אסתר הרליץ ממקימות המועצה הלאומית להתנדבות בישראל הלכה לעולמה יהי זכרה ברוך

25/03/2016
אסתר הרליץ ממקימות המועצה הלאומית להתנדבות בישראל הלכה לעולמה יהי זכרה ברוך (הגדל)

אסתר הרליץ ממקימות המועצה הלאומית להתנדבות בישראל הלכה לעולמה יהי זכרה ברוך 

חברת הכנסת, הדיפלומטית פורצת הדרך וכלת פרס ישראל ממקימות המרכז הישראלי להתנדבות בישראל אסתר הרליץ,ז"ל  נפטרה  היום. (חמישי) בגיל 94. הלווייתה תתקיים מחר יום ו  ב-11 בבוקר בבית העלמין קריית שאול בחלקת "יקירי תל אביב".

אסתר  נולדה בברלין ב-1921 ועלתה לישראל עם משפחתה ב-1933, כשהיתה בת 12. שנתיים אחר כך כבר הצטרפה ל"הגנה" ויצאה למשימות שמירה בירושלים ,ב1947 הצטרפה לבי"ס לדיפלומטים שהקימה הסוכנות היהודית ערב קום המדינה. לימודיה הופסקו עם פרוץ מלחמת העצמאות, והרליץ גויסה להקים את בסיס חיל הנשים של צה"ל בירושלים הנצורה. אחרי כמה חודשים שוחררה מהצבא לדרישת משרד החוץ, שהיה אז בהקמה, ומונתה למנהלת מחלקת ארה"ב במשרד החוץ..

ב-1949 הצטרפה למשלחת הישראלית למושב עצרת האו"ם. בהמשך הועברה לשגרירות בוושינגטון בדרגת מזכיר ראשון, וניהלה את הקשר עם משרד החוץ האמריקני ועם המוסדות היהודיים, ובהם מפעל ה"בונדס". תפקידה הבא היה קונסול ישראל בניו יורק, בו עסקה בתמיכה במוסדות היהודים בעיר ובטיפול בקהילת הישראלים הגדולה שם. "קשריה הטובים בארה"ב סייעו להדוף את תוכנית הממשל להטיל עיצומים על ישראל בעקבות מבצע סיני",

הרליץ התיידדה בארה"ב עם אלינור רוזוולט, אלמנת הנשיא האמריקאי, והקשר ההדוק סייע רבות לישראל. בין השאר העבירה רוזוולט מידע על מצב היהודים בברית המועצות לאחר ביקורה שם.

ב-1966 מונתה הרליץ לשגרירת ישראל בדנמרק, והייתה לאישה הראשונה העומדת בראש נציגות דיפלומטית מטעם מדינת ישראל. במלחמת ששת הימים פעלה בשגרירות למען ישראל, ובין השאר דאגה להטיס ארצה את חייבי הגיוס. כמו כן, היא גייסה תרומות ועסקה בפעילות הסברה למען מדינת ישראל. הרליץ קידמה רבות מכירה של תוצרת חקלאית מישראל, ועודדה את צאתם של עשרות צעירים דנים להתנדבות בקיבוצים.

ב-1971 שבה הרליץ לישראל ומונתה ליועצת ראש הממשלה גולדה מאיר לענייני התנדבות. הייתה ממקימי המרכז הישראלי להתנדבות בישראל הלא היא המועצה הלאומית להתנדבות בישראל  , תפקיד שהוטל עליה בהחלטת ממשלה מטעמה של גולדה מאיר ראשת הממשלה, והפעילה מערך מתנדבים לסיוע לנוער ולמשפחות במצוקה. לימים הופעל מערך המתנדבים במלחמת יום הכיפורים ובקליטת גל העלייה מברית המועצות. 

היא ביססה את המועצה הלאומית להתנדבות בישראל כגורם מוביל ומתכלל בתחום ההתנדבות וכוננה את אות הנשיא למתנדב  הענקת אות הצטיינות ליחידים וארגונים מצטיינים אשר מתקיים מ1975 ועד היום ברציפות ומהווה אות ההוקרה החשוב ביותר ליחידים וארגונים המוענק ע"י נשיא המדינה.

.

ב-2015 זכתה בפרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. בנימוקי הבחירה בה נכתב כי היתה " תחושת השליחות שלה והרצון לתרום לחברה ולמדינה ליוותה ומלווה אותה בכל פעילותה, מצעירותה ועד עצם היום הזה".

מפגשי האחרון עם הגברת הרליץ היה לפני מספר חודשים היא יזמה מפגש עם שר הבטחון ופיקוד העורף כדי לשלב את שני נושאים היקרים לליבה בטחון ישראל וההתנדבות בישראל. נפגשנו ד"ר ברוך לוי  נשיא המועצה הגברת הרליץ  ואנכי עם בכירים מפיקוד העורף כדי לכונן תוכנית המשלבת ומחזקת את החוסן הלאומי ברשויות עם הפעלת  מתנדבי ישראל. אסתר דחפה עודדה ויזמה גם בחודשים האחרונים לחייה האכפתיות ורוח ההתנדבות והנתינה שלה לא כהו.

אסא כשר אומר דברים שמתאימים ככפפה אל היד על חייה של אסתר המנוחה : "אדם עושה את שליחותו, אין אדם יוצא ידי שליחותו במחשבות נאות כי אם במעשים נאים לא בכוונות טובות כי אם במעשים טובים ולא פעם ביובל אלא פעם אחר פעם כל ימי היותו אדם עושה את שליחותו כאשר היא נעשית עלילת חייו".

יהי זכרה ברוך.

יורם סגי זקס עו"ד

יו"ר המועצה הלאומית להתנדבות בישראל

וחברי הוועד המנהל

 


עבור לתוכן העמוד