ליל סדר קהילתי לניצולי שואה בודדים בתיכון ליאו בק בחיפה

מפגש בין דורי ייחודי בין תלמידי ביה''ס ליאו בק ובין ניצולי שואה בודדים, המטופלים בעמותת שילה, הניב ליל סדר קהילתי בהשתתפות 130 ניצולים. עבורם, זהו ליל הסדר היחיד שחגגו השנה.
30/04/2016

130 ניצולי שואה בודדים דוברי רוסית הסבו לשולחן סדר מיוחד במינו בתיכון החיפאי ליאו בק, תוך מפגש בין דורי ייחודי עם תלמידי ביה"ס ליאו בק בחיפה. התלמידים, ששימשו גם כמארחים של ניצולי השואה בשולחן, ארגנו אירוע מרגש, מושקע ומוקפד. את הפרויקט הובילה עמותת שילה, המפתחת שירותים לאזרחים וותיקים בחיפה ובקריות, יחד עם ביה"ס ליאו בק, בהמשך לפעילות משותפת ארוכה של הגופים בנושאי תרומה ומעורבות בקהילה. שיתוף הפעולה עם ליאו בק מקודם בסיוע אגודת ידידי שילה והעומד בראשה, רו"ח אלי ליכטר.

כ-50 בני נוער בכיתות ט'-יב', תלמידי מנהיגות הנוער ומועצת תלמידים של ביה"ס הובילו, לצד ליטל פרבשטיין, ראש תחום מנהיגות הנוער בבית הספר, את האירוע. התלמידים אף גייסו תרומות לקראת האירוע, בסיוע מירב בוכריס, חברה בוועד ההורים וכן של מעגל נשים חיפה בו גם מתנדבת פרבשטיין.

בתמיכתם של מנהלת ביה"ס הגב' דפנה יעקובוביץ’ ומנהל מרכז חינוך ליאו בק מר דני פסלר, התהווה הפרויקט עד לכדי יציאתו לפועל באירוע, כאשר בערב עצמו, התלמידים הם שהיו אחראים על התכנית האמנותית, הקישוט והגשת האוכל לניצולים. דניאלה אלרון, מנכ"לית עמותת שילה: "שיתוף הפעולה עם ביה"ס ליאו בק מתקיים זו השנה השלישית, וכעת התבטא במחויבותם הגבוהה של התלמידים להצלחת הערב הזה, שכולו בסימן עשייה למען ניצולי השואה".

הרעיון לאירוע שהופק במיוחד למען ניצולי שואה, נעוץ בפעילותה של שילה למען קשישים בכלל וניצולי השואה בפרט. בין היתר, מפעילה העמותה מרכז רב שירותים לניצולי שואה, ייחודי בישראל, בהיבט של סל השירותים הכולל המוענק לניצולי השואה. בשילה מאתרים את הזקוקים לסיוע ושלא תמיד מודעים לזכויות המגיעות להם על פי חוק, או שמתקשים במיצוי זכויותיהם מול גופי המדינה הרלוונטיים. המרכז הייעודי פועל על מנת לספק מענה לצרכים הייחודיים להם ומציע שירותים כגון מיצוי ומימוש זכויות- ייעוץ וליווי אישי, קבוצות תמיכה לדוברי עברית ורוסית, קבוצות תמיכה המיועדות לדור שני לניצולי שואה, תכניות להגברת ביטחון אישי, פעילויות חברה ופנאי, קידום בריאות גוף ונפש, הפעלת מועדון תעסוקה, גיוס, הכשרה והפעלת מתנדבים לביקורי בית חברתיים ועוד.

במשך שנת 2015 בלבד, פנו למעלה מ-1,500 ניצולים למוקד מיצוי זכויות, עמותת שילה המשיכה בהפעלת שני מועדונים המיועדים לפעילות חברתית , ליוותה 400 בתי אב של ניצולי שואה באמצעות תכנית "קהילה תומכת" המספקת סיוע לצרכים קיומיים בבית והפעילה מערך מתנדבים אשר ביקרו בבתיהם של ניצולי שואה רבים המרותקים לביתם. הפקת ארוחת החג מהווה דוגמא נוספת לפעילות הרחבה הנעשית למען ניצולי השואה, המסתכמת הרבה מעבר לסיוע כספי.

עמותת שילה מציעה מערך רחב של שירותים תומכים המהווים השלמה וסיוע לטיפול בתא המשפחתי של הקשיש, עם מסגרות שונות שמעניקות תמיכה לאזרחים הוותיקים וקשר שוטף עמם. השנה חגגו את הפסח ניצולי שואה שנהנו מאווירה ייחודית, ארוחת חג כהלכתה לצד הגדות ייעודיות שהופקו עם תרגום לרוסית והרבה אהבה מצד התלמידים.

עבור לתוכן העמוד