התנדבו כ"מלאכי יום הולדת" במועדונית רווחה בקרית גת

8/02/2016
התנדבו כ"מלאכי יום הולדת" במועדונית רווחה בקרית גת (הגדל)

 

יוצרים שינוי: ירוק בעין וחם בלב

סיפור השינוי של קבוצת נוער שכחלק מהמעורבות החברתית שלהם בבית הספר התנדבו כ"מלאכי יום הולדת" במועדונית רווחה בקרית גת. המצב במועדונית לא השאיר אותם אדישים וללא קשר להתנדבותם השוטפת החליטו לקחת יוזמה וליצור שינוי בתהליך "יוצרים שינוי". צפו


התלמידים בכתה י'5 באורט ע"ש בוים (רוגוזין) קריית גת, התנדבו במסגרת עמותת "מלאכי יומולדת" במועדונית רווחה בקריית גת במסגרתה הפיקו וארגנו חגיגת ימי הולדת לילדים. בהגיעם למקום גילו שהמועדונית קטנה, צפופה, ובד"כ הריח במקום הוא בלתי נסבל. את החלונות לא ניתן לפתוח בגלל עניינים בטיחותיים, ולא ניתן לצאת לחצר כי החצר מוזנחת, בוצית ולרבות מסוכנת עבור החניכים.


עם תום חגיגת היומולדת הרגישו בני הנוער שהם לא יכולים לשבת בצד והחליטו לעשות מעשה.  בשלב ראשון הם שוחחו עם ילדי המועדונית וניסו לברר איתם מה יעשה להם טוב, מה חסר להם ואיך הם יכולים להיטיב עם מצבם. התשובה הייתה חד משמעית - הצורך לצאת ולשחק בחוץ.

במקביל "מלאכי היומולדת" העלו בכיתה פתרונות שונים הבוחנים כיצד ניתן לתת מענה לצורך הבסיסי שעלה מהילדים – לצאת החוצה. הרעיון לצאת לגן שעשועים הנמצא לא רחוק, נפסל מיד על ידי מנהלת המועדונית. רעיון נוסף שנבחן, להעשיר את המשחקים בתוך המבנה ירד מהפרק בטענה שהפתרון אינו מספק וכי מגיע לילדי המועדונית, הנמצאים במועדונית שעות רבות בצו בית משפט, לצאת לאוויר הצח.
 
בני הנוער ניסו לנתח את הבעיה מכל הכיוונים בטיחות, אחריות, ימי גשם ושמש, שליטה בחצר, עלויות הקמה, עלויות אחזקה וכו' והמשיכו לחפש פתרונות שייתנו מענה לכל הבעיות שעלו.

לשחק בחוץ במקום נעים עם עלות אחזקה מינימלית

בסופו של דבר החליטו להפוך את חצר המועדונית לשמישה על ידי מצע ועליו דשא סינטטי כדי שילדים המועדונית יוכלו לצאת לשחק בחוץ במקום נעים עם עלות אחזקה מינימלית.


מרגע זה ביקשו מלאכי היומולדת להפתיע את ילדי המועדונית ורק מנהלת המועדונית הייתה בסוד העניינים.

הם עמלו רבות כדי לבחון את מגוון האופציות להוצאת הפתרון לפועל בין היתר על ידי סקר שווקים, השוואת מחירים וחיפוש אחר מימון הפרויקט. דיברו עם הוריהם, חברים ואנשי מקצוע וקיבלו פידבקים וחיזוקים להמשך פעילותם.

 
הפרויקט תוכנן בצורה מדוקדקת. בשלב הראשון, נשלחה משלחת קטנה של שלושה תלמידים (ואיתם מחנכת הכתה ורכזת המעורבות), לבעלת משתלה לבקש את עזרתה המקצועית ותרומה של הדשא.

לאחר שהיא הביעה נכונותה לתרום את המצע והדשא, התחייבו התלמידים למדוד את השטח (דבר שהתגלה כמורכב בפני עצמו), ולהוות את כוח העבודה העיקרי לביצוע בשטח.

 
בשלב הבא הם ניהלו שיעור שלם בכתה בו דיברו על הנושא, קבעו כללי עבודה ברורים, התחייבו לשתף פעולה וחילקו משימות. בבוקר של היום שהוחלט להוציא את הפרויקט לפועל התייצבה כל הכיתה בבגדי עבודה והחלו במלאכה. הם אפילו אספו כסף וקנו במרוכז מצרכים לארוחת בוקר משותפת.

 
בשלב הבא הם ניהלו שיעור שלם בכתה בו דיברו על הנושא, קבעו כללי עבודה ברורים, התחייבו לשתף פעולה וחילקו משימות. בבוקר של היום שהוחלט להוציא את הפרויקט לפועל התייצבה כל הכיתה בבגדי עבודה והחלו במלאכה. הם אפילו אספו כסף וקנו במרוכז מצרכים לארוחת בוקר משותפת.

 
ביום ההולדת האחרון שנחגג במועדונית, כללה הפעילות גם שני משחקים על הדשא החדש בחוץ. ההתרגשות  של בני הנוער וילדי המועדונית כאחד הייתה בשיאה. המקום קיבל תוספת שימושית ויפה ללא עלויות תפעול, רק הנאה, מלאכי היומולדת הועצמו והבינו שהם יכולים להזיז הרים ממקומם וילדי המועדונית הבינו שהם לא לבד.
 
•"יוצרים שינוי" היא תכנית חינוכית בינלאומית שמטרתה לטפח דור של ילדים פעילים ומעורבים חברתית. התכנית הייחודית מעניקה לילדים את הכלים להקשיב לעצמם ולסביבתם ולהתבונן בעולם בצורה אמפתית וביקורתית כאחד.

•"יוצרים שינוי" מאפשרת לילדים ונוער להאמין ביכולתם לשנות, מנחה אותם כיצד לממש זאת ומעניקה להם במה לשיתוף השינוי שיצרו עם אחרים.
•התכנית מייצרת תרגום פרקטי לעקרון ה"למידה המשמעותית" שהנחיל בשנה שעברה משרד החינוך ואף נותנת מענה להתנדבות הקבוצתית, ביום מעשים טובים ובכלל.
•אתגר "יוצרים שינוי", מזמין את הילדים להשתתף בפרויקט בינלאומי שבסיומו תבחר קבוצה אחת שתייצג את ישראל בכנס הבינלאומי שיתקיים בספטמבר 2016.
•נשמח להציע לכם מגוון אפשרויות כיצד להשתלב ולקחת חלק בתכנית. לפרטים נוספים ניתן להיכנס לאתר או ולפייסבוק 
•מעוניינים בקביעת מפגש היכרות, חשיפה, הדרכה או הבהרה אתם מוזמנים ליצור קשר עם עינה בטלפון: 054-4703197 או 03-5436874 או במייל: dfcisrael@gmail.com  .
 
•עמותת מלאכי יום הולדת מעצבת ומפעילה התערבויות ותוכניות חינוכיות לטיפוח האמון של ילדים ונוער בעצמם וביכולתם להשפיע וליצור עולם יותר טוב. העמותה עובדת בשלושה מישורים: חגיגת ימי הולדת לילדים נזקקים, הכשרת בני נוער בסיכון לתרום לקהילה בדרך ייחודית – הנחיית ימי הולדת לילדים נזקקים והובלת תכנית "יוצרים שינוי" המחנכת ילדים להפוך לאזרחים פעילים ולהיות השינוי שהם רוצים לראות בעולם.

 

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4761027,00.html

עבור לתוכן העמוד