מתנדבים ורוקדים
הגדל

רוקדים בצל המחלה: מיקה ובן נפגשו בגלל הסרטן

חברויות מיוחדות מתחילות במקומות שונים, החברות בין מיקה ליפסקר ובן חיים זוארי, בני ה-13, החלה במחלקה האונקולוגית בבית החולים תל השומר. למרות המחלה, שניהם שומרים על אופטימיות ואפילו ירקדו יחד בערב מיוחד במינו. בטור אישי הם מספרים על ההתמודדות עם הקשיים ועל חברים לחיים

"בכל שבוע, כשאני נוסעת לטיפול, אני אומרת לעצמי בזמן הבדיקות והדקירות שאני פייטרית וגדולה מהחיים - זה מאוד עוזר לי להתגבר", אומרת מיקה ליספקר בת ה-13.

כשהיתה בכיתה א’, לקחו אותה הוריה לאבחון קשב וריכוז. "מיד כשראה אותי הרופא, הוא ביקש שנעשה MRI, ואז התברר שיש לי מחלה עם שם ארוך ומצחיק - 'אופטיקל גליומה אסטרוציטומה' או בשפה פשוטה - גידול במוח", היא מספרת. "בנוסף לכאבי ראש מאוד חזקים, הגידול גם חוסם את שדה הראייה הימני שלי, ולכן יש דברים שאני לא רואה מצד ימין, במיוחד כשעוברים לידי במהירות".

בבית החולים תל השומר נפגשים מדי יום ילדים חולים במחלות שונות ומתוודעים זה לזה וזה למחלות חברו. שם נפגשו גם מיקה ליפסקר ובן חיים זוארי, בני ה-13, בין טיפול כימותרפי אחד למשנהו.

"לפני כשנתיים, כשהייתי בן 11", מספר זוארי, "התגלתה אצלי מחלת הסרטן. במשך שנה, סבלתי מכאבים חוזרים ונשנים ברגלים, ולמרות שעברתי הרבה

בדיקות - לא עלו על שום דבר חריג. בסוף אותה שנה, בחודש נובמבר, זה קרה. ההורים שלי סיפרו לי שיום אחד, כשהייתי בבית, הרגשתי לא טוב במיוחד והתחלתי לפרכס (אני לא ממש יודע להגיד מה זה, אבל זה לא טוב בטוח). אבא שלי הזמין אמבולנס, והגענו לבית החולים תל-השומר. שם, עברתי סדרת בדיקות מקיפה שבסופה גילו שיש לי גידול מסוג 'נוירוצינטומה' בראש, עם פיזור לחדרי המוח ובגב. ההורים שלי מאוד דאגו והאמת גם אני קצת פחדתי. אחרי תקופה, עברתי ניתוח ראש להסרת הגידול ולמזלי, הניתוח עבר בהצלחה כשחלק גדול ממנו, במקום שבו ניתן היה לנתח, הוסר".

 

"מאז גילוי המחלה, פרט להפסקות של מספר חודשים", מספרת ליפסקר, "אני, לפחות פעם בשבוע, נוסעת לבית חולים תל-השומר, ושם אני מקבלת טיפולים כימותרפיים. לצערי הרב הטיפולים לא ממש עוזרים, והרופאים כל הזמן מחליפים את סוג הטיפול ומתייעצים עם מומחים בחו”ל. כיום יש לי גם קשיים בתפקוד של היד והרגל ועייפות מאוד גדולה".

 

ממשיכים בחיים רגילים

"למרות כל זאת", אומרת ליפסקר, "אני לומדת בכיתה רגילה בסיוע של סייעת מקסימה שעוזרת לי המון, אני מצליחה להיות תלמידה טובה וחזקה בלימודים, לשמור על קשרים טובים עם החברים בכיתה, ולהקפיד להיות בעניינים בנושאים של אופנה ומוזיקה". זוארי סיים את הטיפולים לפני כשנה. "היום אני מרגיש יותר טוב אבל עדיין תחת מעקב", הוא מספר.

במהלך הטיפולים פגשו השניים את מתנדבי עמותת "גדולים מהחיים" ששמה להם למטרה לשפר את איכות חייהם של ילדים חולי סרטן ומשפחותיהם, ללא שום הבדל של דת, גזע ומין.

פגשתי את המתנדבים המקסימים של "גדולים מהחיים" בין כל הטיפולים והבדיקות", מספר זוארי. "לאורך כל התקופה שעברתי את הטיפולים, הם היו איתי שם בכדי לעזור ולתמוך, ואני מודה שבזכותם נשאר לי החיוך על הפנים. הם עושים כל מיני פעילויות ממש מגניבות ומיוחדות, ולשמחתי יצא לי להשתתף באחת כזו - טסתי איתם ללוס אנג'לס לשבוע של כיף בלתי נשכח, הצטרפתי יחד עם משפחתי להפנינג משפחות בסוכות, לקייטנה בקיץ, ואבא שלי אפילו הלך לטיול של אבות לילדים אחרים בעמותה".

 

"בזכות הפעילויות האלו", מוסיפה ליפסקר, יותר קל להתגבר על התסכולים, הכאבים והטיפולים שאני עוברת ואני שמחה שפגשתי את העמותה - בכל יום. בערב הגאלה הקרוב של העמותה, אני ארקוד על הבמה יחד עם חבר טוב שלי שהכרתי בזמן הטיפולים במחלקה. קוראים לו בן. בן ואני העברנו ביחד המון ימים - שמחים יותר ושמחים פחות, אבל תמיד ביחד".

 

מיקה ליפסקר ובן זוארי ירקדו יחד על הבמה המרכזית במהלך ערב הגאלה השנתי של עמותת "גדולים מהחיים". מיקה ובן הכירו במחלקה האונקולוגית בתל השומר. עם הזמן, התפתח בין השניים קשר מיוחד וכיום, הם זוג גם בחייהם. אמא של מיקה חלתה גם בסרטן לפני 12 שנה והסרטן חזר שוב השנה.

 

  • עמותת "גדולים מהחיים" למען ילדים חולי סרטן, תערוך את ערב הגאלה השנתי בליל הסילבסטר הקרוב (31.12) בשעה 20:00 באולמי האבניו (AVENUE) שבקריית שדה התעופה. זהו ערב שכל הכנסותיו קודש לטובת קרן למימון תרופות, ציוד רפואי וטיפולים שמחוץ לסל הבריאות עבור הילדים. לפרטים נוספים והזמנת כרטיסים בטלפון: 03-6195977 או במייל aviv@gdolim.org.il

 http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4469580,00.html

עבור לתוכן העמוד