בני הנוער שבחרו לפעול למען האחר
הגדל

לנצח את השעמום: החופש הזה היה אחר

ימי החופש הגדול סיפקו הרבה הנאה לתלמידים הנופשים, אך בצד הבילויים ארב גם השעמום שלא אחת מדרדר את הצעירים לעסוק בפעילויות שעלולות להיות מזיקות. השנה, החופש היה שונה עבור חלק מבני הנוער שבחרו לפעול למען האחר - קיץ של דור צעיר ופעיל

השעמום הוא המחלה הגדולה של החופש הגדול, והוא זה שמדרדר את הנוער למקומות רעים, אומרת רותם גנץ, ממועצת הנוער בחיפה – משפט שרוב המבוגרים, וגם הצעירים, מסכימים איתו. אבל בקיץ הזה החופשה נראתה שונה, לפחות אצל חלק מבני הנוער שבחרו להעביר את הזמן בהתנדבות וביוזמות שונות.

 "עכשיו, כשנגמר החופש הגדול, אנחנו יכולים להגיד, בשם כל בני הנוער בישראל, היה כיף - עבדנו קשה. יזמנו, התנדבנו ומעל הכול נהנה", כך מסכמת גל יוסף יו"ר מועצת התלמידים הארצית את חופשת הקיץ הראשונה תחת הפרויקט "מחנכים מסביב לשעון". לדבריה של יוסף החוויה המרגשת ביותר עבורה בהקיץ הייתה מסיבת הרחוב שהתקיימה לאחרונה בפתח תקווה. "מאות בני נוער הגיעו ביום שישי בצהריים והחלו לרקוד באמצע הרחוב, 'הפרויקט של רביבו' עשו שמח וההרגשה הייתה מצוינת".

 יוסף מוסיפה כי במהלך חופשת הקיץ היא וחבריה למועצות הנוער עמלו קשה כדי להוציא לפועל את עשרות מפעלי הקיץ שתכננו כדי להבטיח לעצמם קיץ ערכי ובטוח. "אנחנו יכולים להגיד בגאווה שהקיץ הזה היה אחר - קיץ של משמעות, אנחנו בני הנוער הוכחנו שאפשר גם אחרת".

 "מחנכים מסביב לשעון" - פרויקט הקיץ של משרד החינוך ו-ynet – נועד להראות שהאחריות על החינוך היא לא רק בזמן שנת הלימודים, אלא לאורך כל השנה - גם בחופשת הקיץ. רצף מעגלי חינוכי - קהילתי, שבו האחריות על הילדים היא של ההורים והמורים מדי בוקר, אחה"צ, לילה – לימודים וחופשות.

 לדבר על שנאה - בידידות

עמרי בן נעים, יו"ר מועצת התלמידים המחוזית בצפון, מספר בגאווה על ערבי שוקולד וסרטים, מסיבות, אטרקציות מחוץ לעיר, טיולים ומחנות קיץ: "בנצרת עילית החלטנו להחיות מחדש את מגרש הכדורגל המוזנח בקצה השכונה, מדי ערב הגענו למקום עשרות חברה, ערכנו תחרויות ספורט והפכנו את המקום למוקד פעילות מרכזי של הנוער במקום."

 "במעלות הפעלנו פרויקט מוצלח בשם "קפה במועדון". בכל יום ראשון במהלך החופש הגיעו בני הנוער למועדון והשתתפו בפעילויות ושיחות מעניינות. הפעילות המיוחדת ביותר הייתה בתשעה באב, במעגלי הידברות על שנאת חינם, ויחסי חילונים ודתיים. בבית שאן נהנינו מחודש שלם של לילות לבנים – שהתקיימו בכל פעם בנושא אחר: ערב ישראלי, ערב צילום וערב מולטימדיה".

 עבור בר קדוש, פעיל נוער מבית שאן, טיול לילי שהתקיים במסגרת הלילות הלבנים הוא החוויה הטובה ביותר של החופש הגדול: "כל בני הנוער מבית שאן, מכל המגזרים והסוגים נפגשו לטיול אופניים לילי מסביב לעיר – לעמק המעיינות, זה היה מדהים לראות כמה כולם תורמים מעצמם להצלחת הטיול הזה. פשוט אדיר".

רותם גנץ, ממועצת הנוער בחיפה סיפרה כי בני הנוער יזמו בחופשת הקיץ שלל מסיבות בריכה, מופעי סטנד-אפ ובידור, אירועי ספורט והופעות אמנים. בעיר הנוער בחיפה הופיעו האמנים סקאזי, התקווה 6, איזי, עידו בי וצוקי, קיי וואי די, מאור אדרי, עידו שוהם 

"התרוצצנו בין אירוע לאירוע, וניסינו לתמרן בין עזרה לתלמידים שנקלעו למצוקה, ישיבות לקראת פתיחת השנה, ואירועי תרבות ופנאי לבני הנוער, הייתה אווירה של עשייה באוויר. שנוצר מצב בו השעמום שולט, הוא מדרדר את הנוער למקומות רעים, ולכן חינוך גם בקיץ, לצד אירועי תרבות של מועצות התלמידים לצד תמיכה וסיוע מטעם נבחרי הציבור לבני הנוער, יוצר את האווירה ההוליסטית שיש לכולם מקום".

 בר רבינו ממחוז ירושלים מספר: "עוד לפני שהתחיל החופש נכנסנו לאטרף. כל אחד מאתנו, המדריכים הצעירים, החל להתכונן לפעילויות הקיץ: עשרות טלפונים, מפגשי הכנות, הדרכות, צ'ופרים ותיאומים השתלמו לנו בסוף בקיץ מדהים. לא נחנו לרגע. התנדבנו בעמותת מלב"ב למען קשישים שסובלים מאלצהיימר והייתה אווירה מרגשת במיוחד. פגשנו את הקשישים ושרנו איתם, רקדנו, יצרנו יצירות וזכינו להכיר את האישיות והסיפורים המיוחדים של כל אחד מהם".

"החוויה הזו מילאה אותנו באנרגיות וברצון להמשיך בהתנדבות כל החופש, לקיים מעגלי שיח ולפשוט לבלות עם כל החברים. היה חופש מדהים, מלא בעשייה ואנחנו כבר מחכים לשנה הבאה".

 הדרה רוזנבלום, המפקחת הארצית על מועצות הנוער במשרד החינוך, סיכמה בסיפוק: "אפשר להגיד בביטחון - הייתה פעילות חינוכית אמיתית מסביב לשעון, הרבה שותפויות של המורים, הורים ותלמידים, הקיץ הזה הוכחנו שאפשר ליצור יחד עם הנוער קיץ אחר. לקיחת האחריות ורמת ההתנדבות של הנוער ראויה להערכה בכל הבחינות. אני מלאת גאווה על הנוער המדהים שלנו".

 תוכנית "מחנכים מסביב לשעון" - בשיתוף משרד החינוך, הרשויות המקומיות, תנועות הנוער, משרדים ממשלתיים, ארגונים חברתיים ועוד. במסגרת התוכנית הוצעו לתלמידים: פעילויות חינוכיות ערכיות, קייטנות ומפעלי קיץ, לילות לבנים, ליווי תלמידים באוטובוסים לאילת, הארת מגרשי ספורט, מוקדי התנדבות, קו פתוח, כרטיס הטבות, "מתחברים בחופים" ופעילויות רבות נוספות.

  באדיבות  ynet  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4422828,00.html

 

עבור לתוכן העמוד