילויות של בית עמיחי", מספר טל על תחילת דרכו כמתנדב, "כבר בכיתה ט' התחלתי להתנדב שם פעם בשבוע, לצד הפעילות שלי בצופים. ההתחלה היתה בגלל אחי, כי רציתי להחזיר על מה שהוא מקבל מאחרים, וגם לתרום, אבל אחר כך זה נמשך בגלל הסיפוק שהנתינה העניקה לי. זו הרגשה טובה לדעת שאתה לא רק נתרם אלא גם תורם לאחרים. זו הנאה וחוויה. היום אני מגיע לשם ישר מהעבודה וכבר בבוקר אני קם בהרגשה אחרת, טובה יותר, וממתין בקוצר רוח לפגישה עם הנערים". 

טל עצמו היה חניך במשך חמש שנים במסגרת תוכנית "בגובה העיניים" ללקויי ראייה, וזה כעשור הוא מדריך שם. "התוכנית היא ללקויי ראייה כמוני ולעיוורים. אנחנו המתנדבים נפגשים איתם ומלמדים אותם כישורי חיים והכנה לקראת יציאה לעצמאות. זה כולל עריכת שולחן, בישולים, נסיעה לבד בתחבורה ציבורית ועוד. חשוב לסייע. חשוב גם לעזור לצעירים שהם עדיין לא עצמאים וזקוקים להדרכה". 

לפני כחודשיים התחתן טל עם מעיין, ושניהם גרים בדירה ב"ניצן אונים" בכפר סבא - מרכז קהילתי של אגודת ניצ"ן, שם הכירו לפני כחמש שנים וחצי. מורן נולדה כילדה רגילה, עד שבגיל חמש תקף אותה חיידק אלים שגרם לה פגיעה מוחית ושיתוק בצד שמאל של הגוף. כמעט כנגד כל הסיכויים היא עובדת כמתאמת אספקה בחברת היי־טק בפתח תקווה

ניצן אונים הוא מכון שיקומי־חינוכי־טיפולי לבוגרים ולצעירים בעלי לקויות, המבקשים לצאת לדרך עצמאית, תעסוקתית וחברתית. טל ומורן, שניהם בני 29, יצאו אל העולם הגדול כשהם מצוידים בידע ובטכניקות לניהול שוטף של שגרת חייהם, כגון ניהול חשבון בנק, תקשורת בין־אישית ויכולות נוספות

"מורן לא בדיוק מתלהבת מזה שאני מתנדב, אבל אני לא מוותר על זה כי זה חשוב לי", מספר טל, "בכל זאת, מכיתה ט' אני מתנדב, כמעט 15 שנה, אז היא כבר למדה ליהנות מהזמן הפנוי שיש לה ולהפוך אותו לשעות כיף בביקור אצל המשפחה שלה". 

טל מדבר על החשיבות של תרומה לאחר, גם כאשר נקודת המוצא של אנשים בעלי לקויות היא קשה. "חייבים להבין שאנחנו יכולים ואנחנו מסוגלים לתרום לאחר", הוא אומר, "הבעיה היא שלפעמים החברה רואה אותנו אחרת כי היא לא מכירה אותנו. רואים מישהו שהוא חריג או שונה - ואז נבהלים ומתרחקים, וחבל, כי כל הצדדים מפסידים. עכשיו, כשיקראו עלינו ועל מה שאנחנו עושים - אולי יבינו שאנחנו לא מסכנים. שיבינו עד כמה גם אנחנו תורמים למען החברה, ולא רק למען עצמנו, שאנחנו לא תלויים, לוקחים אחריות ורוצים לחיות כמו כולם. לא קל לחיות במדינה ויש לנו עוד הרבה מה לעשות בכל הנוגע לחריגים ולסבלנות כלפיהם. אבל יש פה גם הרבה אנשים שעושים דברים טובים, שלא בטוח שיש במקומות אחרים בעולם".

 תמונה וכתבה באדיבות ישראל היום

http://www.israelhayom.co.il/article/524119

עבור לתוכן העמוד