"יוצרים שינוי" של עמותות רוח טובה

13/01/2016
"יוצרים שינוי" של עמותות רוח טובה (הגדל)

 

 

אולי הילדים יוציאו את הפרות לחופשי

אלה טולדנו, בת 12 מבי"ס לטבע בתל אביב, ייצגה את ישראל במקסיקו לאחר שזכתה עם כיתתה בתכנית "יוצרים שינוי" של עמותות רוח טובה ומלאכי יום הולדת על פרויקט "חלב חופש". יומן מסע

אלה טולדנו

ילדי כיתה ו' מבי"ס לטבע מתל אביב החליטו לשנות. הם למדו על מצבן העגום של הפרות ברפתות בישראל, במיוחד בהשוואה למדינות כמו הולנד ולקחו על עצמם ליזום מהלך שיאפשר לפרות לצאת מהרפת ולהנפיק "חלב חופש" שיקנו צרכנים בעלי מודעות לזכויות בעלי החיים.

 

צפהכיתה זכתה בתכנית "יוצרים שינוי" של עמותות רוח טובה ומלאכי יום הולדת. אחת התלמידות, אלה טולדנו, ייצגה את ישראל במקסיקו יומן המסע שלה מסכם את החוויה המיוחדת.

 

יומן מסע - אלה טולדנו

 

המסע שלי התחיל כשיצאנו אבא שלי ואני משדה התעופה במונטריי, חיכו לנו בזמן כמו שעון שוויצרי עם שלטים והסיעו אותנו למלון. בכניסה למלון אבא שלי ואני קיבלנו תגים עם השם שלנו ותיק מיוחד לכנס יוצרים שינוי, הרגשתי חשובה :). בזמן שחיכינו לחדר פגשנו את המורה שלי עם המשפחה שלה ואת רותי סובל לוטנברג, מנהלת תכנית יוצרים שינוי בישראל של עמותות רוח טובה הפועלת תחת הקרן המשפחתית על שם תד אריסון ועמותת מלאכי יום הולדת.

 

זו בעצם תכנית חינוכית בינלאומית ושותפות היום כ-50 מדינות נוספות ברחבי העולם ומיליוני ילדים בלמעלה מ-300,000 בתי ספר. התכנית אומצה בישראל במטרה להעצים ילדים ונוער ולתת להם כלים שיאפשרו להם לחולל שינוי לטובה בחברה ובסביבה. בהמשך היה לנו מפגש היכרות נחמד ושם הכרתי ילדה הודית מתוקה שאיתה הסתובבתי רוב הטיול, ארבע בנות מסינגפור, בחורה מבוסטון, ושני מבוגרים מגרמניה. התרגשתי

 "מדהים לראות ילדים מכל קצוות העולם בפרויקט הזה, נפגשים ומשנים את העולם ביחד"

 

היום הראשון:

לבושים בחולצה הירוקה שקיבלנו יחד עם קבוצה גדולה של ילדים נכנסנו לבניין שכתוב עליו "רחוב סומסום" בספרדית וזה קצת הצחיק אותי. בפנים ראינו דמויות מהסדרה והמון ילדים. בהתחלה הייתי די בשוק, אבל בסופו של דבר זה היה ממש מגניב. שלוש קבוצות/ארצות הרצו על הפרויקט שלהם, חשבתי שזה השלב בו אני הולכת להציג מול כולם, אבל התברר לי שרק הקבוצות ממקסיקו יציגו כאן ואני אציג את הפרויקט הכיתתי בהמשך.

 

לאחר ארוחת הצהריים חילקו אותנו לארבע קבוצות, לפי סוג הצמיד שהיה על היד שלנו, ועשו לנו סוג של פעילות גיבוש צופיפניקית שמסבירה לנו שאנחנו לא יכולים להצליח בלי להיאחז אחד בשני ושאנחנו יכולים לעשות הכל אם נאמין ונחשוב מחוץ לקופסא. לפתע קראו בשמי ובשם הפרויקט שלי "חלב חופש" ועליתי על הבמה. המנחה שאלה אותי איך חשבנו על הרעיון של הפרויקט ועניתי לה שבבית הספר שלי עבדנו על פרויקט ביצי החופש בשנה שעברה (שזה בעצם תרנגולות שמסתובבות בחופשיות) וחשבנו שאם הצליח לנו עם התרנגולות, למה שלא נעשה זאת עם הפרות.

 

לאחר מכן היא שאלה אותי מה היה החלק הקשה ביותר והטוב ביותר בפרויקט. עניתי לה שמכיוון שפרות חופש זה פרויקט שבו אנו רוצים להוציא את הפרות לחופשי ושהן לא יהיו כלואות ברפתות כל חייהן אז החלק הקשה ביותר היה לדבר עם רפתנים, הרוב קצת זלזלו בנו, אבל בזכות ה-7 רפתנים הבודדים שהאמינו בנו, המשכנו.

 

 

החלק הטוב ביותר בפרויקט היה להיפגש עם השר להגנת הסביבה בנושא. פניתי לקהל ואמרתי "כולנו שותים חלב כל יום, אפילו שתינו חלב בארוחת הבוקר. יש פרות בכל העולם, יש חלב בכל העולם, אז אם גם לכם אכפת מהפרות אתם יכולים לבוא ולדבר איתנו ואתם תוכלו לעשות את זה גם במדינה שלכם". היו מחיאות כפיים סוערות. ואני- אני מאושרת.

 

היום השני:

אלמו, עוגיפלצת ועוד כמה דמויות שוב קיבלו אותנו בכניסה לחדר האוכל בבוקר בפעילות אוריגמי שהתקיימה בהמשך הכרתי כמה בנות ממקסיקו והיה מאוד מעניין. היינו צריכים להרצות מחדש על כל פרויקט, הפעם מול כולם, לא מול קבוצות קטנות. היו שם ילדים עם פרויקטים מקסימים. ואז, שוב- הגיע תורי.

 "בהתחלה הייתי די בשוק, אבל בסופו של דבר זה היה ממש מגניב" 

 

עליתי על הבמה ועניתי, דיברתי, והעברתי את המסר שלי. ושוב, מחיאות כפיים, ושוב אושר גדול. בהמשך פגשתי שלושה ילדים ממש נחמדים ממקסיקו בזמן שהלכתי עם אבא לקנות לאחים שלי חולצות של רחוב סומסום. דיברנו, החלפנו חוויות, צחקנו, והיה ממש כיף.

 

זו הייתה חוויה מיוחדת במינה. נהניתי מכל רגע, הכרתי ילדים מכל העולם ואני שומרת איתם על קשר גם היום. מדהים לראות ילדים מכל קצוות העולם בפרויקט הזה, נפגשים ומשנים את העולם ביחד. חוויה שאני לעולם לא אשכח!!

 

אם גם אתם מעוניינים שתלמידכם יהפכו ליזמים אכפתיים ומעורבים, הגיע הזמן שתכירו: "יוצרים שינוי" -  תכנית חינוכית בינלאומית שמטרתה לטפח דור של ילדים פעילים ומעורבים חברתית. התכנית הייחודית מעניקה לילדים את הכלים להקשיב לעצמם ולסביבתם ולהתבונן בעולם בצורה אמפתית וביקורתית כאחד.

 

"יוצרים שינוי" מאפשרת לילדים ונוער להאמין ביכולתם לשנות, מנחה אותם כיצד לממש זאת ומעניקה להם במה לשיתוף השינוי שיצרו עם אחרים. התכנית מתרגמת באופן מעשי את עקרון ה"למידה המשמעותית" שהנחיל בשנה שעברה משרד החינוך ואף נותנת מענה להתנדבות הקבוצתית, ביום מעשים טובים ובכלל.

 

אתגר "יוצרים שינוי", מזמין את הילדים להשתתף בפרויקט בינלאומי שבסיומו תבחר קבוצה אחת שתייצג את ישראל בכנס הבינלאומי שיתקיים בספטמבר 2016.

 

לפרטים נוספים מוזמנים להיכנס לאתר או לפייסבוק ולקרוא על מגוון אפשרויות כיצד להשתלב ולקחת חלק בתכנית. מעוניינים בקביעת מפגש היכרות,

חשיפה, הדרכה או הבהרה?צרו קשר עם עינה בטלפון: 054-4703197, 03-5436874 או במייל dfcisrael@gmail.com .

 

באדיבות  ynet

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4752074,00.html

עבור לתוכן העמוד