ישראל במקום ה-32 ב"מדד הנתינה העולמי"
הגדל

הסורים מתנדבים יותר // ישראל במקום ה-32 ב"מדד הנתינה העולמי"

בשנים האחרונות נראתה ירידה בשיעור התרומות הכספיות של אנשים ברחבי העולם, אך על כך פיצה גידול בעזרה לזרים ובפעילות ההתנדבותית

  • ארה"ב ומיאנמר מובילות את "מדד הנתינה העולמי", המדרג את מדינות העולם לפי נטיית אוכלוסייתן לעזור לזולת, בין אם בתרומה כספית, בפעילות התנדבותית או בעזרה לאנשים זרים. ישראל מדורגת במדד זה במקום ה-32 מבין 135 מדינות. כפי שניתן לראות משתי המובילות בדירוג, לעושר המדינות אין בהכרח קשר למידת הנתינה בהן, כאשר היא מחושבת לפי שיעור תרומה/התנדבות/עזרה לזרים, ולא לפי גודלן של תרומות כספיות. רק 5 ממדינות ה-G20 נכללות ב-20 המקומות הראשונים בדירוג.

ברחבי העולם הייתה בשנה שעברה מגמה של גידול בנתינה, אך הגידול המשמעותי ביותר היה במספר האנשים העוזרים לזרים – מספר שגדל ביותר מ-200 מיליון ב-2013, לכ-2.3 מיליארד אנשים ברחבי העולם שדיווחו כי עזרו לאדם זר בחודש האחרון. אך אף שהעזרה לזרים וההתנדבות בעולם גדלה, מספר תרומות הכספים דווקא ירד קמעה - בהובלת קבוצת הצעירים, בני 15-29. קבוצה זו סובלת בשנים האחרונות מרמות אבטלה גבוהות בצורה חריגה, מה שעשוי לפגוע ביכולת הכלכלית של חבריה.

נשים נוטות לתרום כספים יותר מגברים ברמה העולמית - למרות פערי השכר בין המגדרים וההשתתפות הנמוכה יותר של נשים בשוק התעסוקה. יתכן שזו הסיבה בגללה ממצא זה נכון אך ורק במדינות עשירות.

הדירוג הגבוה ביותר של ישראל היה בתחום התרומה הכספית - המקום ה-19. בתחום ההתנדבות היא דורגה במקום ה-39, ובעזרה לאנשים זרים - במקום ה-98. מקום אחד מעל ישראל מדורגת סוריה, שם מתחוללת בשנים האחרונות מלחמת אזרחים עקובה מדם. הדירוג הגבוה ביותר של סוריה היה בקטגוריית העזרה לאנשים זרים – 12. מצב זה אינו יוצא דופן – לפי ארגון Charities Aid Foundation (CAF) המפרסמם את המדד, במדינות בהן היו עימותים ומלחמות יש נטייה לגידול בנתינה של אנשים מן השורה ובעזרה לזולת.

את העשירייה המובילה בדירוג ממשיכות קנדה, אירלנד, ניו זילנד, אוסטרליה, מלזיה, בריטניה, סרי לנקה וטרינידד וטובאגו. בדירוג הממוצע לאורך 5 שנים, הובילה ארה"ב, ואחריה אירלנד, ניו זילנד, אוסטרליה וקנדה.

הדירוג התבסס על סקר של מכון גאלופ ברחבי העולם ב-2013, כאשר בכל מדינה נסקר מדגם מייצג של כאלף אנשים.

CAF מעריך כי הסיבה למיקומה הגבוה של מיאנמר הוא הקהילה החזקה של בודהיסטים מזרם התראוודה, עם כ-500 אלף נזירים – יותר נזירים לנפש מכל מדינה בודהיסטית אחרת, שגם מקבלים תרומות רבות ממאמינים, וגם דוגלים בנתינה.

בות "הארץ"  צילום רויטרס

       

http://www.themarker.com/wallstreet/1.2489418

עבור לתוכן העמוד