חשבון פתוח: בנק הזמן של ההתנדבויות
הגדל

 חשבון פתוח: בנק הזמן של ההתנדבויות

יש לכם שעה פנויה בשבוע? אולי תעזרו למישהו ללמוד לרכוב על האופניים ותוכלו לקבל שעה בה תלמדו כיצד לתפעל את המחשב שלכם. "בנק הזמן", פרויקט שמנצל את הזמן במלוא מובן המילה, מאפשר לתושבי כפר סבא להתנדב למען האחרים ולקבל תמורה ששווה הרבה יותר מכסף

"כשיצאתי לפנסיה חיפשתי במה אני יכול לתרום לקהילה בעירי", מספר שמוליק בכר (73) שלפני כמה שנים התעוור בשל מחלה שגרמה להרס תאי רשתית העין, אולם מגבלה זו לא מונעת ממנו להתנדב למען הקהילה.

 "חיפשתי מקום התנדבות בו אוכל לתרום למרות מגבלת הראייה שלי. שמעתי על פרויקט "בנק הזמן" בעיר מגוריי, ופשוט התקשרתי והצעתי את עצמי כמורה לנגינה באורגן בהתנדבות, וזה מה שאני עושה כבר יותר משלוש שנים. אני מלמד נגינה ובתמורה אני מקבל עזרה בכל מיני פעילויות יומיומיות בהם אני מתקשה כמו קניות בסופר, הקראת עיתונים וספרים, מילוי תשבצים ועוד. אני חש מלא סיפוק על כך שאני למרות המגבלה יכול לתרום לאחרים. זה ממלא אותי וגורם לי אושר".

 "בנק הזמן" הוא פרויקט התנדבותי שבו כל אדם תורם מזמנו לטובת הזולת וזכאי לקבל זמן שווה לזמן תרומתו לפי רצונו וצרכיו, שהוקם ביוזמת עיריית כפר סבא. המהלך מתכתב בצורה ישירה עם המצב הכלכלי הלא פשוט בו אנו שרויים. כיום שותפים בפרויקט כ-165 תושבים מתנדבים, והוחלפו במסגרתו עד עתה כ-3200 שעות במגוון רחב של תחומים שנעים בין כתיבת קורות חיים ועד סריגת כיפות, בין ניהול כלכלת הבית ועד דמיון מודרך, בין מלאכות תרגום ועד האכלת חתולים. ואפילו סיוע למשפחות עם חולי אלצהיימר.

 מחליפים שעות במקום כסף 

"בנק הזמן הוא מיזם המבוסס על העיקרון של 'סחר חליפין של הזמן'", מסביר ראש העיר יהודה בן חמו. כאמור, כל אדם שתורם מזמנו לטובת הזולת, זכאי לקבל זמן שווה בתמורה לפי רצונו וצרכיו. "במקום כסף והמחאות", אומר בן חמו, "התושבים מפקידים בחשבון הבנק שלהם זמן. במקום מטבעות ושטרות הם משתמשים בדקות ושעות, ומקבלים בתמורה שירותים אחרים שהם נדרשים להם".

 ראש העיר כפר סבא, יהודה בן חמו, עם יחידת מתנדבים מאיחוד הצלה 

 "הפרויקט פותח לטובת התושבים, ובמסגרתו אזרחים מעניקים לאזרחים אחרים שירותים שהם מוכשרים בהם כמו ייעוץ, איפור, שירות תיקונים או הוראה, ומקבלים בחזרה את השירות שהם נזקקים לו מחברים אחרים בבנק. הדבר דורש מאתנו, כעירייה, להעניק משאבי קהילה והתנדבות, זאת על מנת לבצע את שידוך המתאים והנכון ביותר עבור התושב".

 "הגעתי לבנק הזמן לאחר שעברתי ניתוח להסרת גידול בראש והייתי משותקת למשך תקופה מסוימת", מספרת אסתר מיכאל. "הייתי צריכה עזרה בתחום כלשהו ופניתי לבנק הזמן על מנת לקבל עזרה. בדיעבד, במקום לקבל עזרה, מצאתי את עצמי כמגישת עזרה. אני נותנת עזרה של אחד על אחד לאנשים שפונים אליי ומסייעת להם באמצעות דמיון מודרך ושיטות נוספות ליצור מציאות חדשה ורצויה בעזרת כוח המחשבה. אני נותנת להם דרכון שמסייע להם להגר 'מארץ האין לארץ היש' הנתינה והסיוע לאחר ממלאה אותי בתחושה של סיפוק שבמקביל גם גורמת לי שמחה רבה וממלאה אותי אנרגיות. אני מקווה שעוד שנים רבות אוכל לתרום מזמני ולסייע לאחרים".

 ריקוד בהתנדבות

גם יפית גרודנסקי (17) תלמידת תיכון בעיר לא מותרת על ההתנדבות ולמרות לוח הזמנים הצפוף והלחץ בלימודים היא מגיעה פעם בשבוע ולוקחת חלק בלהקה המשלבת בתוכה רקדנים על כסאות גלגלים.

 "הכל התחיל כשהצטרפתי לקבוצת הריקוד של שלומית סקיבא בעיר, והיא הציעה לי לקחת חלק בפרויקט של הלהקה המשלבת ריקוד עם אנשים בעלי מוגבלויות", היא מספרת. "כמובן שהסכמתי מיד ואני לא מתחרטת אפילו לא לרגע. אני רוקדת עם אדם, שהוא נכה צה"ל על כסא גלגלים ונהנית כל פעם מחדש. ההתנדבות נותנת לי סיפוק אדיר. הקשר ביני לבין אדם הוא קשר עמוק למרות הפרשי הגילאים בינינו. אדם מזהה תמיד מתי אין לי מצב רוח ומיד שואל, מתעניין, מקשיב. ואני רואה בו ממש חלק מהמשפחה שלי. זה נותן לי סיפוק אדיר לראות את אדם שהוא נכה על כסא גלגלים, לכאורה מוגבל בתנועה שלו אבל באמצעות הריקוד המשותף שלנו לא נותן למגבלה להשפיע עליו. התחושה היא בהחלט מדהימה".

 רוקדים ביחד  "ההתנדבות אלי היא חלק מדרך החיים שלי", מצטרף לשיחה גם מתן רום (17), אף הוא תלמיד תיכון בעיר. "כבר מבית הספר היסודי אני מתנדב. בשנה שעברה שימשתי כחונך אישי לאחד החוסים בפנימיית 'אונים' בעיר. מידי שבוע קיימנו , פגישות בהם היינו מדברים על כל נושא שבעולם, משחקים במחשב, מלמדים אחד את השני כל מיני דברים והאינטראקציה בינינו היתה מופלאה. כיום אני גם משמש כעוזר מאמן קארטה בהתנדבות במכון בו אני מתאמן".

 "לדעתי המושג הכי מטופש הוא- אין לי זמן. תמיד יש זמן ובטח ובטח להתנדבות. השאלה היא רק איך מנצלים את הזמן כדי לעשות את הדברים החשובים בחיים. כשנהנים שוכחים שמתנדבים ובגלל זה אני לא עושה מזה עיניין כל כך גדול. אני מתנדב למען האחר וגם למען עצמי. הנתינה היא עבורי כמו אוויר לנשימה

"אנשים מאוד מתלהבים מהבנק", מסביר בן חמו. "יש כאן נתינה מכל הלב ומתפתחות חברויות אמיצות, בעולם שבו כל אחד דואג לעצמו אנחנו רואים כאן משהו שכבר לא קיים, דאגה לאחר, נתינה נקייה ואכפתיות. הבנק מאפשר לצרוך שירותים רבים שלולא הבנק לא היו צורכים אותם בשל העלויות הגבוהות. זהו הבנק היחיד שלא צריך להיות מודאג מהמינוס, זהו בנק שדואג לחברים ומאפשר להם לקבל מתי שהם צריכים את מה שהם צריכים. הפרויקט מעצים את המתנדבים ובהחלט מקדם את ערכי הנתינה בתוך הקהילה הכפר סבאית".

  איפה נתנדב היום?

לאחרונה זיהתה העירייה צורך לתקשר ולפרסם את מקומות ותחומי ההתנדבות בעיר והשיקה לוח ייעוד לטובת קידום ופרסום התנדבות בקהילה - לוח מארקט, בו המתנדבים יכולים למצוא מענה להתנדבות. בנוסף, הוספת מודעה של ארגון וולנטרי מיידעת אוטומטית  את מנהלת נושא ההתנדבות בעיר ומאפשרת קשר ישיר ומינוף העשייה בערוצים נוספים.

 "העיר כפר סבא והקהילה הכפר סבאית רואים בערך ההתנדבות למען הזולת ערך עליון ומיישמים זאת הלכה למעשה מידי יום ביומו, ומוסד ההתנדבות הוא חלק בולט ובלתי נפרד מההוויה העירונית", מסכם בן חמו את הנושא. "כפר-סבא מהווה מודל ומקום למידה לערים אחרות, בהנהגת מתנדבים ובפיתוח מענים יצירתיים למגוון צרכים של תושבים בקהילה. אני שמח וגאה להוביל עיר שאלו הם תושביה".

 (התמונות באדיבות עיריית כפר סבא)

 השבוע (ד') תזכה העיר כפר סבא לקבל את פרס "אות קהילה מתנדבת" משר הרווחה והשירותים החברתיים ח"כ מאיר כהן

 באדיבות ynet  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4460252,00.html

עבור לתוכן העמוד