המתנדבים למען ניצולי השואה
הגדל

 

ניצולי שואה זקוקים לכם - בואו להתנדב

"אני מודה על ההזדמנות להיחשף לעולמם של שורדי השואה. זו זכות גדולה בשבילי להכיר אותם - אנשים יקרים להם אני מאחלת בריאות, שמחה ונחת. ההתנדבות מכניסה חיוניות רבה לחיי, ומכל התפקידים והעיסוקים שלי, ההתנדבות הזו מיוחדת כי דרכה אני צומחת וגדלה". ורד קהתי מספרת על התנדבותה עם מרים, ניצולת שואה ומזמינה את כולם להצטרף

 קוראים לי ורד ואני אמא של שירי, תמיר ואיתן, סטודנטית לתואר שני במנהל עסקים באוניברסיטת בר אילן. לפני כשנתיים וחצי, לאחר 15 שנים של עבודה בעולם ההייטק, כראש צוות בתחום הנדסת התוכנה, החלטתי שאני צריכה שינוי.

 

לאחר שנים של שחיקה, החלטתי להסתכל על חיי בזכוכית מגדלת, לשאול את עצמי איך אני עוצרת את המרוץ המטורף שבו חייתי, הריצה אחר החומריות. חיפשתי משמעות. מבחינתי, משהו היה חייב להשתנות. מצאתי שמה שאני רוצה להוסיף לחיי ולשים על סדר היום זה משהו ערכי ולכן החלטתי להתנדב, להתחבר לאנשים. ככה הגעתי לקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל.

דרכם הכרתי את מרים - האישה ששינתה את חיי. מרים מתגוררת בדיור מוגן ואנחנו נפגשות באופן קבוע מדי שבת

 לאחר שסבלה מחרפת רעב באיטליה ונישאה שם כשהייתה בת 18 בלבד, מרים, הגיבורה שלי  עלתה ארצה באנייה "מולדת" ללא משפחתה. לא די בטלטלות שהיא עברה בים, באנייה דחוסה ונוטה להתפרק. היא הגיעה לחופי הארץ וגורשה לקפריסין, שם היא ילדה את בנה הבכור, בתנאים לא תנאים.

 מרים וורד: "המפגשים שלי איתה, נותנים לי המון סיפוק, משמעות בחיים"

 המפגשים שלי איתה, נותנים לי המון סיפוק, משמעות בחיים. בזכותה אני מבינה שמעשים קטנים יכולים להשפיע ואני מרגישה יותר שלמה עם עצמי. בעקבות כך, החלטתי לפני כשבעה חודשים להרחיב את הפעילות שלי וכיום אני גם ראש צוות התנדבות בהתנדבות. בתפקיד זה אני פוגשת מתנדבים עם לב של זהב, שהתנדבות היא חלק בלתי נפרד מחייהם. אנשים נדירים ומיוחדים שנותנים לי השראה. יש בצוות שלי אנשים מגיל 17 ועד 60+. שחודש אחרי חודש הם מתמידים, אכפת להם. והם תורמים ממרצם ומזמנם. בעיניי זה עיניין של בחירה ולא של זמן פנוי. הבחירה להיות בצד הזה של אלו שרואים את האחר. עבורי זו דוגמא.

 

אני מודה על ההזדמנות להיחשף לעולמם של שורדי השואה. זו זכות גדולה בשבילי להכיר אותם - אנשים יקרים להם אני מאחלת בריאות, שמחה ונחת. ההתנדבות מכניסה חיוניות רבה לחיי, ומכל התפקידים והעיסוקים שלי, ההתנדבות הזו מיוחדת כי דרכה אני צומחת וגדלה.

 מרים מספרת על ורד:

"ורד הגיעה להתנדב איתי לפני שנה וחצי ומאז הפכנו ממש לחברות. בכל שבת אני מחכה לה כאילו היא אחת מבנותיי. יחד אנחנו מטיילות, מדברות, קוטפות פרחים, אפילו הולכות לאופרה ולתיאטרון ונהנות מהחיים.

 

ורד רגישה מאוד לכל דבר שעובר עליי. כשאני עצובה או שמחה, יש עם מי לחלוק את הרגשות. בנותיי ובני שמחים מאוד שורד מגיעה ומקלה עליהם את העומס, הליווי והטיפול שאנים קלים בגילי המבוגר. לפעמים הם אומרים, שאני אפילו אוהבת אותה יותר מכפי שאני אוהבת אותן. זה כמובן לא נכון, אבל שיקנאו.

  הביקורים שלה מאוד עוזרים לי. אני מרגישה שאני חוזרת להיות מה שהייתי פעם... במצב הרוח, בתקווה ובתחושת הערך העצמי שלי. זה נותן לי הרגשה טובה וחשק לחיות

תודה ורד וכן ירבו אלה שתורמים מזמנם ומליבם למי שזקוק".  

 פרויקט חדש -בודד אבל לא לבד

 40% מקרב ניצולי השואה בישראל חיים בתחושה של בדידות. הבדידות משפיעה על הניצולים לרעה הן פיזית והן נפשית, גם בהיותם קשישים וגם על בסיס טראומות העבר. צרכי הניצולים בתחום זה אך גוברים עם השנים עם העלייה בגיל.

 לכן מפעילות עמותת רוח טובה בשיתוף הקרן לרווחה לנפגעי השואה בישראל, תכנית התנדבות בפריסה ארצית שמטרתה צמצום הבדידות של ניצולי השואה באמצעות קשר חברתי קבוע עם מתנדבים, תוך מתן סיוע לצרכים אישיים נוספים. התוכנית תתייחס לאוכלוסיית ניצולי השואה שחשים בדידות עם

עדיפות לעריריים - נטולי מערכת חברתית תומכת. מתנדבי התוכנית מופעלים בהתנדבות ארוכת טווח – ביקור תדיר על בסיס שבועי למטרות חברתיות. במסגרת זו מופעל גם פרויקט "מחוברים" שמטרתו ללמד את הניצול שימוש במחשב.

 הצוות המקצועי של התוכנית מדריך את המתנדבים לפני הפעילות ומלווה אותם במהלכה. במסגרת המפגשים יקיימו שיחות, קריאה או הקראת ספרים, משחק, טיול רגלי ועוד, ויכלול גם עדות היסטורית – סיפור חייהם של הניצולים ממקור ראשון. ניתן להתנדב כיחידים, כזוגות ואף בשילוב המשפחה האישית וההתנדבות  תתקיים בשעות גמישות הנוחות לשני הצדדים.

 .

  • הצטרפו גם אתם למאות המתנדבים שכבר פועלים למען ניצולי השואה וכך תוכלו לתת מעצמכם למען מטרה חברתית חשובה וערכית וגם לקבל בחזרה.

 

  • להרשמה ופרטים נוספים יש לפנות לאוקסנה במיילoksana@ruachtova.org.il  או בטלפון 03-5436861

    באדיבות    ynet  

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4557689,00.html

עבור לתוכן העמוד