מתנדב ללא הפסקה: נלחם בבירוקרטיה למען ניצולי שואה גם בגיל 91

3/04/2016
מתנדב ללא הפסקה: נלחם בבירוקרטיה למען ניצולי שואה גם בגיל 91

שילה, ממקימי קיבוץ נירים שבדרום, הצטרף ל"אביב לניצולי השואה" לאחר שהשתתף בכנס לגיוס מתנדבים מהתנועה הקיבוצית. הוא עבר הכשרה של העמותה במיצוי זכויות ומאז הוא מסייע לעשרות ניצולי שואה כדי שאלה יקבלו את הזכויות המגיעות להם. כוונתו המקורית הייתה לעזור לניצולים מהקיבוצים והמושבים מאזור קיבוץ נירים, אך תוך זמן קצר הוא הפך לכתובתם של ניצולי שואה מכל דרום הארץ, אפילו מאילת, וגם ניצולים מצפון הארץ הגיעו עד אליו כדי להיעזר בו.


שילה עצמו נולד בגרמניה אך עזב אותה לפני שהחלה מלחמת העולם השנייה. הוא החל לקבל קצבה חודשית רק לאחרונה, לאחר שמשרד האוצר החליט לאשר ביוצאי גרמניה כמותו כניצולי שואה. הוא ואחותו, שהוא הגיש בשמם בקשה לקבלת קצבת נכי רדיפות נאצים, ממתינים לקבל את מלוא זכויותיהם כניצולי שואה.

"כשהנאצים עלו לשלטון התווכחנו במשפחה אם לעזוב את גרמניה או לא", מספר שילה, "אמי אמרה שצריך להתקפל ולעלות ארצה ואפילו שכנעה את אבי, ובזכותה אני פה. כל משפחת הוריי, שהגיעו מליטא ומרוסיה, נספו בשואה". כנראה שהצורך לעזור לאחרים עובר בתורשה במשפחתו של שילה, שכן אביו, ד"ר ירמיהו שילה (לשעבר סולובייצ'יק), היה רופא ידוע שסייע גם הוא לניצולי שואה רבים למצות את זכויותיהם בגרמניה, בין היתר באמצעות כתיבת מאמרים שהביאו תועלת רבה בתביעות של ניצולים מול גרמניה.


"אני מבקש מכל ניצול שואה לכתוב את מה שהוא עבר, ממש כמו אבי, ומעביר את הפרטים האלו ל'יד ושם'", אומר שילה, "על סמך הסיפורים האלו אני בונה את הבקשות ומנסה להשיג את כל מה שניתן עבורם". שילה אומר כי סיפורי ההצלחה שלו מעוררים בו סיפוק רב, אך עדיין ישנם מקרים שהוא לא הצליח לפרוץ עבורם את טבעת הביורוקרטיה, למרות הסבל הרב שעבר על אותם ניצולים.

"התנדבות היא דבר ערכי ומוסרי מהמעלה הראשונה ואני שמח שאני פועל כך", מסכם שילה את עבודתו שעוזרת לרבים, "יש לי ארבעה ילדים, 14 נכדים ושמונה נינים, כולם גאים בי. כל עוד אני יכול, אמשיך לפעול ולסייע לניצולי שואה לקבל את הזכויות המגיעות להם".


 


הכתבה באדיבות nana10

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=1182556

עבור לתוכן העמוד