מתנדבת עם מוגבלות: "עוזרת לאלו שעזרו לי כל חיי"

5/03/2017 18:00
"תמיד החזקים נותנים לחלשים. הרעיון שעומד מאוחרי 'עוצמת ההתנדבות', היה לאפשר לאנשים עם צרכים מיוחדים להתנדב. מתוך התפיסה, שזוהי זכותו הבסיסית של כל אדם" מספר רמי סטויצקי, יזם ומייסד עוצמת ההתנדבות - יוזמה שמעודדת אנשים עם מוגבלויות, להיות חלק ממערך ההתנדבות הקהילתית.

במסגרת התכנית, הוכשרו מובילי התנדבות של אנשים עם מוגבולויות, שהחלו להפעיל תוכניות התנדבות ברחבי הארץ. "כשאני מתנדב, אני מרגיש שאני מסופק באופן מלא. אני חושב שכשאתה תורם, אתה נתרם יותר. בגלל שאני אבא ואני לא עובד, זה נותן לילדים שלי תחושה, שאבא באמת נותן מעצמו ועושה. אני חושב שכל אחד יכול להתנדב, והגיעו הזמן שיעשו זאת", אומר נועם נחום, מתנדב ב"עוצמת ההתנדבות".

 

"עוצמת ההתנדבות" היא תכנית לאומית, שמטרתה לשלב כ-200 אלף אנשים עם צרכים מיוחדים במערך ההתנדבות בקהילה, בתוך כחמש שנים. בשנה החולפת, החלו לפעול פיילוטים של התכנית ברחבי הארץ, כשמטרת ההתנדבות, להוות כלי מרכזי בשילוב של אנשים עם מוגבלויות בחברה.

 

"בשלב הראשון אמרנו בואו ניקח אנשים עם צרכים מיוחדים, וניתן להם להתנדב. זאת זכותם הבסיסית וגם כלי לשיפור הדימוי העצמי שלהם. החלום הרחוק, הוא לקחת את כל אוכלוסיות הרווחה ולאפשר להם להתנדב. בכך נוכל ליצור שוויון בתוך עולם ההתנדבות", מספר סטויצקי. 


להשתלבות אנשים עם מוגבלויות בעשייה חברתית, יתרונות רבים. עצם ההתנדבות והמפגש הקהילתי, מפחית דעות קדומות ועמדות שליליות כלפיהם, וגורם להם לשפר מיומנויות חברתיות. "רמי ואני כתבנו את התוכנית, ממקום של לתת לאנשים עם מוגבלויות, את העוצמה שלהם, שירגישו שהם משמעותיים. תראו איזה שמחה יש, כשבני נוער רוקדים יחד. זה חוזק של קהילה", מציינת אסתר סטוצ'ינר, מייסדת "עוצמת ההתנדבות".


ביום מעשים טובים הקרוב שיחול ב-28 למרס, גם המתנדבים ב"עוצמת ההתנדבות" יעבירו פעילויות שונות ועל כך הם עומלים קשה בימים אלו. "יום מעשים טובים, הוא יום נהדר גם להוציא את הנכים, שדווקא אנחנו נתרום לאנשים אחרים" מוסיף נחום.

 

"אני חושב שביום מעשים טובים, אפשר להציף הרבה דברים למעלה. המטרה שלנו, היא שעוד אנשים יכירו את העולם הזה של ההתנדבות. אני רוצה לקרוא לאוכלוסיות, שמוכרות כאוכלוסיות רווחה, לבוא להתנדב ולגלות כמה כוחות ויכולות יש להם. כיצד ההתנדבות, מסייעת להם ולמשפחותהם, לחזור לתוך מעגל התעסוקה, להיות חלק משמעותי בחברה" מסכם סטויצקי. 


לאור ההצלחה של התכנית, תחום ההתנדבות במשרד הרווחה, בשיתוף 'עוצמת ההתנדבות' , יצרו תוכנית אסטרטגית שתקדם את התנדבותם של אוכלוסיות המטופלות ברווחה בכלל, ואת התנדבותם של אנשים עם צרכים מיוחדים בפרט.

 

"התכנית מאפשרת לאוכלוסיה גדולה של אנשים להביא לראשונה את עולמם הפנימי ליוזמות התנדבותיות, ובכך לחזק את עצמם ואת הקהילה", מציין יונתן שוורצמן, מנהל תחום התנדבות במשרד הרווחה.

 

"אחד היעדים המרכזיים של המשרד הוא שילובם של אנשים עם צרכים מיוחדים בקהילה. מתן הזכות להתנדב ולתרום לסביבתי הוא אחד הצעדים המשמעותיים למימוש יעד זה".


באדיבות אתר ynet.


לכתבה המלאה: לחצו כאן.

עבור לתוכן העמוד