מתנדב לרוץ למען הילדים
הגדל

סוגר מעגל: מתלמיד למורה לחיים

צעירים רבים מוצאים את עצמם בגיל העשרה על פרשת דרכים - מה נעשה בצבא? האם עלינו לתכנן את החיים כבר מעכשיו? מה עוד צפוי לנו? לאון סטגניצקי היה אחד מאותם נערים, אבל כשהגיע למרכז מגדלור "מיקס" בחולון מצא את התשובות, היום הוא מתנדב באותו מקום שעזר לו ומסייע לצעירים

הגעתי ל"מיקס" לראשונה כתלמיד בכיתה יא', שם נחשפתי לראשונה לאפשרויות העומדות בפניי. במהלך המפגשים השנים במקום התאפשר לנו, בני הנוער שהגיעו למקום, לדבר עם סטודנטים וחיילים על הלימודים, על הצבא ועל החיים בכלל. הזיכרון הטוב מהמקום נשאר איתי, לכן כשהתקבלתי ללימודי כלכלה ומנהל  עסקים באריאל, גמלה בלבי החלטה לשאוף לקבל מלגת התנדבות ולהגיע להתנדב ב"מיקס". להחזיר טובה למקום שהעצים אותי כנער - וכך היה. למרות המרחק הפיזי (אני גר באריאל והמרכז נמצא בחולון), אני מתמיד להגיע, אוהב את זה ומרגיש שאני לא רק נותן, אלא גם מקבל.

 מזה שנתיים שאני מתנדב במגדלור "מיקס" שבחולון, פרויקט שמפעילה עיריית חולון בשיתוף עם עמותת עלם הפונה לנערים ונערות יוצאי חבר העמים בגילאי 13-18, שם הם מקבלים מענה טיפולי, חברתי-חינוכי ומענה לשעות הפנאי. המקום הוקם במטרה לסייע בשילובם של אותם צעירים בחברה הישראלית, תוך שמירה על ייחודם התרבותי והבנת המצוקות הייחודיות להם.

   מקום משל עצמם 

 אני נמצא במרכז כארבע שעות בשבוע, ולעיתים, כשמתאפשר, גם יותר. אני משלב את זה עם הלימודים ובתקופות קשות, כמו בתקופת מבחנים, אני מקפיד לשמור על קשר עם הנערים, ליצור איתם שיח. בתפקידי אני מתחבר לילדים שבמקום, משמש להם כחבר, וכל זאת לצד ההבנה, כמובן, שאני בסוף איש צוות.

 כנער למדתי בפנימייה שמאוד עזרה לי להיות מי שאני היום. למדתי המון מהמדריכים שלי ומהמתנדבים, ועכשיו אני מרגיש שאני סוגר מעגל ומעניק את הכלים שנתנו לי. אני יוצר שיח עם הילדים על נושאים שונים: צבא, לימודים, עבודה, טיולים, כסף. נותן להם עוד צד של חשיבה, פותח להם את הראש לכיוונים רבים. בין אם זה בשיח עם נערים שרוצים ללכת לשירות קרבי משמעותי, אחרת ישתמטו, בין אם ילדים שאני מדבר איתם על העצמאות שעליהם לגלות בחיים. אני רואה ומרגיש את ההתלהבות שלהם בעיניים, רואה אותם מקשיבים וחולמים על דברים גדולים.

 

הילדים מגיעים חסרי אמונה בעצמם, הם חושבים שהם לא יכולים לעשות את זה, ואני מסביר להם שאם יש לכם מטרה, תשאפו אליה והכל אפשרי. אבל עם כל הנתינה הזו, אני מרגיש שאני מקבל הרבה יותר. אני מרגיש שאני מתמלא, מקבל כוחות מהילדים. יוצא לי המון לעבוד עם ילדים, גם במיקס וגם בעבודה כמדריך גלישת גלים. והקרבה הזאת שנוצרת בינך לבין הילדים, החיוך על הפנים, מילת התודה - התחושה הזאת ממכרת.

 אחד הדברים שמוכיחים את הקרבה שנוצרת, ואת החשיבות שלה, לשני הצדדים, הוא הקשר שנוצר לי עם אחד הילדים ב"מיקס", ילד מאוד אנרגטי שאוהב לעשות שטויות. באחד הערבים הוא טיפס על הגג של מיקס, ושמעתי צעקות לעברו שירד משם. בלי לחשוב פעמיים קפצתי לגג. הוא רצה לברוח ממני והתחלתי לדבר אליו. אני חושב שהוא היה קצת בהלם, שפתאום איש צוות אומר לו להישאר איתו ולא ללכת. עד אז לא היה בינינו שיח, אבל באותו ערב נשארנו הגג כמעט 40 דקות. דיברנו על כל כך הרבה דברים. עלי ועל התחביבים שלי, והוא סיפר על עצמו.

 גיליתי ילד נדיר עם ראש על הכתפיים ועם שאיפות גדולות ואני בטוח שהוא יצליח במעשיו. מאז אני מרגיש שמשהו השתנה. נוצר בנינו קשר אמיתי. לימדתי אותו לשחק שחמט, והוא, כילד עם בעיות בריכוז, חסר סבלנות, מצליח לשבת ולחשוב על מהלכים וגם לנצח. אני מאמין שזה בזכות הקשר שנוצר.

 

לרוץ למען הילדים

אני עוסק גם בריצה, וב-22.11 אשתתף במרוץ עלם בחולון, שם אני מתכוון לשבור את השיא האישי שלי ב- 10 ק''מ. במהלך הריצה אני חושב על הילדים שאני רץ למענם, ואלו שאני מתנדב איתם. אני מתמלא בכוחות מהפעילות הזאת, ומקווה שגם הם מתמלאים באמונה ומבינים שאם אדם יכול להתמיד ולפעול למען מטרה מסויימת, במקרה שלי הריצה, הוא יכול לשבור קירות ולהרקיע שחקים. למעשה, אני הוא זה שצובר כוחות מהילדים, ומקווה בעזרתם לשבור את השיא האישי שלי במרוץ.

 אני חושב שלילדים במיקס יש פוטנציאל ענק להצליח, יש להם ראש על הכתפיים, כל אחד מהם מיוחד בדרך שלו, הם צריכים להאמין שהם יצליחו והם כן ובענק, אני כבר מאמין.

 

  • "מרוץ עלם חולון" יתקיים בעיר הילדים והנוער חולון, ביום שישי, 22/11/2013 ויכלול שלושה מקצים: 10 ק"מ תחרותי, 5 ק"מ- אליפות ישראל לנוער (סגור להרשמה) ו- 3 ק"מ- מקצה עממי הכולל גם את אליפות ישראל לנערות.
  •  הרשמה מוקדמת במחיר מוזל תתקיים עד תאריך 10/11, וההרשמה המאוחרת תיסגר בתאריך 16/11. לפרטים והרשמה היכנסו לאתר  
  • מגדלור "מיקס" הוא פרויקט שמפעילה עיריית חולון בשיתוף עם עמותת עלם למען נוער עולה. המרכז פועל בחולון מזה 20 שנה ונותן מענה לכ-300 בני נוער בשנה בגילאי 13-18. את המרכז מנהלת נטלי שחרי
  • לאון סטגניצקי, בן 24, סטודנט לכלכלה ומנהל עסקים שנה ב' באריאל
  • באדיבות ynet
  • http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4448438,00.html

 

עבור לתוכן העמוד