התנדבות במד"א במסגרת המחויבות האישית: מבט מבפנים

29/02/2016
התנדבות במד"א במסגרת המחויבות האישית: מבט מבפנים (הגדל)

התנדבות במד"א במסגרת המחויבות האישית: מבט מבפנים

 

איזו הכשרה צריך לעבור? איך באמת נראות המשמרות? ומה אם אני בכלל מפחד מדם? אם אתם חושבים להתנדב במד"א, אנחנו בטוחים שגם אתם שאלתם את עצמכם את השאלות האלה. יצאנו לחפש להן תשובות - וחזרנו עם דופק גבוה

 

 

קשה להישאר אדישים לבני נוער שבוחרים במסלול תרומה לקהילה מאתגר כמו מד"א, שירות העזר הרפואי של מדינת ישראל ברפואה דחופה, המוקד אליו מגיעים מטופלים טרם אשפוזם בבתי החולים. בשנים האחרונות מספר המתנדבים בו האמיר לכ-10,000 צעירים, הפועלים במרכזי מד"א השונים ברחבי הארץ תחת משמעת קפדנית במיוחד. השירות אחראי על מתן עזרה ראשונה ומיידית לתושבים במקרים בהם נדרשת הסעת חולים או יולדות, פינוי נפגעי תאונות דרכים ופצועים או הסעה והעברה של רופאים, אחיות וכוחות עזר רפואיים, וניכר שהתנדבות בגוף הזה מפגישה לעיתים את המתנדבים עם מראות לא חביבים במיוחד. אבל אין להם יותר מדי זמן להירתע מהם, כי הם ממוקדים במטרה אחת בלבד: הצלת חיים. 

קחו למשל את אלומה גלברד, תלמידת כיתה י"א מאשדוד ומתנדבת ותיקה במרחב לכיש של מד"א: רק בת 16 וכבר הייתה עדה לעשרות מקרים שבהם המע"רים (מגישי עזרה ראשונה) היו אוויר לנשימה לאלה שהזדקקו לעזרה ברגעים שנעו בין חיים למוות. 

למה דווקא מד"א? 

"כשהייתי קטנה, הייתי עדה במהלך טיול משפחתי בחו"ל לתאונת דרכים שהתרחשה בסמוך למלון שלנו. אני זוכרת שמאוד רציתי לעזור ולהושיט יד לפצועים. כשהגיעו למקום מתנדבות של הצלב האדום, הן מאוד הרשימו אותי, ובאותו הרגע החלטתי להיות כמוהן".

מוכשרים להצלה

רגע לפני שאתם רצים לסניף מד"א הקרוב לביתכם ומבקשים להצטרף לצוות המתנדבים, חשוב לדעת שהדבר כרוך במעבר הכשרה מיוחדת שתעלה לכם סכום סמלי. בנוסף, תתבקשו להחתים את ההורים שלכם על אישור שמבטיח שתוכלו להתנדב בבטחה.

אם המילה "הכשרה" מצליחה לעורר בכם פחד וחרדה, אל חשש, אלומה מספרת שהקורס הרבה יותר חווייתי משחשבתם. "בדרך כלל המתנדבים עוברים קורס באורך של שבועיים-שלושה שלומדים בהם בצורה אינטנסיבית מאוד", היא מספרת. "יש גם הכשרות ארוכות יותר. היינו מגיעים לתחנה פעם בשבוע, פוגשים את המדריכים שלנו ולומדים בכל שיעור נושא חדש או מעמיקים את הלמידה בנושא הקודם. הלימודים עצמם היו ממש כיפים והרבה מהשיעורים היו מעשיים ודרשו מאתנו להפגין המון ביטחון עצמי ואת הידע שלמדנו בחלקים התיאורטיים".

מה למדתם במסגרת הקורסים?

"אני עברתי שני קורסים במסגרת מד"א. הקורס הראשון נקרא 'קורס 60', קורס של 60 שעות שאותו מחויבים לעבור כל מתנדבי הנוער. במהלך הקורס למדנו דברים בסיסיים כמו החייאת רחוב (שעושים בלי מכשירים), טיפול בחנק, עילפון ומצבי חירום בסוכרת - נושאים שיכולים לעזור לנו גם מעבר להתנדבות במד"א. בהמשך למדנו החייאה באמצעות מכשירים וזיהוי של מחלות נפוצות ומצבי חירום נפוצים שקשורים למערכת הנשימה, הלב והעצבים.

 

"הקורס השני שעברתי הוא קורס נט"ן (ניידת טיפול נמרץ). בשונה מהאמבולנס הלבן הרגיל, בניידת טיפול נמרץ מטפלים במקרים קשים יותר וגם עושים שימוש רחב בתרופות. בקורס למדנו על תרופות, על הציוד המיוחד של הנט"ן וגם על איך מפעילים בדיקת אק"ג. בנוסף לכך, יש עוד המון קורסים והכשרות שאפשר לעבור במד"א בתור מתנדבי נוער: קורס הדרכה וקורס תאר"ן (תחנת אירוע רב נפגעים), וגם כל מיני הכשרות קטנות כמו התכנית למניעת התאבדויות שחלק מאתנו עברו".

ומה קורה בסיום הקורס?

"בסוף ההכשרה אנחנו מתנדבים במשמרות בתחנות מד"א. בכל תחנה יש מספר אמבולנסים לבנים בהתאם לגודל התחנה. המע"רים מתחלקים לקבוצות של 4-2 באמבולנס וכשיש קריאה מהמוקד אנחנו יוצאים למקום ומטפלים במקרה. חוץ מזה יש גם אירועי אבטוח, שבהם אנחנו מגיעים כדי להשגיח ולטפל במקרה בו מי מהנוכחים יזדקק לטיפול רפואי. מתנדבים יכולים להגיע גם לאבטחות חשובות מאוד כמו אירועים עירוניים ביום העצמאות ואפילו ההופעה של ליידי גאגא". 

חברים לצוות

אם יש בונוס נוסף בהתנדבות במד"א, הרי שהוא המפגש היומיומי עם רופאים, פרמדיקים וחובשים ותיקים שיכולים ללמד אתכם דבר או שניים. "אנחנו עובדים עם פארמדיקים וחובשים וגם פוגשים רופאים בבתי החולים, שואלים שאלות ולומדים מהם הרבה", מספרת אלומה. "לכל אחד מהם יש צורת עבודה אחרת. יש גם דברים שאי אפשר להעביר בקורס בצורה תיאורטית ולומדים אותם מהניסיון או מההסתכלות על מנוסים מאתנו".

איך ההתנדבות במד"א יכולה להציל חיים?

"אנחנו רוכשים המון ידע רפואי. כבר היו מקרים בעבר שמתנדבים ביצעו החייאות רחוב מחוץ למשמרת או עזרו לחברים בבית ספר או למשפחה בבית במצבים קריטיים שהיו צריכים אותם בהם. במשמרות ובאיבטוחים אנחנו מבצעים החייאות, סיוע נשימתי, מתן תרופות וחבישות ואפילו מחזיקים את היד לאישה שעומדת ללדת. אלו דברים שאין באף התנדבות אחרת".

ויש גם רגעים קשים?

"כן. אנחנו גם נחשפים להמון מקרים קשים שחלק מהמבוגרים לא היו רוצים לראות. אני אישית טיפלתי פעם באדם שניסה להתאבד. זה הפחיד אותי נורא, אבל לא רציתי להראות לו שאני מפחדת מהמצב שלו וניסיתי לדבר איתו".

 

כדאי להתנדב במד"א עם חברים?

"בטח! גם את משמרות הקורס עצמן אני קובעת רק עם חברים מהתחנה. כשאתה נמצא עם מישהו במשך 8 שעות או יותר בתוך אמבולנס ואתם מטפלים ביחד במקרים הרפואיים הכי מוזרים, מגעילים, מצחיקים ומרגשים שיש, זה צריך להיות מישהו שאפשר לחלוק איתו חוויות ולצחוק איתו בכל סיטואציה".

ההתנדבות יכולה לעניין גם את מי שלא מעוניין לעסוק ברפואה בעתיד? 

"ברור. נכון שהרבה מאתנו מגיעים ממגמות רפואה או מעוניינים לשרת בצבא בתפקיד רפואי (חובשים קרביים וכו'), וההתנדבות מסייעת לנו מאוד, אבל מד"א יכול גם להיות סתם תחביב נחמד או מקום התנדבות משמעותי באמת. אני אישית לומדת במגמת מדעי המחשב וכל קשר ביני לבין עתיד בתחום הרפואי מקרי בהחלט. ויש עוד המון מתנדבים בוגרים שלא עוסקים בצבא ברפואה אבל ממשיכים להתנדב במד"א". 

מה הדבר החשוב ביותר שאת לוקחת מההתנדבות במד"א? 

"הבגרות והחוסן הנפשי. אנחנו צריכים להפגין בהתנדבות שלנו בגרות ומקצועיות, אסור לנו להראות חשש ממקרה מסוים ליד המטופלים או להסס לפני פעולה כלשהי שאנחנו לא לגמרי בטוחים בה. אני הגעתי למד"א ביישנית מאוד – לא ראיתי את עצמי בסיטואציה בה אני חובשת פצוע, ובכלל פחדתי מדם. בזכות מד"א יש לי הרבה יותר ביטחון עצמי היום ורוב המקרים הרפואיים בכלל לא מפחידים אותי"

באדיבות מעריב לנוער 

http://www.mako.co.il/maariv-lanoar-magazine/Article-1c218bad39b6051006.htm

עבור לתוכן העמוד